Vízcsere nélküli akváriumról valakinek tapasztalatok?
Ez nem kezdő akvaristáknak való dolog, a rendszeres vízcserék egy normális, általános elvek alapján felállított akváriumnál elengedhetetlenek!!
Olyan akvárium, illetve akváriumok indításában tervezkedek, amelyek kihasználják a természetben is lezajló nitrogénciklus folyamatait és ezzel mellőzhetővé teszik a vízcserék végzését. Itt két fő folyamatot szeretnék az akváriumban alkalmazni:
Nitrát, nitrit, ammónia + fémsók eltávolítása = növényi növekedés és ennek eltávolítása
Nitrát nitrogéngázzá alakulása anaerob (anoxikus) talajrétegekben denitrifikáló baktériumok tevékenysége által
Ezen folyamatok párhuzamos alkalmazásával kívánok egy olyan mikro ökoszisztémát megteremteni, amelynek inputja kizárólag a haleledel, outputja pedig az eltávolított növényi részek lennének.
Ezt a következő jellegek tennék lehetővé az akváriumra nézve:
- intenzív megvilágítás
- nagy, fejlődő növénytömeg (+ úszó növények)
- alacsony halmennyiség (így alacsony etetés)
- 8-10 cm mély talaj a denitrifikációnak (homok + (még kérdéses) szerves anyagokban alacsony virágföld (walstad módszerrel ellentétben, hiszen ez gyakran ereszt magából bomlásból eredő nitrogénvegyületeket)
- motoros belső szűrő a nitrifikációnak + a pangó víz kialakulása ellen.
- rendszeres mérések a nitrátra
Ezt elsőként egy kísérleti, 30 literes akváriumban tervezem alkalmazni 3db endler guppival (illetve további tápanyagbontóként garnélával vagy csigával) majd amennyiben sikeresnek bizonyul a rendszer alkalmazom a nagyobb akváriumaim esetén is.
Vizet terveim szerint azért fogok cserélni, azonban a heti 25-30% helyett lényegesen alacsonyabb rendszerességgel és arányban is kevesebbet.
Akinek van tapasztalata ezen módszerekről, vagy hasonlóan működtetett akváriumról, örömmel fogadnám tapasztalatait és esetleges tanácsait. A hobbi legszebb része szerintem a folyamatos tanulás és tapasztalatszerzés, így hálás lennék, ha megosztaná velem a tudását aki rendelkezik azzal.
A vízcsere nélküli balansz akkor jöhet lére, ha feltételezzük, hogy nincsenek halmozódások az akvában. Ezt önmagában a nitráttal megoldani sem egyszerű, bár véleményem szerint a megoldás nem a denitrifikációban keresendő egy zárt mikroökoszisztémában, hanem a fauna-flóra arányainak belövésén utóbbi javára, azaz annyi nitrát (és minden más) termelődjön, ami (közel) maradéktalanul el is fogy. Ezt a Walstad féle vonal is alkalmazza, de a kisebb üveg kisebb növénytömeget jelent, következésképp minél kisebb az akva annál nehezebb a dolgod. A denitrifikációval szűrőakváriumokban szoktak kísérletezni, a vízinövények gyökérzetének és az ott élő nitrifikálóknak is oxigén kell, ellenkező esetben berohad az aljzat és metánt fogsz gyártani ipari léptékben.
Az intenzív megvilágítás teljesen ellentmond a tervnek elvégre pont a fent említett tökéletes balanszot fogja felborítani. Rengeteg kémiai energiával bombázol egy alapvetően minimális tápanyagokra (a táptalaj raktár ugyan, de a vízbe is kellenek tápanyagok mert a legtöbb vízinövénynél a víz a priorizált forrás, úszó növényeknél nyilván kizárólagosan) kitalált rendszert. A virágföldben makro tápanyagok vannak, tehát a minimális haltrágyából keletkező, vízben lévő mikroelemek fogják diktálni a fejlődést, mint szűkös erőforrások. A fotoszintézis alapkövéről a co2-ről még nem is beszéltünk. Beláthatóan ahol szűkös erőforrások egyáltalán léteznek, oda nem kell energiacunami, mert be fog durranni a víz záros határidőn belül. Ha a makrofitáknak kevés a tápanyag, majd más hasznosítja (algák, infuzóriumok…).
