Alternatív szűrésen gondolkodom, mi a véleményetek?(többi lent)
Új projekt indítása okán böngésztem a szűrőket, s erre a bejegyzésre bukkantam. Máshol láttam már hasonlót tengeri akvárium esetén, és egyre jobban tetszik.
Egy 60x30 alapterületű, 40 magas akvárium oldaláról választa(t)nám le, amit bettás-corys-csigás növényes aksinak szánok.
Ha minden igaz, egy powerheaddel egy kb. 5 liter térfogatú szűrőt kapnék.
Mit szóltok hozzá? Esetleg tapasztalata van-e valakinek?
Tehát egy “hátfalas” szűrést akarsz (csak nem a teljes hátfalon, hanem az oldalfalon) ? Szerintem egyértelmű ,hogy ezzel a módszerrel lényegesen nagyobb szűrőfelületet kapsz mint a hagyományos belsőkkel. Igaz, ez is foglalja a helyet, nem is kicsit, de legalább visszaforgatja haszonban az “elvesztett” litereket. Nekem még ilyenem nem volt de mások tapasztalata alapján ez vetekszik a hasonló térfogatú külsők teljesítményével, érthető módon. Illetve a külsőkkel ellentétben itt nincs olyan negatívum ,hogy egy rosszul illeszkedő modul miatt leereszt az akvárium, cserébe foglalja a helyet. A linkelt példával ellentétben én arra bíztatlak ,hogy sokkal többféle szűrőanyagot kombinálj.
Ez is jó példa (főleg a kezdőknek akik csak most ismerkednek ilyesmikkel) ,hogy csak a kreativitás és a fizika szabja meg ,hogy hogyan oldjuk meg a szűrést :).
Köszönöm a válaszokat.
A linket csak azért tettem be, mert könnyebb megmutatni, mint elmagyarázni (főleg nekem 😅).
Amúgy sem tetszik a csempés megoldás, inkább üveggel lenne leválasztva, és valami hasonló módon eltüntetve:
De el lehetne tüntetni mohafallal is.
A hátsó falán megoldást azért vetettem el, mert akkor az sokkal nagyobb helyet venne el, és a térfogat azért az oldalfalról leválasztva is elég tekintélyes.
Az igazság az, hogy elférne akár a külső is, de a betta miatt akasztósban gondolkodtam elsősorban. Viszont azok olyan otrombák, foglalják a helyet (igaz, az aksin kívül, de akkor is), és aggaszt a kicsi szűrőtérfogat.
Szűrő anyag tekintetében szivacs, Substrat pro, tuti lenne benne, mert az van itthon.
A befolyó nyílást is magasabbra tenném, mint a példában szerepel, legalább 5 centivel... Mivel a talaj legalább 5 cm vastagon lesz...
Ja, és direkt azért lesz 72 literes az akva, hogy az elveszett terfogatok (talaj, hardscape, szűrő) ne az állatoktól vegyék el a teret.
Köszi, akkor a mohafal nem játszik...az amúgy is csak egy hirtelen gondolat volt.
Talajszűrésnek utána nézek.
A különálló szűrő tisztítás szempontjából valóban praktikusabb...át kell ezt gondolni rendesen.
Salx Narval!
Huh, hát ez a talajszűrő...
Nekem tetszik is meg nem is.
Egyrészt abszolút nem hülyeség, van benne ráció. Másrészt szerintem az általam tervezett talajnál ez felejtős. Apró sóder, bazalt, gyöngykavics alá tudnám elképzelni.
Azon kívül ennek a tisztítása, karbantartása olyan hajtépősen macerás lehet. Bár gondolom az Eheim azért kísérletezés, mielőtt piacra dobta, hogy ne kelljen havonta szétkapni az akvát...
Mindenesetre mielőtt ezt említetted volna, megfordult a fejemben, hogy a beszívó ágat amolyan esőztetős megoldással egy réteg kavics alá rejtve meghosszabbítanám, hogy minél nagyobb felületről történjen a beszívás. Mivel kis áramlással még nem volt dolgom, ezért kicsit aggaszt, hogy nem lesz a szűrés elég hatékony. Ráadásul a háttérben sűrűn szeretnék növényesíteni is, Vallisneria és L. Sessiliflora biztosan lesz. A vallisneriát konkrétan a kifolyóhoz terveztem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!