Tudtok, segíteni? Az akváriumomba a halak hátuszonya eltünt és apró fehér pöttyök jelentek meg rajtuk.mi lehet az oka?
Először is tisztázzunk pár dolgot, például: mekkora akvárium, milyen szűrés, mennyi hal (pontosan, fajonként), vízcserék mikor mennyi, növényzet van-e s milyen/ szépen fejlődik-e, mivel etetsz s mennyit stb stb. Mindent írj le. Ezek a tünetek többnyire darakórra és uszonyrothadásra utalnak, ahogy a 1-es is írta. Jellemzően a rossz tartási körülmények miatt legyengül a halak immunrendszere s emiatt lesznek betegek. Ezért a legfontosabb a tartási körülmények rendbetétele mert enélkül csak tűzoltás a kezelés, utána megint visszaesnek.
Ajánlott oldalak:
Uh, na vegyük sorjában:
“Kb 60 db hal van és 10 féle fajtájú hal van”
Nos azt nem írtad meg pontosan milyen fajok (ez is fontos lenne) de bátorkodom feltételezni pár dolgot a korábbi tapasztalatokra alapozva:
-nagyon túl vagy telepítve, később kitérek rá ,hogy kb mennyi az elég
-a 10 féle halból jó esélyel sok nem is tartható együtt s néhánynak nem is elég 100 liter már önmagában sem
“az utóbbi víz csere 3 hete volt”
Ez így túl ritkás, főleg ennyi hal mellé. A normális 100 literre heti 1x 15-30% vízcsere pihentetett vagy klórtalanított vízzel. A te esetedben mehet heti 2x 30% is.
“és 2 hete vettem bele új halakat”
Na ezt például nem kellett volna.
“a víz hőmérséklete 24 celsius fokos.”
Ez is hasznos infó de mivel nem írtad milyen halak ezért nem tudjuk jó-e a 24 fok.
“Az akvárium tisztítótól kaptam eledelt kb egy fél éve azt használom.”
Az akvárium tisztítótól ? Nem az eladóra gondoltál a boltban ? A halaknak az a jó ha változatos s minőségi kaját kapnak, elsősorban fagyasztott vagy élő cuccok (pl: szúnyoglárvák, artémia, cyclops, vizibolha stb), növényevőknek meg forrázott/ főtt zöldségek (pl: répa, uborka, cukkini, tök és dinnye héj stb, a lényeg ,hogy ne legyen permetezve vagy tartósítva).
“adok nekik minden nap”
Ajánlott minden héten egy koplalónapot tartani. A te esetedben elég ha 2-3 naponta etetsz egy keveset.
“van egy szűrő az akváriumba és működik is “
Nagyon fontos lenne ,hogy milyen (típus, márka stb) szűrő.
“az akvárium 100 literes”
Ez így jó DE 100 literben nagyjából 2-3 max 4 fajt lehet kényelmesen tartani, abból sem akármennyit. Ezt is úgy képzeld el ,hogy pl: egy 6-8 fős páncélosharcsa raj meg mondjuk 10-12 neonhal s 1 max 2 anci (közönséges algaevő).
“és legutóbb 3 hete én tisztítottam ki”
Mármint teljesen kipucoltad ? Az nem jó.
“5 db kő van”
Csak ennyi ? Semmi aljzat nincs ?
“5db növény”
Élő ? Na, ez legalább jó pont, igaz itt is fontos lenne ,hogy milyenek.
“és az akvárium alján kavicsok”
Akkor ez az aljzat ? Pontosan milyen kavicsok (pl: színezett? Mekkora szemcseméret? Mészalapú ami ki tud oldódni?) ?
“És a tisztítás után használtam fertőtlenítőt”
Ez megint nem jó. És pontosan mit értesz fertőtlenítő alatt ? Vegyszer ? Metilinkék ?