Szóval meglátásom szerint nagyobb víztömeg (75+ l), diszkrét fényerővel (0.25-0.3 w/l) jobban hangozna.
Köszönöm a szuper válaszokat!
Az intenzív megvilágítást a walstad akváriumok esetén alkalmazott napfény /ablakba helyezés miatt tartottam szükségszerűnek, de akkor változtatok ezen, és moderált, low tech vonalon alkalmazott fénnymennyiséggel tervezek.
A denitrifikációhoz szükséges mély talajréteget eszerint teljesen elhagyhatónak tartjátok?
Egyébként én ezt nagyon érdekesnek találtam, ő kísérleti jelleggel kizárólag békalencsét használva tartott akváriumot 1 éven keresztül, vízcsere nélkül természetesen. Ez adta az ötletet úszónövények használatához.
Kíváncsi lennék a 30%-os lepontozóművész ellenérveire...
Én is nagyobb víztömeggel próbálkoznék, de én nem vagyok haladó...
Az erős világítás ellen érvelőkkel egyetértek, s a telepítettségre vonatkozó észrevételekkel is.
A talajt én hagynám vastagabban, és lávakövet mindenképp használnék hozzá, mert az kedvez a bontóbaktériumoknak. Aki másképp gondolja, kérem javítson ki.
Annak idején hasonlóan indítottam mint a kérdező: 30L, viszont jelentősen
túltelepítve, nitrifikáló szűrő, kb.5%/hét vízcsere. Azóta ebből származtatott a 200L-is amiben nincs szűrő, vízcsere<1% , 5-éve szépen kegyegnek.
Tapasztalataim: a halszar nem teljes értékű növénytrágya, a gravitáció
nem menti meg a talajt a kimerüléstől. A 4-es jól leírta hogy a növények gyökerei nem lehetnek oxigén mentes környezetben, a metán buborékok nagyon irritálóak.
Köszi a további válaszokat! Nagyon örülök a sok tanácsnak és a tapasztalatoknak! Megpróbálom eszerint alakítani a tervemet!
Pár kérdésem felmerült hozzád utolsó, amire ha lenne kedved válaszolni nagyon boldoggá tenne:
1) Használtál virágföldet a talaj alatt? Ha igen, milyen típust?
2) Milyen növényeket tartottál az akváriumban? Milyen állatokat tartottál az akváriumban?
2) Mennyi idő után tapasztaltad a kimerülés jeleit? A nővényeken jelentkeztek hiánytünetek? Mely mikro/makro elemek fogytak el elsőként?
3) Most milyen karbantartást igényel az akváriumod?
1) Nagyon régen ültetőtálban, általános virágföldet-> kezdeti robbanás szerű növekedés után, gyökérsorvadás, levélszár törés.
2)közepes igényűeket, valisneria, ördöghínár, anubias, vizikehely.
nano-amanda, küszök, bodorkák, pisztráng ivadékok.
2?) Pár hónap múlva, kezdetben mikroelemhiányok (vas) jelentkeztek de ezeket könnyű volt kezelni, később a nitrogán az már keményebb dió.
3)Ez attól függ ki szerint. Egy akvakertész szerint valszeg szippantós autót. Nálam a mulm, az alga, gomba, anaerobok a rendszer része. Takarítva soha nincs, a víz minőség kontrolálva van, a rendszer biológiai szabályozása a feladat, az egészséges arányok, életterek biztosítása, növény-hal takarmány előállítása több-kevesebb sikerrel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!