Hasvízkór és a lágyítás összefügghet?
Pár hete elkezdtem lágyítani az akvárium vizét (nettó kb 80l), kb 20 kH-ról indult a történet. 2x20% csere zajlott le, visszasózott RO vízzel, a cserék fél nap alatt zajlottak le, a vizet vékony csövön engedtem a vízbe, most 12 kH. A második cserét követően két idősebb (3-4 év) plattin a hasvízkór jelei mutatkoztak, szinte egyszerre, tegnap az egyik jobb létre szenderült. Elálló pikkelyek, duzzadt hasi rész. Fagyasztott kaját kapnak.
A kérdés, hogy a lágyítás terhelte meg – elővigyázatosságom ellenére - ennyire a kemény vízhez szokott szervezetüket, vagy csak én látom bele az egybeesésbe? Esetleg hirtelen volt a lágyítás? Vagy inkább váljak meg a többiektől, ha hasonlóan lágy vízben folytatnám?
Nekem kisgyerek korom óta, olyan 40 valahány éves koromig volt akváriumom és beleástam magam az akkori szakirodalomba is. Mindig megdöbbenek, amikor a mai, kevés gyakorlati tapasztalattal rendelkező akvaristák folyamatosan traktálják egymást a vízcserével és hasonlóval. Nem veszik észre, hogy a fejlett technológia és ipar által előállított készülékek használatának fontosságát valójában csak az üzleti marketing indokolja. Az akvarisztika akkor is jól működött és a halak sem döglöttek, amikor kerti föld volt a talaj, nem volt RO víz, nem ismerték még a pH fogalmát sem stb. A víz összetételének gyors változását kevés hal viseli el és a halál bekövetkezte előtt mutatkozó tünetek sokszor nagyon hasonlóak, legyen bármi is az ok: mérgezés, bakteriális fertőzés stb.
A kemény csapvizet forralással lehet lágyítani, mert fehéres csapadék formájában kicsapódnak a változó keménységet adó sók, a csapadék feletti vízréteg óvatos leszívásával pedig kb. az eredeti keménység felére kilágyított vízhez lehet jutni. Egyébként az is tévhit, hogy az akváriumban kemény marad a víz, hiszen a növények is vesznek fel kalciumot, valamint a csigák is a vízből ill. a táplálék növényekből, debrisből felvett kalciumból építik fel a meszes házukat.
Szóval én attól tartok, hogy a halak inkább a környező víz összetételének gyors megváltozása miatt hullanak el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!