Milyen halakat ajánlatok kezdőknek?
Szeretnék egy akváriumot, de nem sok tapasztalatom van. Milyen halakat tudnátok ajánlani amelyek kevesebb törődést, időt igényelnek és mekkora legyen az akvárium hozzá?
Tippeket is meghallgatok természetesen.
Minimum 100literessel kezdj mert azt “könnyebb” kezelni. Egy kiesebb akváriumban hamarabb felborul a biológia.
Az időt nem a halak viszik el egy akváriumnál hanem a tisztítása, karbantartása.
Szóval szinte mindegy milyen halat teszel bele ha megfelelő az akvárium mérete neki, mondjuk azért diszkosz halat ne akarj.
Törpe gurámik, fekete tetra, razbóra jók kezdesnek, vagy eleven szülő fajták guppy, black molly, ezüst molly, xifo.
a darabszám Az akvárium méretétől függ de elevenszülő halaknál lesz rengeteg utód ami eleinte élmény
Kb 60-80 liter a minimum amit ajánlok. Ez alatt kezdőként ne próbálkozz. Minél nagyobb annál könnyebb fenntartani a biológiai egyensúlyt.
Mielőtt bármit is megveszel ezeket olvasd át: [link] , [link] , [link] , [link]
A kezdőknek s az akváriumokról szóló cikkekkel kezd.
Kezdő fajoknak én egy csapat elevenszülőt ajánlok a kisebb fajokból pl: guppi, platti de csak hímeket. Nem biztos ,hogy tudsz majd mit kezdeni a szaporulattal. Melléjük mehet mondjuk egy csapat páncélosharcsa.
Tehát a legminimálisabb kezdő akvárium az legyen legalább 60 literes. Ebbe mehetne 4-6 hím guppi vagy platti s 6 panda páncélosharcsa. Ha legalább 80-100 literes lesz akkor másfajta harcsa mehetne (pl: foltos vagy kékpajzsos) illetve ekkorába már mehet vegyesen guppi-platti. Mondjuk 5 hím guppi + 5 hím platti és 6-8 harcsa. De ha a guppik, plattik nem tetszenek akkor mehetne egy raj zebradánió, mondjuk 8-10-12 példány. Vagy neonhal szintén így (100 literbe már mehet 12 is). Van még pár lehetőség ami jó lehet viszont nagyon fontos: sokkal jobb ha kevesebb fajból tartasz többet mintha 10-20 fajt összesűrítesz nem megfelelő létszámban + érdemes úgy válogatni a fajokat ,hogy szintenként töltség be az akvát, lásd: harcsák a talajon, rajhalak a vízközt/ felszín közelében mozognak.
Amit Tevenyereggyártó belinkelt, feltétlenül olvasd el! Szánj rá elég időt, hogy megtervezd az akváriumot, aztán jöhet a megvalósítás. Ne tőlünk várd tehát hogy megmondjuk, milyen halakat szeretnél. Döntsd el te, a kellő információ birtokában!
Egyébként nem feltétlenül az számít, hogy mennyi tapasztalatod van, nem az fog meghatározni! Lehet neked akár egy éves akvád is, ha nincs lexikális tudásod hozzá, az halálra van ítélve... tehát jobb, ha tapasztalatlan, de kitanult kezdő vagy!
Bízok az emberek lustaságában, úgyhogy belinkelem pontosabban:
- [link]
- [link]
- (nitrogénkörforgás, konyhanyelven) [link]
- [link]
Ami még kimaradt:
- ne szívasd magad, nézd meg a helyi vízmű weboldalán, hogy milyen paraméterekkel kell dolgoznod. Nekünk mázlink van ph7.5, 11nk van stabilan, az a legtöbb halnak jó, de az ország több területén is 16nk felett van a keménység, ami erőteljesen behatárolja, hogy kezdőként mit ajánlott tartani.
- tehát, ami a pH és vízkeménység módosítást igényel, az nem ajánlott.
- nem ajánlott továbbá az sem, ami élőeleséget igényel. Elég macera lesz a normális táp + fagyasztott izémizék + igény szerint zöldség kombóval.
- ne dőlj be annak, hogy "algaevő kell" "házmesterhal kell" "talajlakó kell". Nem "kell", viszont ha már ott van az akváriumodban, akkor ki kell elégíteni az ő igényüket is. Általában arról már nem szól a fáma, hogy a "takarítóhalaknak" (lol) saját kaja kell, megfelelő talaj stb.
- minél kevesebb fajt tartasz, annál kevesebb igényt kell összehangolnod.
- minél több víz jut a halakra, annál stabilabb a nitrogénkörforgás (és nem dől be az egész, ha pl. egy hetes csúszik a vízcsere)
- a gyakori díszhalbetegségek pont azok: gyakoriak. Légy tisztában a tünetekkel, kezelésükkel. Kisebb eséllyel viszel haza beteg halat / nagyobb eséllyel kapod el időben a kezdődő megbetegedéseket.
Legalább 80, inkább 100 literes akváriumot ajánlok kezdésnek. Azért, mert a legtöbb népszerű akváriumi halnak ajánlott a minimum 80cm hosszú úszótér. Neonhalak, nagyobbacska corydorasok stb. Ha utóbb jössz rá, hogy nincs elég tered annak, amibe beleszerettél, csalódott leszel, az meg kezdőnek sose jó.
Amúgy egy jól megtervezett, beállt akvárium karbantartása nem macerás:
- napi szinten: etetés, megfigyelés, hogy mindenki jól van-e (szín, természetes viselkedés), látványosan amortizálódott levelek kiszedése, hogy ne rontsa a vízminőséget
- heti szinten: 30%-os vízcsere
- igény esetén: szűrő karbantartás
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!