Első akváriumunk lesz, ezeket a halakat tehetjük össze?
Sziámi harcos hal
békés harcoshal
algaevő harcsa
sávos fogasponyt
vitorláshal
kongólazac
Miből mennyit lehetne tenni,melyik rajhal,ha egyik sem,tegyünk e melléjük,stb.
És mekkora legyen az akvárium?Nem szeretnénk túl nagyot,de színpompás legyen,gondoltuk az 50est kezdőknek...
Szerettem volna tengeri akváriumot,de utánanéztem,és nem merek ennyi pénzt kockáztatni...
Segítséget előre is köszönöm!!
Ez így sem méretben, sem összeválogatásban nem lesz jó. A sziámi harcoshalat felejtsd el társas akváriumban, vagy ő öl, vagy őt ölik, neonon kívül nem sok mindennel párosítható. a kongó lazac rajhal, 200 literre ajánl a szakirodalom 6-8 darabot, őket igazából nem ismerem. Vitorláshalból 1 pár mehet 100 literre, de ők könnyen agresszívvá válhatnak más halakkal szemben. A sávos fogasponty is rajhal, 100 literre 5-6 darab. Algaevő harcsa viszont minden további nélkül mehet:)
Kezdő akváriumnak és minimum 60-70 liter körülit ajánlok, és inkább guppit (5-6 db), mollyt (3-4), neont (10-15), xiphot (2-3), páncélos harcsát(6-8) ancit (1 db) javaslok, ha nem akarsz galibát.
Nem! Határozottan NEM!!
Magának a Vitorláshalnak (Pterophyllum eimekei, Pterophyllum scalare) 100 literes akvárium kell úgy, hogy mellettük max. talajlakó halak legyenek (mondjuk páncélosharcsa). Ugyanis a Vitorláshal párválasztó, amiért is legalább 6 darabot kell venni. Azonkívül, ha azt akarod, hogy szép, fejlett úszóik legyenek, akkor pláne hogy kell - ennek a 6 darab Vitorláshalnak - a 100 literes akvárium!
Kongólazac (Micralestes interruptus)- velük kapcsolatban 10 cm átlagos méretet számíts úgy, hogy ezek is csapathalak, ami 6 db-tól kezdődik (de nyilván a több az ideális)
Sávos fogasponty (Aphyosemion bivittatum bivittatum)- ez is csapathal, de annak ellenére, hogy szép színes és békés is, nem ajánlom. Ugyanis, mint a Cyprinodontidae család tagja, rövid életű. Különben emiatt nem terjedt el ez a család széles körben. És ha csapatot veszel belőlük (és ez muszáj lesz, mert csapathalak), jelentős összeget fizethetsz ki értük. Ezt a fajt inkább haladóknak ajánlanám, akik - azontól, hogy ismerik - tenyészteni is szeretnék.
Algaevő harcsa - ha ez az Ancistrus akar lenni, és az algák visszaszorítása miatt vennéd, akkor csalódni fogsz.
Én ugyanis sokáig tartottam ilyet, de sohasem ették az algákat (még a vízszintes felületen lévő zöld algákat sem). Ehelyett az állati eredetű kajára indultak be. Inkább az kellett nekik.
-----------
Arra a kérdésre, hogy mekkora legyen az akvárium, nehéz választ adni. Nyilván sok minden múlik attól, hogy hová tudod tenni, mennyi pénzt tudsz rá szánni, stb.
De én nem gondolkodnék 50 literesben. Jegyezd meg: minél nagyobb egy akvárium, annál könnyebb ápolni, annál könnyebb a biológiai egyensúlyt kialakítani, illetve fenntartani. Ez nem az én véleményem: ha beleolvasol a SERA tanácsadó füzetbe, ott ez áll.
Tehát NE 50 literest vegyél, hanem jóval nagyobbat, és SZETT-tet. Ugyanis a SZETT akváriumokhoz tartozékként jár a világítás, a fűtő és a szűrő. Tehát NEM NEKED kell összeszedned ezeket, hanem már eleve jár hozzá mindez!
(És a világítás a legkényesebb dolog...)
ez tévhit, hogy a betták agresszívek lennének. más halakkal teljesen békések, csak ha több hímet teszel egy akváriumba, azok bántják egymást.
de elsőre egyébként is válogathatnál könnyebben tartható fajtákat.
Szívesen. Mindannyian örömmel segítünk.
Kiegészíteném a Sziámi harcoshalról (más néven: Bettáról) írt hozzászólásokat azzal, hogy én magam sokszor hallottam, hogy ezzel, vagy azzal a hallal goromba volt.
Ezzel szemben nekem mindig remekül el volt mindenféle hallal (megjegyzem, hogy ahonnan vettem a hím Bettámat, ott neonhalak között úszkálgatott, teljesen békésen).
Szóval, ilyesformán meg merem kockáztatni azt a kijelentést, hogy a Betta viselkedése kiszámíthatatlan.
Az is fontos, hogy 1 akváriumban CSAK 1 HÍM lehet (bár volt precedens, hogy a nőstény a nálánál sokkal kisebb hímet tönkretette). Ezért gondolom, hogy kiszámíthatatlan hal a Betta.
Egyértelműbben inkább a tartásában lehet gond: szereti magát feltapasztani a szűrőrácsra, nem mindig eszik (vagy csak kedvetlenül), elbújik valahová, stb.
Ennyit róla.
A többi - általad felsorolt - hallal kapcsolatban írt infók mind igazak. Jó ha megszívleled ezeket a tanácsokat (sok kudarctól, problémától kimélheted meg magad).
A nagyobb akváriumról annyit, hogy (pl. egy 180- 200 literes SZETT-akvárium esetén) a kezdeti költségek magasak, de később már elenyészőek lesznek. Szemben a kis-akváriummal, amihez sokkal olcsóbban hozzá lehet jutni, de könnyen ráfizethetsz, ha felbomlik a biológiai egyensúly (vagy éppen ki sem alakul /mert ilyen is van/): bezavarosodik a víz, a halak furcsán viselkednek, a növények satnyák lesznek, stb.
Ugyanakkor nem kizárt szépen fenntartani egy kis akváriumot, de kezdők számára nem kis feladatot jelent (sokszor megvalósíthatatlan).
Azonkívül - függően az akvárium nagyságától - sokkal több halat tudsz tartani egy - mondjuk - 200 literesben: a viselkedésüket jobban megfigyelheted...
--------
Azonban a technikai dolgokat (pl. szűrő, melegítő, stb.) nem említetted, minthogy a vízzel kapcsolatos dolgokat sem: pedig ezek óriási fontossággal bírnak!
Nagyon szép dolog az akvarisztika, de bizonyos dolgokkal tisztában kell lenni (még mielőtt a halakat megvennéd).
A halak akkor jöhetnek, ha mindezeket beállítottad, és rendben is vannak.
Szóval, mindenképp jó egy nagy(obb) akvárium.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!