“És azt kihagytam hogy van még 3db házmester harcsa”
Ezen kívül elég sokmindent kihagytál. Amúgy most a kékpajzsos páncélosharcsára gondolsz ?
“két fekete színű ""kisseb algaevő" és egy "nagyobb sárga színű algaevő”
Mármint anci ? Egy sima fekete és egy albínó ? Vagy a sárga egy aymonieri (moszatevő márna) ?
A nővények: hosszúszárú vizilándzsa, nagy vizilándzsa és élők
A fertőtlenítő szernél metilinkékre gondoltam (ezt ajánlották a boltban)
A halak: napfény platty, mickey mouse platty, kék neon, zebra platty, rózsa lazac, citrom lazac, serpa lazac, papagáj platty (az állat kereskedésbe azt mondták hogy ezeket lehet eggyütt tartani)
Az aljzaton lévő kavicsok azok 1cm átmérűjűek és szürke-fekete színűek
És az algaevők nancik mind hárman
És még van ugye házmester harcsának(az állat kereskedésbe ilyen név volt ki írva) nevezett hal is 2 albínó és 1 nem albínó
És amikor kitakarítottam az akváriumot akkor le engedtem a víznek kb 80 százalékát és le takarítottam az akvárium falát egy nedves új szivaccsal és a szűrő belsejét is kitakarítottam.
Jajj, drága! Elég nagy pácban vagytok, te és a halaid!
Tudom, mert én is hasonlóan meggondolatlanul, tudatlanul, felelőtlenül kezdtem, az eladóra hallgatva indítottak az első akvámat.
Szégyellem, de így van, és vállalom a múltat. Mert amikor ilyen helyzetbe kerültem, mint te, akkor határoztam el, hogy mindent jól akarok csinálni... Így csak tanultam és tanultam, és azóta is... ennek már 3 éve lassan, és még mindig kezdőnek tartom magam.
Nem akarlak rlkeseríteni, de én nem sokat jósolok a halaidnak.
Elajándékozni vagy visszavinni már nem lehet, mert betegen senkinek se fognak kelleni.
A biológiai szűresedet lenulláztad, ha volt egyáltalán. A víz enyhén szólva túlterhelt. Még ha sűríted is a vízcseréket, szerintem az már nem sokat ér. A szűrőt még mindig nem tudjuk, hogy milyen, de gyanítom, hogy egy normálisan telepített akváriumhoz is kevés lenne... A növények is csak akkor tudnak "besegíteni", ha dús a növényzet, vannak stem növények is, és persze megfelelő a telepítettség.
Ahogy most áll a helyzet, az nem túl kecsegtető...
Na, azért talán nem annyira súlyos a helyzet, szerintem még menthető.
“A nővények: hosszúszárú vizilándzsa, nagy vizilándzsa és élők”
Mármint ez ?: [link]
És ez?: [link]
Ezek anubias-féle tehát egyrészt nem szabad ültetni (most nem tudom úgy van-e) hanem csak kötözni vagy hasonló, a rizómája nem szabad a talajban legyen másrészt lassú növekedésű, csak vannak ? Jó ,hogy vannak de nem ártana valami gyors növésű sem, nem kell bonyolultra gondolni, olyanokra gondolok mint a békalencse, kagylótutaj, hínárfélék meg hasonlók (pl: argentín átokhínár, érdes tócsagaz, kocsánynélküli ambúlia stb), indiai vizicsillag, mohafélék (pl: gömbmoha, úszó májmoha, karácsonfa moha, jávai moha stb igaz, ezek általában pont nem túl gyorsak) stb. Ezeket akár facebookon akvaristás csoportokból is összeszedheted akár ingyen akár jelképes összegért, ajánlom a Növényes Akvaristák Közössége és a hozzá közel álló LowTech Akvaristákat is. Ott szívesen segítenek növény és világítás ügyben.
