Nagyon algásodik az akváriumom, mit lehet tenni?
8. Vok
Igen, nekem a porszívó megoldotto ha kell tudok ajánlani egyet
Ha nagyon algás, kérdéses, hogy megoldaná e, viszont nagyban hozzájárul.
Csinálni is tudsz, egy levágott aljú pet fél literes petpalack menetes részére húzol egy gumicsövet, és kész.
Az alját cikk-cakkosan is levághatod, így a kiálló részek felkavarják az aljzatot, de ez menet közben kiderül, nálad mi működik jól mert ez az adott aljzattól is függ.
https://www.youtube.com/watch?v=4OdZ8-3y4dY
https://www.youtube.com/watch?v=HAKkBNOtunI
Ha egyáltalán nem volt porszívózva az aljzat, egyszer ha sok időd lesz, nem ártana kimosni az aljzatot (igen, ehhez szét kell szedni az egész aksik) de mindenképpen úgy, hogy az összes régi vizet rakd el, és a szűrőt akkor ne mosd ki.
A vízcseréket megszaporítanám, minimum heti 1-re, és minden egyes vízcserénél aljzatporszívózással szívd le a vizet!
Amit csak tudsz koszt, szedd össze!
(a leszívsz egy kis aljzatot, nem baj, szűrővel öntsd ki a vizet, és az aljzat mehet vissza az aksiba.)
De az igazi lényeg, az a szűrés!
Az ammóniát kell nullára csökkenteni!
Ehhez be kell hogy érjen a szűrőközeg, hogy tele legyen lebontó baktériummal.
Olvastam, hogy ez egy moduláris szűrő, bővíthető, nem tudom neked mekkora a tartálya, de akkorát tegyél rá, amekkora csak befér az akváriumba.
Nem fontos siporax minivel feltölteni, (sőt, egyesek nem is tartják túl jó szűrőanyagnak) sima akvarisztikai "kékszivacs" is jó bele. Csak minél nagyobb legyen a tartály.
A szűrőközeget a leszívott akváriumvízben mosd át, ne klóros folyóvízben!
És ne tökéletesen tisztára, csak hogy át tudja járni a víz!
(Egyesek szerint ezért nem túl jó a sipo-mini, mert beérés után eltömődik a porózus felülete, és belül nem járja át a víz)
És a mérleg másik oldala, hogy ne csak az ammónia lebontása legyen hatékony, de alapból kevesebb kerüljön az akváriumba, a túletetésre nagyon figyelj!
Amit fél-1 perc alatt megeszik a hal, annyit adj neki, heti 6-szor, ha nagyon fogyna, úgyis látod, de ennyinek elégnek kell lenni!
Ha nem etetsz túl, van egy beért biológiai szűrésed, nőnek a növényeid, és kordában tartod az aljzat elkoszolódását, 1 hallal, és ezzel a szűrővel, egyszerűen nem kéne, hogy nagyon algásodj!
Még ha van kedved, írhatsz valamit a fényről, ha tudsz.
Pl milyen színhőmérséklet, milyen fényforrás, hány lumen, valami speciális növényes, ledes, fénycsöves stb...?
Azt tudd ,hogy az alga is élőlény tehát ahhoz ,hogy nagyon elszaporodjon ennie kell valamit. S a legjobb konkurenciájuk a növényzet, szóval azt inkább szaporítsd mintsem ritkítsd.
Az eddigi infók alapján van egy olyan gyanúm ,hogy a fény is többet megy mint amennyit szükséges. ~8 óra elég szokott lenni átlagos növényeknek de majd tudunk biztosabbat mondani ha részletesebben írsz a növényekről s fényről (meg igazából minden másról is).
Illetve kicsit gyakrabban kellene vízcserét végezni, legalább heti 1x 30% talajporszívózással.
Szűrőt hogyan tervezed tisztítani? A szűrőtöltetett (ami jobb esetben szivacs) akváriumból vett vízben szabad kinyomkodni. De nem kell full tisztára, csak annyira ,hogy felszabaduljon közüle a mulm. Takarítani csak akkor kell ha már annyira megrakódott ,hogy alig nyomja a vizet (belső szűrők esetében ez kb 4-5 hetente esedékes).
Enni csak annyit adj amennyit meg is esznek. Inkább kevesebbet egyenek mint többet mert amit meghagynak az csak ott fog lebomlani.
Heti 6 nap, 1 nap koplalhatnak.
Mit adsz enni? Az egyik legjobb kaják az élő és fagyasztott kaják, azon belül is fekete és fehér szúnyoglárva, vízibolha, cyclops, artémia/ sórák stb. Kerülendő vagy nagy óvatosságot igényel a tubifex és vörös szúnyoglárva. Ezek szárított verzióit is nyugodtan ki lehet hagyni.
Tápokat (granulátumok, lemezesek) kaphatnak néha, de csak ritkán kiegészítés gyanánt. Na meg azokat érdemes előtte kicsit beáztatni ,hogy ne a hal gyomrában dagadjanak meg.
