Van valami ötleteket?
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni!
Az akváriumunk üvege és a kavicsok 1 hét alatt olyan szinten bealgásodnak, hogy borzalmas látvány…a szűrőt takarítjuk,talajporszívózunk hetente és mégis bealgásodik…a kisállatkereskedéshen víztisztítót ajánlott az eladó,kipróbáltuk,de semmi haszna…van valami ötletetek ez ellen?Válaszokat nagyon köszönöm!
Szép hétvégét mindenkinek!
Az akvárium adatai:
- 60l-es az akvárium
- ilyen szűrőrendszer tisztítja (link)
- aljazata: kavics és szilícium homok
- növények: műnövények (kereskedő ajánlása)
- víztisztító folyadék (link)
- Halak: 1db vitorláshal,4 db szivárványos guppi, 2 db páncélos harcsa,
4 db neonhal.
a képfeltöltéssel még próbálkozom,ha sikerül csatolom a képet.
Lássuk mink van:
“- 60l-es az akvárium
- ilyen szűrőrendszer tisztítja (link)
A 60 liter egész jó kis kezdő méret. A szűrőt nem ismerem de ahogy elnézem csak-csak elmegy egy ekkora akváriumhoz, normális, mérsékelt telepítés mellett biztosan.
“- aljazata: kavics és szilícium homok”
Legalább nem színezett. Jóformának hangzik.
“- növények: műnövények (kereskedő ajánlása)”
Itt az első baki. Azokat ki lehet venni, igazi növények kellenének. Nekik meg elsősorban fény s abból sem mindegy milyen. Szóval először is tudni kellene ,hogy most milyen világításod van s hátha tudunk azzal kezdeni valamit.
“- víztisztító folyadék (link)
Ahogy nézem az egyik egy vízelőkészítő a másik algairtó. Előbbit használhatod a cserevíz előkészítéséhez, de egyébként nem kötelező elem ha amúgy rendben a csapvíz. Elég ha egy napig áll a víz s kiszáll belőle a klór.
Az algairtót egyelőre ne használd ugyanis igaz ,hogy ronda látvány az algák de növények híján ők eszik a vízben levő tápanyagokat, bomlástermékeket. Szóval ilyen helyzetben ők a barátaink.
“- Halak: 1db vitorláshal,4 db szivárványos guppi, 2 db páncélos harcsa,
4 db neonhal.”
Következő nagy szarvashiba ugyanis több halnak szűkös az akváriumod illetve rossz a létszám. Meg sokan is vannak. Csak nagyvonalakban:
Vitorlás: fiatalon rajt alkot (min. 5-6 egyed), később párba áll. Kb 150-200 literben tartható.
Guppi: a 4 egyed még éppen jó, jobb lenne csak hímeket bár nem írtad a nemek arányát. A te akváriumodba nem is kellene több mint legfeljebb 5-6 hím guppi.
Páncélosharcsa: nem írtad milyen faj de a legtöbbnek kicsit kicsi az akváriumod. De ami nagyobb baj ,hogy rajhal, minimum 6 egyedben kell gondolkodni, de nem ekkora helyen.
Neonhal: neki is kicsi az akváriumod, ne tévesszen meg a mérete mert a legtöbb pontylazachoz hasonlóan nagy a mozgásigénye. Ő is rajhal minimum 6-8 vagy sokkal inkább minimum 10-12 példánnyal.
Ha teszel fel képet, majd ne feledd a többi kérdést is megválaszolni. Vízcserék mértéke, gyakorisága, milyen alga, mikor indult az aksi, hogyan, volt e bejáratás...
Ami eddig biztos, hogy nincs konkurenciája az algáknak, tápanyag felvétel terén, tehát nincsenek élő növények, amik felszívnák a tápanyagokat az algák elől, ami elég nagy öngól.
Plusz katasztrófa a hal összeállítás, ennek mondjuk az algásodáshoz nincs sok köze, (max a totál oda nem illő vitorlás extrém vízterhelésének, tőle amúgy is hamarosan meg kell szabadulnotok, mert ez így állatkínzás)
Visszatérve az algához, a vízterhelés (a vitorlást kivéve) és a szűrőkapacitás aránya jó, ha be van érve a szűrő.
(Ehhez ugye tudni kellett volna, mikor indult, hogyan, így csak találgatni lehet, mennyire érett, mennyire működik a nitrifikáció)
A szűrő viszont csak bizonyos mértékig alakítja át az anyagokat, el nem tünteti, ehhez kellenek a növények, mer a rendszeres részleges vízcsere.
Előbbiek nincsenek, utóbbiról meg szintén nem tudunk semmit... Biztos elkerülte a figyelmedet a kérdés-
A "tisztító" folyadékok:
Az egyik egy vízelőkészítő. Nem árt, nem használ, tisztítani abszolút nem tisztít semmit, esetleg ha hirtelen kell csinálni egy részleges vízcserét, akkor nem kell fél napig szellőztetni a vizet, mert ez kivonja belőle a klórt, és így kezelés után azonnal mehet a cserevíz az akváriumba.
A másik izgalmasabb, az algairtó.