“A fertőtlenítő szernél metilinkékre gondoltam (ezt ajánlották a boltban)”
Szükség is lesz rá, talán egy baktopur jobb lenne de ez is megtesz (nut eszembe, a kezelésre is ki fogok térni).
Azt zárójelben megjegyezném ,hogy vigyázz az eladókkal, általában nem adnak jó tanácsokat. Bármikor bárhova mész vásárolni oda úgy menj ,hogy tudd mit akarsz mert az eladóknak a célra ,hogy minél több holmit rádtukmáljon.
“A halak: napfény platty, mickey mouse platty, kék neon, zebra platty, rózsa lazac, citrom lazac, serpa lazac, papagáj platty (az állat kereskedésbe azt mondták hogy ezeket lehet eggyütt tartani)”
Helyel-közzel megférnek egymással, de nem a legjobb. A plattik azok középkemény-kemény vizet kedvelő Közép-Amerikai elevenszülők, a neon és a többi pontylazac meg alapjáraton lágyvizesek és Dél-Amerikaiak (de ezek többnyire bírják a középkemény vizet úgy 15 nk-ig de jobb nekik lágy vízben. Ha csapvizet használsz ami Magyarországon általában kemény akkor jobb lenne csak plattikat tartani (mármint az itt felsoroltakból, a harcsákra is kitérek), belőlük csak hímeket ,hogy ne szaporodjanak. Legfeljebb 2-3 félét, azokból 4 max 5 példányt.
“Az aljzaton lévő kavicsok azok 1cm átmérűjűek és szürke-fekete színűek”
Az 1 cm sok, megül közte a mulm (halürülék). Jobb lenne 0,5-3 mm (igen, mm nem cm) körüli szemcseméretű talaj. Természetesen nem lehet színezett vagy mész alapú. Jó a sóder, gyöngykavics, apró kavics stb illetve ezek tetszès szerinti keveréke, plusz pont ha sötét színű.
“És az algaevők nancik mind hárman
És még van ugye házmester harcsának(az állat kereskedésbe ilyen név volt ki írva) nevezett hal is 2 albínó és 1 nem albínó”
Ancik s páncélosok is alapból lágyvizesen de ők is bírják a középkemény vizet. Páncélosokból minimum 6 kellene mert rajhal de amíg nem rendeződik a helyzet addig ne vegyél halat. Ha ők maradnak akkor az aljzatnál figyelj ,hogy ne legyen durva-éles szemcsés (pl: zúzalékok).
“És amikor kitakarítottam az akváriumot akkor le engedtem a víznek kb 80 százalékát és le takarítottam az akvárium falát egy nedves új szivaccsal és a szűrő belsejét is kitakarítottam.”
Akvárium: nem kell ennyi vizet cserélni, sőt még 50%-nál nagyobbat nem is ajánlott. A te esetedben heti 2x vagy 3x 30% legyen míg nem rendeződik a telepítettség.
Szűrő: csak akkor tisztítsd ha már nagyon megrakódott s alig nyomja a vizet. Ez belső esetében általában 4-5 hetente kell. Ha ennél jóval gyakrabban kell (pl: 1-2 hetente) akkor az is jelzi a túltelepítettséget. A szívacsát csakis akváriumból való vízben nyomkodd ki, ne csap alatt mert azzal megölöd a baktériumokat (nitrifikációról/ nitrogénkörforgásról bővebben az ajánlott oldalakon).
#8 Zöldfülű Törpe
Azután láttam ,hogy írtál miután én elküldtem a kommentem így nem neked szól az első mondat. Egyébként:
“ennek már 3 éve lassan, és még mindig kezdőnek tartom magam.”
Na ja, én közel 8-10 éve (helyel-közzel kihagyásokkal) “üzöm” ezt a hobbit de mind a mai napig sokszor érzem magam kezdőnek, még haladónak is alig-alig merem mondani magam. De azért igyekszem segíteni a “kicsiket” amiben tudom :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!