Sziámi harcoshalat szeretnék tartani, valaki tud segíteni?
Első akváriumom lesz amit egyedül fogok gondozni.
Annak idején volt akváriumom( szüleim segítettek gondozni) egy 10l-es az még meg is van...
De most pontosan mi is kell akváriumhoz?
Olvastam hogy min 30l-es akvarium kell neki meg valamilyen szivacs szürő meg víz melegítő meg egy csomó mást is de eléggé ellent mondásos az összes... Egyik helyen kell neki másikon nem...
Ezeket ajánlom:
[link] , [link] , [link] , [link]
Mielőtt bármit megveszel minimum az alapokkal legyél tisztában. Tehát nem csak a bettákról hanem minden kezdőknek szóló cikket olvass el alaposan. Itt az oldalon is sok bettás kérdés van, azokból sem árt átnézni párat. Természetesen ha kérdésed van nyugodtan írd ide, itt többen is szívesen segítünk.
Igazából a 30 liter is eléggé határeset, jobb lenne egy 40-45 literke, a 30 liter csak a törvényi minimum.
Végül is erős hátszéllel elég a 30 liter is, de minél kisebb, annál inkább megszívatod saját magad is, mert annál ingatagabb a rendszer, annál inkább instabilabb a vízminőség. De tény, hogy alapos felkészüléssel, jó technikával, és jól kialakított környezettel, elfogadható a 30 liter.
Gépekből ami a legfontosabb, az a szűrő.
Hát, hogy most az szivacs szűrő, vagy egy belső motoros szűrő, annak megvannak a maguk táborai...
A "szivacsszűrő" (a motorosban is szivacs van, ez ne tévesszen meg)
az ugye úgy működik, hogy van az aksin kívül egy légpumpa, ami levegőt pumpál egy , az akváriumban lévő szivacsba, és a felszálló buborék által generált áramlás miatt járja át a szivacsot a víz.
Az előnye, hogy nem csinál áramlást, és nagy a szűrőfelülete.
A betták utálják az áramlást, ezért ha az ő érdekeit nézed, ez egy jó választás.
A hátránya, hogy hangos.
Mármint a légpumpa. Nem igazán létezik belőle közel néma csendességű, még a legjobb minőségűek is, pl. egy hálószobában kimondottan zavaróak lehetnek.
A másik verzió a motoros belső szűrő. Ezekben általában kisebb szivacs van, de 1 betta mellé végül is elég annyi is, csak megfelelő méretű szűrőt kell venni!!!!
A hátránya, hogy aránylag nagy áramlást csinál.
De ez korrigálható. Pl. olyat kell venni, amin esőztető is van, vagy ha nincs, akkor is terelhető legyen a víz áram, és ahogy kijön a szűrőből a víz, azt egyből meg kell törni, rávezetni egy üvegfalra, stb, a lényeg, hogy drasztikusan meg kell törni az áramlást, mert az stresszeli a halat.
Viszont az előnye, hogy kb. néma.
Még ha a kiáramló víz csinál is egy enyhe fodrozódást a vízfelszínen, egy kis részen, az bőven elég a gázcseréhez, ebben az esetben a levegőztető cső , és a levegőztető funkció is fölösleges, azt teljesen el lehet zárni, vagy leszedni a légcsövet.
Így még a buborékoknak sincs hangja, gyakorlatilag hangtalanul tud üzemelni.
Mindkét szűrés hátránya, hogy elégtelenek mechanikai szűrés terén.
A lényeg a biológiai szűrés, ezt el is végzik, de mivel a betta miatt meg kell törni az áramlást, így a mechanikai szűrés gyenge, tehát a mulmot rendszeresen fel kell majd porszívózni aljzatporszívóval. Utóbbit házilag kb. 4 forintból össze lehet barkácsolni.
Ami még kell, az tető. Mivel a vízfelszín fölött lévő levegőnek ugyanolyan melegnek kell lenni, mint a víznek, mert ez a hal légköri levegőt is lélegzik, és különben megfázik.
Itt is van a következő tétel, a fűtő. Lehet 50 wattos is, mindegy, úgyis kikapcsol, ha elég meleg a víz, de a betta extra meleg vizet igényel, ami konkrétan ilyen 27 fokot jelent kb.
A következő tételnél szintén van 2 irány.
Élő növényzet mindenképpen kell, méghozzá felszínig érő, vagy felszínen úszó is. Több ok miatt is.
A kis víztömeg okozta érzékeny vízminőségen is javít, nagyban hozzájárul a stresszmentes környezethez, és az esetleges áramlást is segít megtörni.
Viszont a növényeknek fény kell.
Tehát vagy olyan tetőd lesz, amibe alapból be van építve valami értelmes világítás, ami mind fényerőben, mint spektrum tartományban megfelelő a növény tartáshoz, vagy üveg tetőd lesz, (ez egy sima üveg lap, amit egy erre kialakított műanyag sínre tudsz rátenni) és az üvegtetőre teszel egy külön megvett, megfelelő lámpatestet.
Hát, nagyjából ennyi a technikai alap.
Kell még aljzat, a legjobb az 1-2 mm-es szemcseméret, mert az nem túl tömör, és nem rohad be a növényzet gyökere, de nem is túl nagy szemű, így a tetején marad a kosz, és könnyebb leporszívózni.
Kellenek még növények, valami gyorsan növő átokhínár, kagylótutaj, stb, meg mehetnek ilyen strapabíróak, mint a gömbmoha, vagy mondjuk microsorum fajták, azokat még elültetni se kell, csak rákötözni valamire.
Növényzet terén az a lényeg, hogy a fényerőből indulj ki.
Alacsony fényerőhöz nehogy bevásárolj fényigényes növényekből, mert az ablakon kidobott pénz. A fényerőhöz passzoló növényfajtákat válogass össze.
Végül kell még kaja, vannak jó fagyasztott mixek, artemia, daphnia, szúnyoglárvák, stb... Tápokat is lehet néha, kiegészítésnek.
Ugródeszkának, innen a kezdőknek és az akvárium fejezeteket olvasd el!
"sztem" totál igénytelen csak egy haltartó lehet, egy hal sohasem!!!
Biológiai szűrés nélkül nettó állatkínzás akváriumot fenntartani (direkt nem haltartást írtam) egy szebb világban ezért béklyó és tömlöc járna!
Nekem sokáig 20 literesben volt
Pici szűrővel,sok növénnyel ( műanyag levelek ) el volt nagyon abban is ...csinálta a hab fészket 😀 vesz levegőt q szabadban is ..szűrő a víz tisztasága miatt kell csak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!