Gondoljuk végig logikusan:
Tehát van egy rendszer, amiben elkezdenek felhalmozódni a fölösleges anyagok, (nitrogén vegyületek, köztük az erősen mérgező ammónia, a kevésbé mérgező nitrát..)
a természetben semmi nem megy veszendőbe, ezért megjelennek az algák, és erősen szaporodnak. Szerencsédre, hiszen így azok sejtjeibe kerülnek ezek a mérgező anyagok, és nem maradnak szabadon a vízben.
Az algairtó kiirtja az algákat.
Azok szépen elkezdenek lebomlani, és az addig felhalmozott halálos mennyiségű vegyületek felszabadulnak, és a vízbe kerülnek.
Így sokszorosa mennyiségű tápanyag forrása lesz a következő generáció algának, ami ezután fog támadásba lendülni.
Ha az egész rendszer alapjaiban nem lett megváltoztatva, tehát a körülmények még mindig az algáknak kedveznek, ugyanúgy vissza fognak térni, csak az algairtás után, jóval többen.
A világításról valamiért szintén nem jött válasz, pedig a legjobb (természetes és hosszú távon költséghatékony) védekezés az algák ellen, ha nem marad nekik tápanyag, mert felszívják előlük a növények.
A növényeknek viszont sokkal jobb világítás kell, mint az algáknak, anélkül nem tudnak fotoszintetizálni.
Ha van megfelelő világítás, akkor érdemes növényeket telepíteni, a világítás erejével összhangban lévő fényigényű fajtákat.
Tehát amit eddig tudunk, időrendben a vízterheléstől az algásodás visszaszorításáig:
vitorlástól búcsút kell venni, szűrőt ellenőrizni, mennyire érett, (mennyi baktérium trutyi van benne)
"a szűrőt takarítjuk" ezen a ponton ez is említésre méltó, milyen módon, mivel mennyire, szűrőt szigorúan csak leszívott akváriumvízben szabad nagyjából kiöblíteni, szivacsot óvatosan kinyomkodni, különben lenullázod a biológiáját)
Részleges vízcseréket végezni, inkább több részre osztva, heti 2x15-20%-ot cserélve, növényeket telepíteni, akár úszó növényzetet, mint békatutaj, vagy akár átokhínár, azt se föltétlenül kell elültetni.
Etetésre odafigyelni, kerülni a túletetést.
Ha mindezek teljesültek, nőnek a növények, stb..., és kialakult egy olyan rendszer, ami nem kedvez az algáknak, akkor esetleg meg lehet támogatni az ellenük vívott harcot algairtóval, de személy szerint én még akkor se ajánlom.
Sziasztok!
Nagyon köszönöm mindenkinek a válaszokat!A terveink alapján,újraindítanánk az akváriumot és élő növényeket telepítenénk bele!
Ez most jó ötlet esetleg?
Ha igen,akkor élő növényeket hol lehet beszerezni?
Hát egy ilyen akváriumnál egy nagyobb fokozatos renoválás felér egy restart-al, szóval igen, jó ötlet. Persze az is jó ötlet lenne ha válaszolsz az elmaradt kérdésekre mert azért egyik sem elhanyagolható.
Szóval a halakból igyekezz elajándékozni amennyit csak tudsz amilyen gyorsan csak tudsz. A guppik maradhatnak. Addig is mehet kb 2-3 naponta kb 30% vízcsere legalább heti 1 talajporszívózással.
Növényeket ajánlanék de nem írtál semmit a világításról. De feltételezem legalább valami gyenge fényed van. Ami talán megmarad alatta az gömbmoha, anubias-félék, esetleg cryptocoryne-félék, páfrányok, békalencse, ilyesmi alacsony igényűek elvannak, talán. Ezek többsége nem túl gyors növésű szóval nem fognak egyik percről a másikra kiszipkázni minden tápanyagot az algák elől. Az algák mégis csak sokkal egyszerűbb, gyorsabban szaporodó létformák.
Ha nem teljesen fedett az akva akkor használhatsz olyan növényeket mint a szobai futóka, fittónia/ hálóslevél, zöldike/ csokrosinda, édesburgonya stb. Ezeknek csak a gyökereik lógjanak a vízbe, neten találsz videót ilyesmikről.
Ha vannak már növények, rendeződtek a halak is akkor lassan (kb 2-3 hét után) átállhatsz a heti 2x 15-30% vízcserére, majd elég lesz a heti 1x is.
Ilyen LED található az akvárium felett! (Járt hozzá)
Ha ezt jónak találjátok akkor átváltsunk élő növényes aksira?Mert ha igen,akkor honnan tudunk növényeket bevásárolni?
Nekem a növényeim főleg a greenaqua-ból vannak, de igyekezz a vásárlással amíg be nem jönnek a fagyok, mert az után már rizikós rendelni, és van, hogy eleve ők sem vállaják a csomagküldést. Ha növényeket szeretnél, akkor olvas utána a tápozásnak, táptalajt mindenképpen javasolnék, és föléje megfelelő vastagságú fedőtalajt, különben megint jön az alga, és ez mellett halpusztulás is előfordulhat.
Növényeket pedig az akváriumba kerülés előtt mindenképpen érdemes átnézni csigapetékre, mert még onnan is jönnek mindig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!