Meg neked is ajánlom ezeket:
Köszönöm az eddigi tanácsokat, megfogadom őket.
A világítást a tetővel vettem, ha jól emlékszem, ezt: [link]
A szűrővel lehet rosszul fogalmaztam, kitakarítottam, használat előtt, illetve most párhuzamosan üzemel a régivel, míg beállnak a baktériumok.
Tubifexet kap enni.
Igyekszem mindent kitanulni, ez az első akváriumom.
Érdekes amúgy, mert annak az 1 halnak nincs olyan rettenet nagy vízterhelése, hogy ne bírná el a szűrő (és ha bent van a régi, akkor van biológiai szűrés elvileg)
szóval ha még a növényzet is tempósan fejlődik, akkor érdekes....
az algák valamin mégis csak elszaporodnak, tehát van tápanyaguk.
Ami -ahogy mondtam- elsősorban az ammónia, tehát az állatok salakanyagai, bomló szerves anyag, stb...
Illetve még egy dolog jöhet számításba: A növénytáp. Tápozol?
Mert ha igen, akkor azon egyértelműen módosítani kell, nagy eséllyel jócskán visszavenni, ritkább esetben konkrétan a tápanyagok arányán módosítani.
Úristen, nehogy ilyeneket tegyél a vízbe! :D
Az ammóniát a biológiai szűrés "semlegesíti" (bontja nitritté, majd nitráttá, amitől részleges vízcserékkel szabadulsz meg, plusz felszívja a növényzet)
ezért olyan fontos a beért szűrő!!! Olvass utána ennek a siporax mininek, másnál hogy teljesít, nem érdemes e lecserélni valamire, meg mondom, ha bővíthető a szűrő, akkorára bővítsd amekkorára csak lehet, és pakold tele kékszivaccsal. De mondjuk mire beérik az egy hónap, szóval csak türelem.
Amúgy meg...
Minden állat terheli a vizet, mivel mindnek van anyagcseréje! Ezért nemmegoldás a problémára semmiféle plusz állat.
Hiába eszi meg az algát, (eszik belőle egy kicsit) mást is eszik, és így ürít is.
Az alga tehát nem vész el, csak átalakul. Halkakává. Ami lebomlik ammóniára, és kiválóan trágyázza a következő generáció algát.
Ezt a folyamatot gondold végig!
Tehát ez egy zárt rendszer, amibe végső soron csak te adagolsz dolgokat. (kaja, táp, stb)
Hosszú távon mindegy, hogy kajából van sok, vagy rohadt kaja bomlik az aljzatban, vagy túl sokat szarnak a halak, vagy mind ez a sok fölös dolog az algák sejtjeiben raktározódik. Ez, akkor is fölös dolog.
(Ezért nem szabad direktben algát irtani. Gondold el, mennyi fölös dolgot beépítenek a sejtjeikbe! Olyan anyagokat, amik a halakra mérgezőek! Ha kiirtod őket, nem lesz ami kivonja ezt a vízből, és a halakat mérgezed meg)
Na szóval visszatérve a zárt rendszerre:
A csigák is élnek valamin!
Min szaporodtak el? Valamin csak meg tudnak élni?
Legalapvetőbb, hogy túletetsz. Vagy a biológiai lebontással volt valami, és nem tudtál megszabadulni a kaja maradványaitól (ammónia nitrit, nitrát) . Ami trágyázta az algákat, amin megéltek a csigák.
Minden esetre a csigák túlszaporodása általában túletetésre utal.
De jelenleg ők is "érted" dolgoznak, mint az algák, mert a szervezetükbe építik be a fölös anyagokat, és nem a vízben maradnak.
Ezért nem közvetlenül az algákat, csigákat irtjuk, mert az a probléma szőnyeg alá söprése, az okot kell megszüntetni.
Az algák és csigák túlszaporodása problémát jelez, egyszerűen túl sok anyag kerül ebbe a zárt rendszerbe, vagy csak normál mennyiségű, de nem tud megfelelően távozni.
A túl sok dolog bekerülését az etetés (tápozás) csökkentésével tudod elkerülni.
Ezek "távozását" elsősorban jól beért, jó kapacitású biológiai szűréssel, második lépcsőben részleges vízcserékkel, és a növényzet növekedésével éred el.
Léteznek kémiai szűrőanyagok, pl nitrátra, de azért egy bettás aksit egy jó szűrővel, és egészséges növényzettel meg kéne tudni szűrni ilyenek nélkül.
A helyi vízművek oldalára is felnézhetnél, nem nitrátos e alapból a csapvíz...
Hát minden esetre elsősorban az új szűrő bővítése, és beérése , (ez mondjuk idő...) az aljzatporszívózás, és a sűrűbb részleges vízcserék legyenek napirenden, aztán lassan változni kéne a helyzetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!