Mitől lehet magas a nitrát szint az akváriumban?
112L-es akvárium.
Lakói: 15 fekete neon, 5 panda páncélos harcsa, 1 növendék anci.
Szűrés: Atman cf-800.
Egy minimális jbl aquabasis táptalaj, 6-8cm manadóval fedve.
Aqua week wrgb 800 világitás 2880 lumen.
Növények: Limnophila sessilflira, rotala rotundifolia, bacopa caroliana, anubias, hm, sagittaria, cryptocorine wendtii, ludwigia repens, lobelia cardinalis, egy marék bekalencse.
Tf növénytápot használok, napi 1ml planter és 1.2ml macro.
A növények elfogadhatóan néznek ki, valamiért mégis feldúsul a nitrát, már heti 2x25 liter vizet cserélek mégis csere előtt 25mg fölé megy a nitrát.
Már azon gondolkozok, hogy rakok a szűrőbe szat gyantát.
Ez 25 lm/l, nem egy foton ágyú...
Nem biztos, hogy ennyi fényhez kell ennyi makro... ugyan mi mástól lehetne sok a nitrát, varázslattal nem kerülhet oda, csak a halak trágyázásával, meg azzal, amit te adagolsz. Előbbi adott, utóbbit tudod szabályozni.
https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..
Ez, gondolom, te vagy.
Ilyen az, amikor az élet igazolja a rutint, az okoskodással szemben. Nem föltétlenül annak van igaza, aki hangosabban beszél, többen azért nem mentünk bele a vitába, mert atom fölösleges. Lásd az utolsó választ.
Egyébként időt kell hagyni a növények akklimatizálódására, könnyen lehet, hogy nem szokták még meg az új helyet, és csak később indul be igazán az anyagcseréjük. Egyelőre kicsit vegyél visszább a makróból, ehhez nem kell kalambónak lenni, hacsak a halaktól nem akarsz megszabadulni, más választásod nincs, csak hogy a tápból adj kevesebbet.
Ilyen fény/növény aránynál nem hinném, hogy kémiai szűrő lenne a megoldás. A fény visszafogott, a növény fajták elvileg "kimaxolják" a lehetőségeket, ha optimálisak a körülmények. Tehát tápanyagban olyan jelentős konkurenciát jelenthetnek az algáknak, hogy nem hagynak nekik mozgásteret.
Biztos megoldást jelenthetne a nitrát megkötő gyanta is, de ilyen körülmények közt elvileg bőven van lehetőség játszani a tápozással, hogy egyensúlyba kerüljön a rendszer.
Azt a megoldást, hogy tápozzunk túl, majd a fölöslegtől szabaduljunk meg, dupla ekkora fényerő mellett szokás használni.
Ez egy jó minőségű (és drága) wrgb led világítás, szemre sokkal erősebb, mint ami előtte volt 2x24 watt fénycső.
A másik, 30L garnélás törpe razbórás akváriumban, így hogy kimaradt egy vízcsere még mindig nincs 10 se a nitrát, ezért érdekes a dolog.
Értem én, de a matekkal nehéz vitatkozni.
Az akvárium zárt rendszer, ahogy mondtam, 2 úton kerül be nitrát. Nitritből oxidálva, amit a halak trágyázása eredményez, meg amit te öntesz bele.
Ezek a tények. Mint ahogy az is tény, hogy 25 lm/l , az 25 lm/l, és nem 60.
Nem nagyon van mit túlmagyarázni ezen a történeten.
Olyan tényezők módosíthatják a jövőben a nitrát felszívódását, mint amit írtam, hogy még nem szokták meg a növények az új környezetet, és csak pár hét múlva indulnak be igazán, vagy ha beindul a növekedésük, a megnövekedett nettó testtömegük életben tartása és fejlődése miatt, alapból több tápot igényelnek majd. De jelen pillanatban még nem tartasz itt. Higgyél már a valóságnak!
...egyébként meg az, hogy te mit látsz, meg a növények mit látnak, szintén különböző dolog, és itt se biztos, hogy mindenképpen a te szemednek van igaza, szembemenve a matekkal!
2x24w, az 3200 lm.
Igaz, hogy nem 120 fokban világít lefelé, hanem 360 fokban körbe, de jó fényterelőkkel a nagyja leadott fény leterelhető a vízfelszín felé.
Szóval még ha van is fény veszteség a cső adottságai miatt, akkor is nagyságrendileg lazán produkálja a jelenlegi 2880 lm-t.
Pontosan a leadott fényt, és azon belül azt a spektrum tartomány, amit a növények használni tudnak, csak műszerrel bemérve lehetne igazságot tenni, de az egészen biztos, hogy nagyságrendbeli, jelentős különbség abszolút nincs, ez kb ugyanaz a szint, mint amit a fénycső tudott.
Csak hogy értsd mennyire megtévesztő lehet az emberi szem, az emberek még tökéletesen ugyanolyan fényáram mellett is, a magasabb színhőmérsékletet látják erősebbnek, pedig az aztán semmi befolyással nincs a fény erősségére.
Úgyhogy az amit te látsz, az a növények szempontjából nagyon könnyen félrevezető lehet. Ez, egy közepes fényerő. Se több, se kevesebb.
Ha Te vagy az említett kèrdező korábbról,akkor ne csodálkozzunk a magas nitrát szinten.Mikor indult az akvárium? Ha kb 1 hete akkor nem meglepő,nem hogy a növènyek nem nőnek mèg, de a biológia szűrès sem lètezik mèg, ezèrt szeded ki kèzzel a felgyülemlő káros anyagokat.A növènyek sokszor eldobják règi leveleiket ès újakat hoznak helyettük amikor új helyre kerülnek, főleg ha emers formában voltak korábban.Időt kell nekik adni, 2-3 nekik is kell mint a lebontó baciknak rendes elkezdeni dolgozni.
6-os, A lámpa nem lesz gyenge szerintem, csak időt kell adni a növènyeknek.
A led pedig kicsit sem mondható gyengènek, ha az èrveknek nem is, Jocinak csak hiszel már, ő sem ma kezdte, itt 2x39 watt-al hasonlítja össze:
Nem mellesleg mindenki aki használja is csak pozitívan szokott beszámolni róla, lumen ide vagy oda, combos :)
Ha elhagyom a macro-t, akkor a káliumot és a foszfátot nem kell külön pótolnom?
Augusztusban indítottam az akváriumot. Egy fb. Csoportban az is felvetődött, hogy lehet a teszt vezet félre.
Persze lehet a teszt is csal. Talán érdemes lenne kipróbálni másikat.
Illetve szerintem ne ilyen végletekben gondolkodj ,hogy vagy ennyi hal mellé macro vagy 0 macro adagolás. A hirtelen nagy változás is okozhat galibát, akkor is ha elvileg jó az irány. Egyelőre csak vedd vissza az adagot s figyeld mennyit csökken illetve a növényzet és algák visszajelzéseit is figyeld (jellemzően kell legalább 1 hét mire reagálnak a változásra), majd ezek alapján be tudod lőni ,hogy kell-e plusz macro és mennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!