Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Vízlágyítás RO-val vagy...

Zöldfülű Törpe kérdése:

Vízlágyítás RO-val vagy gyantával?

Figyelt kérdés

Még nem tisztázódott le bennem, hogy milyen fajokat tartanék (se növény, se állat), de több, mint valószínű, hogy "nem úszom meg" a lágyítást, még ha csak kismértékben is, de kelleni fog. Félreértés ne essék, szívesen csinálom, ha az élőlényeimnek jobb lesz úgy. Viszont egyszerűen nem tudom eldönteni, hogy mi lenne a jobb megoldás.


Szóval szeretném, ha lágyításban jártas kollégák pro és kontra érvekkel segítenének nekem eldönteni, hogy melyik módszert válasszam.

Jelenleg egyébként a gyanta felé hajlok.

A tervezett akva mérete 250 liter körüli.



2020. máj. 30. 20:52
A kérdező szavazást indított:
RO
Gyanta
10 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
RO-val nagyságrendekkel olcsóbb, kb. 17 forintra jön ki egy liter víz. Gyantával, állandó regeneráltatással, főleg ekkora mennyiségnél a többszöröse.
2020. máj. 30. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Ekkora víztömeghez inkább RO, meg amúgy is, kevésbé macerás. De az ,hogy kelleni fog vízlágyítás az nyilván függ a csapvizedtől is. Mérd meg csepptesztel, hátha nem olyan kemény. Vagy keményvizes fajokat tarts, pl: elevenszülők, afrikai sügérfélék stb.
2020. máj. 30. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszi.

Elméletileg nálunk középkemény a víz, eddig nem foglalkoztunk vele, mert nem voltak lágyvizes halaink. De most a növényekre is nagyobb hangsúlyt szeretnék fektetni, és azok is jobban csipázzák a lágyabb vizet.

Megmondom őszintén, hogy 2 dolog miatt választanám inkább a gyantát: 1. A kezdeti költség az RO-nál nagyobb, illetve

2. Az Ro-nál úgy olvastam hogy sok a szennyvíz.... mondjuk nem is tudom hogy mit is jelent ez pontosan....

2020. máj. 31. 00:15
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Azt jelenti, hogy megtelik 3 ötliteres flakon a csapvízzel, ami átmegy rajta, mire megtelik 1 db ötliteres flakon a lágyított vízzel. Én a rossz vizet a szobanövényekre locsolom, teljesen jó.


A kezdeti költség hamar megtérül, számold ki magadnak. Hosszú távon ekkor a mennyiséget gyantázni marha drága.

2020. máj. 31. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Salx Narval ***** válasza:
80%
Pontosan kellene tudni, hogy milyenek a helyi vízértékadatok, a vízmű oldalán is érdemes megnézni. Szerintem ha közepes a vízkeménység akkor az a legjobb döntés ha ehhez válogatsz halakat, növényeket. A közepes és stabil vízkeménységhez a legtöbb beakvarizált hal és növény alkalmazkodni tud, egy ingadozó és gyakran változó mesterségesen lágyított vízhez már nem biztos noha kedvezőbbnek tűnhet. Természetesen fontos lenne tudni, hogy milyen halakra és növényekre gondolsz és, hogy milyen a csapvizetek pontos értéke. Én gyantáztam de csak azért mert ingyen hozzáfértem, esővizet is szűrtem, (megjegyezném ez a legmacerásabb de egyben a legtermészetesebb megoldás is, szerettem ezt a módszert) később egy közeli helyről ahol lágy csapvíz volt hordószám hordtam.:D RO akkoriban nem volt még elérhető áron. Hacsak nem vagy nagyon elhivatott a dologban én azt ajánlanám, hogy ne piszkáld a vízértéket inkább igazodj hozzá az a legjobb, legolcsóbb, lestabilabb megoldás pláne ekkora vízmennyiségnél. Bocs, hogy nem szavaztam de én még mindig az esővizet választanám vízlágyításhoz( korosztályprobléma tudom jól):D
2020. máj. 31. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Hát ez az... nem egyszerű választani, lehet hogy csak én bonyolítom túl, de egyszerűen nem tudok megállapodni egy összeállításánál. Olyat meg nem szeretnék, hogy kinézek egy nekem tetsző akváriumot, aztán lemásolom.

Elsősorban az igényeket nézem, aztán tetszen is, meg jó lenne, ha egy területről szarmaznának, és a növények esetében még azt is nézem, hogy ne legyen túl igényes.

