Mi baja lehet a black mollymnak?
Van egy gyönyörű nagy fiú black mollym,és ma észrevettem,hogy lefekszik az akvárium aljára.A társai odaúsznak mellé,kicsit ott maradnak,de nem úszik tovább velük.Biztos,hogy nem oké valami,mert mindig nagyon aktív kis hal... Olyan furcsa,csak az egyik oldalon használja a mellúszóját,a másikkal nem evickél,ahogyan szokott,lebeg a vízben,aztán mintha a következő pillanatban oldalra akarna borulni,de mégsem borul,hanem leül az akvárium aljára.. Olvastam utána,hogy talán úszóhólyag betegsége lehet,de nem rángatózik,meg nem úszik fejjel lefelé sem.. Ez most kezdődött,tegnap még semmi baja nem volt,úgyhogy lehet,még nem is lehetne megmondani,mi ez,de nagyon aggódom miatta..Nagyon szeretjük,nem akarom,hogy elpusztuljon... Tudnátok tanácsot adni,mi más lehet még ez?Van benne természetesen szűrő,a hőmérséklet 24-27 fok közötti,heti 20%-os vízcsere szokott lenni, és ezek a halak már majdnem 1 éve megvannak..Túléltek már egy darakórt sikeres kezeléssel is,szóval nem nyámnyilák.Hasvízkórra sem tippelnék,mert nem tűnik puffadtnak egyáltalán.Nagyon vigyázunk rájuk.Ma még betelefonálok a szaküzletbe is,ahonnan vásároltuk őket,de hozzáértők véleményét azért meghallgatnám.
Köszönöm.
Kicsit a társításról: “4 molli van,3 guppi,2 harcsa,2 xypho,egy algaevő és 2 pillangósügér” +garnélák
Aminek kicsi ez az akva az a molli, xifó, algaevő (ha anci ( közönséges algaevő) akkor kicsit kicsi neki), pillangósügér (neki szintén 90 liter a minimum mint az ancinak) na meg a 2 harcsa is kérdéses, pontosabb fajnevek kellenének vagy képek róluk.
Továbbá a darabszám sem a legmegfelelőbb. Az elevenszülőket vagy háremben (egy hímre két-három nőstény jusson) kell tartani vagy csak hímeket (gyors szaporodásuk miatt ez a legpraktikusabb). Ekkora akváriumba nagyon nem való 3 elevenszülő.
A garnéláknak jobb egy külön akvárium, a halak jelenléte nagyon tudja őket stresszelni.
Vízkeménység: a magyar csapvíz rendszerint kemény vagy közepesen kemény. Viszont a ramirezi (pillangósügér) dél amerikai lágyvizes hal. Nem bírják a veséi sokáig az átlag magyar vizekben. Az anci szintén ilyen de ő nem olyan kényes, bírja a 15 nk alatti vizet. A molli, guppi, xifó közép amerikai kemény vizes hal, általában jó nekik a csapvíz keménysége. A “harcsák” valószínüleg valamilyen corydoras faj lehet, ők alapból lágyvizesek de pár fajnak jó a 15 nk alatti víz. Hosszútávon jó lenne megszabadulni a ramireziktől vagy vízlágyitással foglalkozni de akkor az elevenszülők nem feltétlenül maradhatnak.
Csepptesztel mérd meg a vized keménységét s akkor többet tudunk mondani.
Nagyon jó ,hogy nagyobb akváriumot vesztek DE az a szűrő ami most szűri a ~80 literest nem lesz elég 120 literre. Ekkora méretet még épphogy meg lehet szűrni belső szűrővel de én bíztatnálak +egy külső beszerzésére, a belső maradhat kiegészítésnek. Mielőtt bekerülnek a halak 3-4 hétig járassátak az új akvát az új szűrővel (de gondolom erről már olvastatok). Az elevenszülőkből jó lenne csak hímeket tartani.
120 literbe xifóból mehet kb 3-4, molliból s guppiból szintén, a harcsák faját derítsd ki s ha corydoras akkor legyenek legalább 6-on, a ramireziket valószínüleg el kell ajándékozd de az anci maradhat (HA anci és ha nem túl kemény a vized; legyen az akváriumban igazi fa mert annak a kérgét kell rágcsálja de a képek alapján van). A jelenlegi 80-asba hagyhatod a garnélákat.
