Milyen aljzatot ajánlanátok egy 60literes aksiba?
Rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok stb amik elég hétköznapi, könnyen beszerezhető aljzatok (Illetve mindezek tetszés szerinti keveréke). Esetleg még a manadot is bevehetjük, bár az eleinte keményíti a vizet s kissé nehéz bele ültetni mert könnyű talaj viszont az is népszerű.
Megemlíthetjük az olyanokat is mint a zúzalékok, például a bazaltzúzalék. Nekik az a hátrányuk ,hogy ha nem hengereltek akkor élesek s megsérthetik a halakat, ez ugye főleg a talajlakókat veszélyezteti.
Még lényeges ,hogy kb 0,5-3 mm körüli szemcseméret legyen (igen, mm nem cm). Ami ennél kisebb annál megtörténhet ,hogy könnyen eliszaposodik s belerohadnak a növények gyökerei; ami ennél sokkal nagyobb az túl darabos, megül közte a mulm. Esetleg olyat is lehet ,hogy darabosabb kavicsot apró homokkal keversz. Nem tudom ez mennyire praktikus, inkább akkor van értelme ennek ha már van darabos aljzat.
#1
Ez is jó ötlet. Csak ugye említsük meg ,hogy nem biztos ,hogy a sima átmosás elég. Érdemes kisavazni ha az ember meg akar szabadulni a csigaház/ kagylóhéj stb maradványoktól. Alapos átmosás mellett még nem árthat egy kifőzés sem ha az ember biztosra meg akar szabadulni mindennemű parazitától meg ilyesmiktől. Mondjuk igaz ,hogy kb mindennemű természetből behozott cuccra igaz az ilyesmi elővigyázatosság.
Sima kvarchomoktól az általános égetett agyag akváriumi aljzatokig bármi jó lehet.
A barna alga amúgy ritkán makacskodik. Miféle aljzat ez, hogy szilikátos?
(Amúgy nem csak állítólag, nem véletlenül kovamoszat féle a barnaalga. Vannak még legendák amik a fény mennyiségéről szólnak, de ezekben a tapasztalataim miatt rég nem hiszek).
Szűrés miféle? Egyéb állat? Kép az aksiról? Mikori indítás? Link az aljzatról? Helyi víz szilikát tartalma? Növények növekedési üteme? (mondjuk ez több szempontból félrevezető lehet) Növények fajtái?
" megül közte a mulm."
Sokszor elfog olyan érzés, mint ha visszaköszönnének a kifejezéseim! :D ;)
#4
A napokban volt több kérdése is a Kérdezőnek/ Robetkonak amikben megtudtunk ezt-azt, linkelek párat:
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
Köszi a linkeket! Kár, hogy SEMMIT nem tudtam meg belőle. Max ennyit:
".bio szürő,ledes világitàs"
....ja várjál, ez is semmi! (7-es félre ne érts, te többet tettél az elvárhatónál, az összképhiánya a kérdező felelőssége)
Szűrő pontos típusa, márkája? A világításról már tudjuk, hogy a növény konkurencia szóba se jöhet. 8 wattnyi led nyújtotta fotoszintézis mellett.
A "bioszűrő"-nek viszont már a neve is tikkelést és idegrángást okozott...
Légyi, mondd hogy nem juvel szett! Esküszöm visszafejlődöm magzat pózba, ha juvel szetted van!
...ja, a "szőr" a gyökéren, az valószínűleg valami gombaféle volt, ártalmatlan, a növényekre átterjedt cucc vagy már a barna alga, vagy még mindig az a gombaféle. Nem baktérium.
Tudom, hogy ettől pont nem tűnik el a barnaalgád, csak úgy mondom, hogy tudd az igazságot.
Hát ja, én is próbálok infókat kihúzni de nem akaródzik. Helyette kb fél témánként új kérdés 🙃Mármint nagyon örülök annak ,hogy kérdez, sőt, csak valahogy a kivitelezés nehezíti mindenki helyzetét.
Az ilyeneknél ,hogy szűrő én csak reménykedek ,hogy azért egy 60 literest egy bettával meg rendszeresnek mondható vízcserékkel még a legbénább szűrőnek is illene megbirkóznia. Mondjuk ha jobban belegondolok lehet jelenleg a “növényzet” is inkább terhel mintsem terhet vesz le a rendszerről. Azért remélem megfogad a tanácsainkból, én azt hiszem lassan minden tőlem telhetőt megtettem :/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!