Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a baja szegény...

Tibusz87 kérdése:

Mi lehet a baja szegény vitorlásnak?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Első nagyobbacska akváriumom.

Kb 5 napja figyeltem fel egy vitorlásom viselkedésére. Félre vonul az akvárium hátsó felső sarkába egész nap sokszor. Ennek nem adtam túl nagy jelentőséget, hisz a paraméterek rendben vannak.

160L

24°c

pH 6,8

kH 14

Nitrit 0

Nitrát egy kevés van (13mg/l), de bízom a bevezetett co2 erejében, illetve a sűrű növényzetben.

Szóval. Pénteken az egyetlen változás ami volt, hogy pénteken új növényeket ültettem be, illetve 3 halat.

1 vitorlást (hogy ne legyen egyedül), egy algaevő harcsát, és egy csiga evő Botia-t. Ami viszont baj, hogy tegnap este már nem evett aktívan mint szokott, és ma reggelre (dec. 9 szerda) el kezdett pipálni. Nem folyamatos, csak időközönként. Légszomj nem lehet, mert a többi hal nem pipál rendellenesen. Látszólagos betegség nincs.

Külső-, belső szűrő megy, oxigént is engedek be, hogy véletlen se halmozódjon fel sok co2, meg hogy legyen szelőztetve a víz.

Remélem minden lényeges adatot leírtam.

És még annyi, hogy van egy törpagurámim is ami elbújt a növényzetben péntek óta, és őt se látom enni. Bár ő jó húsban van. Csak fura.

A válaszokat nagyon megköszönöm.



2020. dec. 9. 11:07
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy stresszeli az új társa. Pár napba beletelhet, míg megszokják egymást.
2020. dec. 9. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem baj, ha van nitrátod egyébként, mivel az a növények egyik fő makrotápanyaga. Két esetben van baj: ha felborul a nitrát-foszfát egyensúly (algásodás), vagy ha túl sok a nitrát (halak mérgezése). Nálad rendben van:)
2020. dec. 9. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Salx Narval ***** válasza:
100%
Csinálj egy 30%-os vízcserét és állítsd le a CO2 adagolást, nézzük meg mi történik ill, hogy kizárhassuk a vízminőségi problémákat.Addig is figyeld a viselkedésüket hátha feltűnik még valami szokatlan. Pontosítsuk az akvárium beüzemelésének a körülményeit, az első betelepítés ill CO2 adagolás kezdetét. A CO2 adagolás előtt, v után jelentkezett a szokatlan viselkedés az öt nappal ezelőtt-ből ez nem derül ki? Ha CO2-ot adagolsz akkor komoly megvilágítás is kell, hogy felvegyék a növények, különben csak szódavizet csinálsz.
2020. dec. 10. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat. A CO2-re gondoltam én is, így a 30% vízcserét, és CO2 lezárás volt az első amit csináltam (még a kérdés "topic" előtt), de mivel a helyzet nem változott 2 napig, így gondolom nem az volt a gond. Természetesen igyekszem a legjobbat nyújtani mind a halaknak, mind a növényeknek. 1w/L mértéket lőtem be LED lámpával. A növények azóta jobban fejlődnek, és maguk is szemmel láthatóan termelik az oxigént. Szóval a CO2 csak használt. Számos irományt olvastam ezen csodás hobbiról, hogy az alapokat annyira tudjam, hogy ne "halász levet" készítsek üveg fazékban. :)

Még várok pár napot, és írok mi lett vele. De ha vannak további tippek, szívesen veszem.

És köszönöm még egyszer.

2020. dec. 10. 04:04
 5/18 anonim ***** válasza:

Én nem a co2-re gondolok, mert ha van levegőztetés, akkor kicsi a túladagolás esélye.

Viszont nekem is gyanús a víz minőség probléma, a gurámi hasonló viselkedése miatt.

Első körben az ammóniára gondoltam, mert attól, hogy nitrit nincs, ammónia még lehet, ha beéretlen a szűrő, vagy túl sok a hal.

Erről viszont semmi infó nincs!

Se arról, hogy mikor indult az aksi, tehát milyen állapotban vannak a szűrők, beértek e, se arról, hogy összesen milyen, és mennyi hal van benne.


A másik tippem szintén a co2 apropóján jutott eszembe. Ha az van, akkor oda ildomos táptalajt tenni a növények alá, legalábbis van néhány növény, amit enélkül kb lehetetlen tartani.

Azt viszont szigorúan el kell zárni a víztől általános aljzattal, de ezt az újonnan jött botia nagy hatékonysággal felforgathatta.

Vagy ha volt egy elkoszolódott aljzat, amiben megrekedt a mulm, azt is felszabadíthatta a turkálással. Vagy te, a növény ültetéssel.


Egyébként miért tettél bele botiát? Azt tudod ugye, hogy rajban tartandó? 1 db-ot nem tartunk belőle, így betegíted meg az állományt, mert ha egyedül stresszes lesz, és gyenge lesz az immunrendszere, akkor bármit elkaphat, ha meg emiatt el tud szaporodni egy kórokozó, az már az egészséges halakat is megfertőzheti.


Ha hogy visszatérjek a következő gyanúsítottra, hogy miért kell neked 1 db botia, sokan vetik be őket a túlszaporodott csigák ellen. Óriási hibát követve el ezzel!

Ha túlszaporodtak a csigák, az túletetésre utal, ami meg szintén rossz vízminőségre. (Ebben nyilván nem tud segíteni + 1 hal, ami szintén eszik és ürít...)