Aljzatnak valamilyen általános talaj is jó mint rostált sóder, gyöngykavics, kvarchomok, akár mozdonyhomok, finomszemü bazalt stb illetve ezek keveréket. Kb 1-3 mm szemcseméretet keress. Kerüld az éles szemcséjű talajt a harcsák miatt (pl: zúzalékok).
Növényzetből ami bírja a világításod az mehet (arról nem írtad ,hogy hány Watt, Lumen, Kelvin stb). Minél több a növény mint az alga annál jobb.
Ők a harcsáink és az algaevő.A harcsákat párban vettük.A mollikból van 2 hím és mostmár az újjal együtt két nőstény.Szaporodnak is,a iciket bizonyos növés után visszavisszük a boltba,vagy elajándékozzuk.Már xypho babáink is vannak,ők egy kisebb,felszerelt akváriumban egyébként.Arról nem is tudtam,hogy a garnélák nem valók halak közé,a szaküzletben direkt ajánlották a piszok eltakarítására és mert szépek. :) Akkor őket is külön kellene tartani?Külső szűrőnek mit javasolnál(esetleg típus)?Nem lehetne mégis megtartani a harcsákat így?Természetesen kínozni nem akarnám,csak - tudom,hülyén hangzik - mi nagyon megszerettük ezeket a kis dögöket.. Még beszélgetni is szoktunk hozzájuk és párnak neve is van.. :'D Szóval nem szívesen válnék meg tőlük.Inkább veszek egy negyedik akváriumot is akkor O.o A fajukat nem tudom így,de tettem fel képeket.Tudnál ajánlani egy oldalt,ahonnan többet meg lehetne tudni a típusuk kedvelt környezetéről?Szeretnék nekik azért,ha mindent nem is,de minél többet megadni,hogy jól érezzék magukat.Köszönöm egyébként!!
Betoltam pár képet még a világításról,ezek a növények vannak benne,vízimoha(a garnélák ebben vannak szinte mindig (de akkor lehet,hogy azért,mert félnek a halaktól? O.o),meg ez a másik 3 növény.A piciknek is berendeztünk egy ilyen kisebb akváriumot.Abban mondjuk világítás nincs,meg semmi extra,csak egy művirág,kavicsok és csigák még.
Itt van pár megbízható oldal: [link] , [link] , [link] , [link]
Erősen ajánlom a kezdőknek és az akváriumról szoló cikkeket főleg HA új kifejezés mondjuk a nitrogénkörforgás meg a lebontó baktériumok. Az eladók sokszor nem értenek a dolgukhoz, csak az eladás a lényeg. Illetve megkérdeztétek,hogy beveszik-e a szaporulatot ? Sok helyen nem vesznek be idegen halat a fertőzések elkerülése végett.
A harcsák foltos páncélosharcsák. Maradhatnak de érdemes lenne még legalább 4-et melléjük szerezni mert rajhalak, nem párban élnek. Az algaevő egy anci, még pedig hím. Nem muszáj párt mellé, elvan egyedül is. A garnélák pedig ugyan úgy terhelik a vizet mint a halak, nem ürüléken élnek. A mohákat szeretik ezért vannak ott, azt eszegetik (na meg a kajamaradékot), tisztogatják. De nem fogják helyetted rendben tartani az akvát ahogy az algaevő is többnyire csak fiatalon eszik algát. Megoldható a halakkal való együtt tartásuk de nem feltétlenül kezdőknek való s nem mindegyik hallal oldható meg.
Karbantartásról pár szó:
Jól csinálod a vízcseréket. Heti 20-30% vízcsere előkészített vagy pihentetett vízzel (a klór ki kell szálljon ezért vagy egy napig pihenteted a vizet vagy klórtalanítót/ vízelőkészítőt használj). A vízcseréket talajporszívózással egybekötheted s akkor nem lesz mulm a talajon. A szűrő szivacsát csak is leengedett akváriumi vízben szabad kinyomkodni, sosem csap alatt. A szűrő ha fodrozza a vízfelszínt akkor az elég gázcserének.
Dekorról pár szó:
Említettem ,hogy a színes kavicsból kioldódhat a festék. Ugyan ez vonatkozik a műanyag díszekre. Továbbá a fehér kavicsok, kövek gyakran mész alapú anyagokból vannak mint a csigaházak és kagylóhélyak. Ezek szintén beleoldódnak a vízbe s felkeményítik azt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!