A minap vásároltam egy Jbl 902 külső szűrőt a 180 literes aksimhoz A belső szűrőt is használjam még vagy ez a külső szűrő önmagába is elég?
Mármint ez? -> [link]
180 literre kissé karcsú lesz. Persze ha nincs túltelepítve, van bőven jól fejlődő növényzet s figyelsz a rendszeres részleges vízcserékre akkor a belsővel együtt működhet a rendszer.
A minap vasaroltad, tehát még nincs benne biológia. Akkor is együtt kell üzemeltetni 2-3 hétig, ha önmagában is elég lenne. De én is hagynám benne a belsőt, még a bejáratás után is, biztos ami biztos. Hiszen túlszűrt akva nincs.
Egyébként milyen az akvárium? Vegyes, inkább halas vagy inkább növényes? Mert ahogy Teve is írta, ez valóban nem mindegy.
A Greenaqua-ajánlás egyébként mindig kristálytiszta vizű növényes akváriumhoz értendő, tehát elképzelhető hogy bírja egyedül is a 180 litert, feltéve, ha a terv lehetővé teszi.
Én máshol látom a dolog buktatóját.
Engem az érdekelne, mi a belső szűrő!
Csak mert mikor megláttam, hogy 180 literhez külső szűrő, egyből az ugrott be, hogy na, megint egy remek juveles szett.
Ha juvel, alapjaiban határozza meg a jó választ, illetve eleve az is kérdés, létezik e jó válasz.
Mindenesetre én is azt mondom, hogy menjen mellette a belső.
De inkább a vízforgatást látom a kritikus pontnak, biológiailag , ha nincs túltelepítve az aksi (ez mindig feltétel) jó szűrőanyaggal ez meg tud szűrni ekkora aksit.
Emellett viszont tény, hogy a külsőket továbbra se úgy tervezik, hogy ellássa a mechanikai szűrést is.
Ezért méretezi a túl a greenaqua a szűrő ajánlását, mert ők úgy számolják, hogy az adott szűrő végezze a megfelelő keringetést is. Hát csak ahhoz 2-szer akkora külső kell... ami biológiai szűrés szempontjából nem biztos, hogy indokolt.
Árban, hatékonyságban, jobb a külső+belső, ebben az esetben a belsőnek értelemszerűen inkább az áramoltatásban, mechanikai szűrésben van jelentősebb szerepe. Már maga a vízmozgás is a legtöbb alga ellen van. Plusz ha nagy a dzsungel, az hamar megtöri a flow-t.
(És ezért a kérdőjel, hogy vajon juveles e a belső, mert az pont nem csinál semmiféle áramlást. Attól csak pang a víz. A semminél nyilván jobb, de erőben egy 5000 ft-os kínai is lenyomja.)
Köszönöm a válaszokat!
Hát mind a két szűrőt fogom használni, ha már ezt tanácsolták.
Igazából a külső szűrővel az a bajom,hogy nem igazán tudom milyen szűrőket használjak .Persze most benne van az amit adtak vele,de olvastam itt,ott hogy azok nem igazán jók. Olvastam hogy perlont is szoktak bele rakni.
Sajnos még kezdő vagyok ebben,nem igazán tudom mit,hogyan kell.
Az én külső szűrőm 4 fiókos.
Erős fenntartásokkal kell fogadni, amit itt ott olvasol!!!
Közel sem biztos, hogy létezik jobb a legócskább, leglesajnáltabb szűrőközegnél, csak azért, mert a másik 100-szor annyiba kerül.
A perlon pl qrva nagyot fojt rajta, na az aztán lenullázza a vízforgatást. Biztos, hogy nem raknék bele.
Igazából én teljesen meg vagyok elégedve a jól beért szűrőszivacsokkal, különböző sűrűségben.
Lehet emellett belerakni, agyonhájpolt szűrőközegeket, mint substrat pro, bio rio, seachem matrix, vagy olcsóbbak közül matrix trop, siporax...
ártani nem árt. Vagy egy kis kémiai támogatás, mint pl időszakosan egy kis purigen, vagy szat gyanta.
Ami tényleg kb fölöslegesen foglalja a helyet, az ilyen sima falú, nem porózus kerámia henger, vagy "bio"labda. Na ezekből max az ülepítő tartály aljára érdemes rakni egy keveset, hogy megakassza a nagyobb gazokat, egyébként csak az értékes helyet veszi el.
Köszönöm szépen a válaszokat.
Bár még messze állok a hozzáértéshez, de már most beleszerelmesedtem az akvarisztikába
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!