Ebben az esetben irreleváns a halak létszáma, mert ha pl dupla annyi kaját adsz, mint ami kéne, akkor az halak nélkül is dupla akkora vízterhelés.


Külső tünetek híján elsőre én is valami ilyen környezeti dologra gondolok, a nullás nitrit ellenére. Ha rosszabb irányba változik a helyzet, konkrét ok hiányában, esetleg egy intenzívebb aktív szenes kúrát meg lehetne csinálni.

2020. dec. 10. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Egyetértek a kollégákkal. Az új vitorlás is stresszelheti és hülyeség volt 1 botiát venni egy növényes aksiba. Aztán az is kérdéses ,hogy milyen botia? Azt írod “csigaevő”, na a botiákból ez sokra ráillik viszont leggyakrabban az öves díszcsíkot ( [link] hívják így ami viszont nagyra nő s 300-400 litertől tartható. Feltételezem azért vetted mert sok a csiga ami túletetést és/vagy bomló növényzetet jelent. Mindkét esetben kritikus pont lehet az ammóniaszint. Illetve az algaevő (anci?) is többet túrkál mint amennyi algát megesz, ez egyre igazabb lesz ahogy növekszik. Szóval csúnyán mondva duplán kicsesztél magaddal. Na meg ha zavaróan sok alga van akkor az megint csak azt jelenti ,hogy valami nem stimmel.

Szóval szerintem már most ajándékozz el a halakból valamelyiket s akkor inkább csak egy fajt tarts. Ezek közül inkább a vitorlást, ha nagyon társítani akarod akkor valamilyen pontylazac rajt rakj bár így ,hogy ők voltak előbb kicsit necces, esetleg valamilyen corydoras fajt rakj. Ezek a kicsi harcsák amúgy sem szoktak akkorákat rombolni mint egy botia vagy anci.

2020. dec. 10. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Salx Narval ***** válasza:
Vannak úszó lebegő növények? Ha nincsenek akkor árnyékolj mesterségesen, vagyis ezt is teszteld le. Nézd ha harapófogóval kell kiszedni belőled az infókat akkor csak találgatni lehet, így nehezen jutunk el a megoldásig pedig többen is segíteni szeretnénk.
2020. dec. 11. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további válaszokat is. Igen. Ez a botim van. Na nem azért mert sok a csiga... Vagyis ebben az akváriumban. A kissebben volt csiga, de azt orvosoltam. Viszont a szaporodás után nem tudtam (igazából nem is akartam) végezni velük, így vettem Helenákat. De annyi csiga volt, hogy az káros volt. Így kértem a kereskedésben (állítólag hozzáértő állat kereskedőtől tanácsot...) ő javasolta ezt a halat. Erre az időre a Helenákat át tettem a nagy aksiba. Majd mikor a csigák jelentős része eltűnt, kicseréltem őket, ugyanis a kereskedő azt mondta, hogy a hal elfér (értsd: elég neki) a 160 literes tér... Persze hozzá tette, hogy "rajhal" , és egyedül szarul érti magát. Így vettem melleé mégegyett. A kis akváriumban azöta nincsenek túlszaporodva a csigák. Kaptak "igénytelenebb" növényeket (semmi co2 nincs benne). A helenák azt a pár csigát elintézik. A botiknak én szoktam bedobni élő csigát vagy a kis akváriumból, vagy a betta mellől. Ez utóbbiba én telepítettem a csigákat, hogy legyen természetes élő tápláláka ezen csodás ragadozóknak. Úszó növény nincs, cserébe nagy levelű növény van, mert a vitorlás kedveli. Az akvárium dús növényzetű... Tényleg dús. Ez főként elővigyázatosság, mivel kezdő vagyok, és sok helyen olvastam, hogy a túl telepítés is fenntartható ha valóban dús a növényzet. És amúgy is szeretem a növényeket. A nappalim olyan mint egy botanikus kért. :D

Szóval a halakat "hozzáértő" szakemberek tanácsa alapján állítottam össze. Alga nincs. Egy kevés agancs alga volt, de a CO2 megtette hatását.

A vitrolásról a fejlemények.

A drágám kijött a sarokból. Úszik. Eszik... Vagyis enne. Olyan mint ha rossz lenne a szeme. Sokáig követi a falatot mire elkapja, és olykor mellé is csíp. És igen... Sajnos látom, hogy az új vitorlás olykor kicsit meghajtja. Na nem kergeti, csak kicsit odébb zavarja. Gondolom ez a terület védő kakaskodás. Szóval a jelenlegi rosszul látáson kívül más panasz nincs. A halak kezesek. A boti kézből veszi el a csigát, a többiek ha benyúlok jönnek a kezemhez... Még hogy nem lehet simogatni a halakat... A biológiai rendszer kiváló, a víz minősége is rendben van. Heti teszt, plusz napi gyors teszt. Milyen információt tudok még adni?

2020. dec. 14. 17:02
 9/18 A kérdező kommentje:

Még annyit... Az akváriumban van kb 3 cm táptalaj, amin további 5-6 cm homok, ami jól át van mosva. Víz cserénél à mulmot kiszívom az olyan helyekről, ahol felhalmozódik. (Pl.: növények töve).

A növények tápot is kapnak. Heti adagot kétszerre adom be, ami 160 ml/hét.

2020. dec. 14. 17:11
 10/18 A kérdező kommentje:
Ám ami még érdekes, hogy a gurámik védik a kisvitorlást az új társától, mikor csipkelődne. Ugye ők (gurámik és a fehér vitorlás) egyszerre kerültek be annak idején.
2020. dec. 14. 17:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!