Mikor rakhatok jódmentes sót az akváriumban darakór ellen?
Kicsit vegyünk vissza a tempóból s beszéljük át ezt. Először olyan dolgokat minthogy a betegségek gyakran csak tünetei a nem megfelelő tartási körülményeknek. Azaz sózhatod-borsozhatod napestig a halakat, ha ugyan azok a körülmények akkor úgyis visszajönnek a betegségek. Szóval első körben írj le az akváriumról minden tudnivalót mint pl: méret; technika (szűrés, világítás stb); halak száma fajonként; növényzet (mi mennyi, jól fejlődnek-e stb); vízcserék meg egyéb karbantartási folyamatok mikor mennyi; dekoráció/ aljzat (van-e bármi ami festett vagy műanyag; csigaház-kagylóhéj stb); milyen vegyszert használtál s mennyit stb-stb. Ha minél több infót meg tudsz osztani velünk akkor annál jobban tudunk segíteni s a jobb körülmények teremtése a leghatásosabb a betegségek ellen s a legjobb a halaidnak meg neked.
Aztán van egy olyan dolog ,hogy bár némileg kezelésfüggő de gyógyszerezés alatt több vízcsere kell és emellé kevés vagy semennyi etetés. Ez azért kell mert a gyógyszerrel kinyírod a szűrőben levő hasznos bacikat is s így nincs ami lebontsa a halak végtermékeit amik így a normális körülményekhez képest sokkal gyorsabban felhalmozódnak. Plusz mindezek oxigénhiányos állapotokhoz vezethetnek szóval nem árt a szokottnál intenzívebb vízfelszín mozgatás.
Ezeket ajánlom:
Tudom nem számít a helyesírás meg ilyesmi, de azért néha legalább egy vesszőt rakhatsz mert így nagyon egybefolyik. Mindegy, lássuk sorjában mert úgy néz ki beigazolódni látszik a gyanúm a rossz körülményeket illetően:
“Méret; 54l”
Ez így oké, klasszikus kezdő méret.
“szűrés világítás rendesen megy a világítás 9-9”
Jó, oké, de olyan adatok kellenének minthogy szűrő típusa/ márkája. Világítás adatai mind watt vagy lumen, ilyesmik. Esetleg szettet vettél? Mert akkor megint más a helyzet s nem a jó irányban.
Az a 9-9 az ,hogy egy nap 9 órát megy a világítás? Az még rendben is lenne, viszont a szűrő 0-24-ben menjen, ne húzd ki még estére sem.
“szűrés csak akkor nem ment amikor a vegyszer benne volt mert azt írta a vegyszer hogy miközben benne van a közben nem mehet a szűrés”
Mármint egyáltalán nem volt szűrés több napig?
“22 hal 2 vitorlás 4 algaevő 1 szifó 2 guppi 4 fekete Tetra tetra 3 fekete neon 2 zebradánió 2 páncélosharcsa 2 rózsalazac”
Na itt van a kutya elásva, illetve itt IS. Túl sok hal, ráadásul többeknek eleve kicsi az akváriumod. Csak ,hogy a méretet és egyedszámot említsem:
Vitorlás: 150-200 litertől tartható. Fiatalon rajt alkot de felnőttként párba áll ezért úgy szokták ,hogy vesznek 5-6 kicsit s ha kivált egy pár akkor a többieket elajándékozzák.
Algaevő: mármint anci/ közönséges algaevő? 90-100 litertől tartható.
Xifó: legalább 4-5 kellene belőle, de nem ekkora helyre hanem minimum 100-120 literbe.
Guppi: neki elég ekkora akva. Nem is kellene több hal mint max 4-5 hím guppi (azért csak hímeket ,hogy ne szaporodjanak).
Fekete tetra, fekete neonhal, zebradánió, rózsalazac, páncélosharcsa: mind rajhalak s emiatt igénylik a minimum 6-8 főt, de inkább 10-12. Egyiküknek sem elég ekkora akvárium, hanem nagyjából a duplája.
S ez csak a helyigény és egyedszám, sok más vízparaméterben sem passzolnak ezek a halak, max 1-2 de azok sem ekkora helyen.
“5 élő növény”
Az nagyon jó ,hogy élő növények, de a nevük nélkül nem tudjuk ,hogy mire van szükségük.
“benned csiga is”
A gerinctelenek általában érzékenyek a rézre ami a vegyszerekben szokott lenni (ha van), erre figyelj oda.
“az aljzat az jó”
Mi az aljzat? Ugye nem valami festett cucc? Ami a “jó aljzatot” illeti az szemcseméretre kb 0,5-3 mm (igen, mm, nem cm) körüli s nem érdes szemcséjű mert az felsérti a harcsák bajszát.
“de viszont van egy festett hajóroncs és egy nagy csigaház”
Mindkettőt kiveheted, csak rontanak a helyzeten.
Összegezve:
Amit tehetsz az mihamarabb egy legalább 50%-os vízcsere azonos hőfokú, klórtalanított vagy 1 napig pihentetett vízzel. Utána legalább 2 naponta csinálj 30% vízcserét. Eközben valahogy ajándékozd el a halakat, max a guppik maradhatnak. Etetni csak nagyon keveset etess. Majd ha rendben lesz a technika, utána pedig a növényzet, akkor meg lehet próbálni 4-5 hím guppi gondozását. Azt előrebocsátom ,hogy ekkora méretben még normális felszerelés mellett is ajánlott a heti 2x 15-30% vízcsere legalább heti 1 talajporszívózással.
Mindezek mellett lelkesen bújd az ajánlott oldalakat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!