Ami szóba jött eddig: vallisneria, ambúlia, pogostemon helferi, echinodorus, cryptocorine,... tetszik a piros növény is, egyelőre rotalára gondoltam...

Állatok terén inkább pontylazacokban gondolkodom, kedvencem a hemigrammus bleheri, hozzá nem is tudom, hogy valasztanék e más rajhalat, mert nagy tájban mutat legjobban. De megfordult a fejemben a neon, abból is inkább a zöld. És szemeztem még a serpa/parázs/rézlazacokkal is (természetesen vagy-vagy), de őket elengedtem.

Egy biztos: otocynclusokat szeretnék a talajra, és a garnélákat is valószínűnek tartom.

Szóval így állok. Jól meg szeretném tervezni, de akárhányszor nekiülök, mindig változtatok valamin...

2020. máj. 31. 08:38
 7/11 A kérdező kommentje:

A vízmű honlapján rakerestem a vízminőséget, de egyszerűen nem találtam számszerű adatot. Venni fogok egy tesztet, úgyis kelleni fog.


A lágyítás módját illetően: beruházok majd egy ro készülékbe.

2020. máj. 31. 08:44
 8/11 anonim ***** válasza:
85%
Jó ötlet. A gyantával az is baj, hogy rögtön nullás gh-ra viszi le a vized, és folyton mérned kell, meg visszasózni. Ahogy merül, változni fog a gh érték, egyre nagyobb lesz, és méregetni kell, meg állítgatni a sót. Az ro az egy adott gh-ra viszi le a vized, és egy idő után mérés nélkül is fogod tudni, hogy miből mennyit (és majd egy év, mire kimerül a membrán, nem 1-2 hét, mint a gyanta).
2020. máj. 31. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Nálam is RO szűri a vizet a 243 literes akváriumomhoz, gyantával nincs is tapasztalatom, de nem is volna kedvem pancsolni vele, bár kíváncsi lennék, hogy az hányas vizet csinál?

Nálam az RO full kényelmesen csinálja a vizet, lényegében semmi dogom vele. 2x 125 gallonos kínai membránok sorbakötve, 4 lépcsős előszűrés, így fele RO , fele pedig mellékvíz, utóbbit ilyenkor hordóban gyűjtöm, és a leszívott, tápozott akváriumvízzel együtt kilocsolom a fűre.

Az RO vizes hordóban van úszószelep, így automatikusan elzár, ha megtellik. Illetve van egy kis vezérlés is, és ilyenkor le is öblíti a membránokat, valamint a vízkészítés elején is csinál egy öblítést. Ez a membránok élettartamát jelentősen megnöveli. Membránok most 1 évesek, és 18mg/literes vizet csinálnak, ez csepptesztel tuti 0 GH 😀, 3-4-esre szoktam visszsózni. Valószínűleg lehetne jobb is, de csak 1 hónapja van rajta az automata öblítés. Újonnan ha jól emlékszem 10-est csinált, de úgyis visszasózom, tehát annyira nincs jelentősége.

Itt Várpalotán 860 Forintra jön ki egy köbméter víz, ami az egyik legkeményebb az országban. Így 1 liter RO 1,72 forint (ami 2 liter bemenő). Szerintem #1-es kihagyott egy tizedesvesszőt. Már ha a szűrőbetéteket nem számoljuk.

Növényes akváriumnál már ajánlott a lágyabb víz, mert a vizinövények ezt a fajta vizet kedvelik, a kényesebb fajok meg nem annyira tarthatóak csapvízben. Ezen felül, meg ha az ember elindul a High-Tech, az az erős fénnyel és CO2-vel működtetett akvárium felé, akkor a lágyvízhez lényegesen kevesebb szén-dioxid is kell a megfelelő pH eléréséhez. Ezen felül csak ráadás, hogy a vízkövet sem kell kaparni az üvegről 😀

2020. máj. 31. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

100 liternél még használható a gyanta, de kell hozzá egy nagy vödör. A RO-hoz pedig elég sok 5L-es flakon.

5 perc foglalkozás után jár a gyantás szűrő a vödörben. 1-2 óra múlva 0-2 Gh-ra lágyítja. Ki lehet tapasztalni, hogy mennyi gyanta kell egy vödör vízhez, hogy 0-ra lágyítsa.

De nagyobb vagy több akváriumnál egyszerűbb a RO.

Ha nem akarsz tenyészteni, akkor a felsorolt halak vígan elélnek csapvízben is.

2020. máj. 31. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!