Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Tapasztalt akvaristák! Leendő...

Tapasztalt akvaristák! Leendő betta tulajdonosnak adnátok tippeket?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Minimálisan vagyok járatos akvarisztikában, és sajnos azt tapasztalom, sok ezzel foglalkozó oldal ellentmond egymásnak, így inkább rutinos betta tulajoktól informálódnék. Adott egy 80 literes akvárium, ami biztos, hogy egy bettát mindenkepp szeretnénk tartani, esetleg mellette 1, max 2 féle halat. Szeretnénk jól csinálni, időben felkészülni, szeptember eleje, közepe táján érkezne a halacska, addig bőven lesz időnk bejáratni az akváriumot. Amit tudni szeretnék:


- ekkora akváriumba milyen felszerelés kell (konkrét típust is írhattok)

- növények, aljzat, dekoráció milyen legyen

- mi az amire kiemelten kell figyelni ennél a halnál?

- azt tudom, hogy többféle betta létezik, ki melyiket ajánlja?

- a betta mellett mit érdemes tartani, ami ekkora helyen, kis létszámban jól érzi magát, és nagyjából egyeznek az igényei

- vegyes bettás akváriumban az etetést hogy oldjam meg, ha eltérő a táplálék igény?


Végül bármi extra tipp, ki hogyan gondozza a bettáját, tapasztalatok is jöhetnek.


Trollok kíméljenek, szeretnénk, ha jól éreznék magukat nàlunk a halak, de már belekeveredtünk a sok összevissza információba.



2019. júl. 26. 21:48
1 2
 1/13 Skid05 ***** válasza:
100%

Nehezen társítható jószágok elsősorban a habitusuk, másodsorban a hőigényük miatt, és még ott van az áramlás kérdése is. Páncélosharcsát tudnék ajánlani melléjük fixen, ekkora üvegben már a standard méret is elfér egy kis csapattal (6-7 egyed), szívós jószágok.


60-80 cm közötti üvegre egy 2x24 vagy 2x18 wattos armatúrát javaslok standard (osram, philips) 865-s csövekkel. A tetőt (és a sínt ha lesz) úgy kell méretezni, hogy a levegő hőm-ét a víz fölött stabilan tartsa, de a lámpa lábai is elférjenek a rövidebb oldalakon.


Ezt a méretet még nem túltelepítve, dús növényzettel rá lehet bízni egy belső szűrőre. 500-600 l/h körül nézelődj, mindenképp esőztetős modellt javaslok, a gyári ajánlást fenntartásokkal kezeld.


Egy 75w körüli fűtő is kelleni fog egy stabil celsiushoz, a fűtők vmennyit ált csalnak a skálájukhoz képest, ki kell tapasztalni még a halak érkezte előtt.


Növényre példa: L sessiliflora, C thalictroides, H polysperma, C beckettii, HM, V spiralis.


Dekor: természetesre törekedj, a kövek közül ami nem keményíti a vizet (pl. tüzépes bazalt, ecetpróba…), fák közül első nekifutásra direkt akvába szánt faanyagot választanék, a DIY helyett


A harcsák miatt a bazalt talajt kerülném, diszkont verzió a homok+2-4mm kavics keverék, drágább az égetett agyag, festetett még véletlenül se.


Végszóként annyit, hogy emez itt fentebb csak a kezdet, ennél jóval több energiát kell még a betta-projektbe feccölni. Példának okáért ha itt a keresőbe benyomod, hogy „betta”, láthatod az összes létező hibát amit ember elkövethet ezzel a fajjal. Onnan meg már tudod mi a dolgod: ne kövesd el újra. Viszont mivel előre kérdezel és nem utólag egy 10 literes halas befőttes üveg kombóval, így jutalomként kapsz néhány kötelezőt :

[link]

[link]

[link]

2019. júl. 27. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Skid05 ***** válasza:
…és ami lemaradt, ha botrányosan kemény a vized (nem ritka idehaza), ne adja ég szikes, akkor a sima csapvíz önmagában vagy egyáltalán nem lesz elég a projekthez, mérd meg a csapvized keménységét minél előbb egy diszkont árú neptun cseppteszttel
2019. júl. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Köszi a kimerítő választ, böven lesz mit böngészni mire beindul a "betta projekt". A vízzel tuti kell kezdenem valamit, nálunk hírhedten kemény a csapvíz :( Semmiképp sem szeretném túlzsúfolni az akváriumot, ha a kutyámat felelősséggel tartom és gondozom, a halnál is ez lesz a minimum. Ezért is tájékozódok inkább előre.
2019. júl. 27. 01:55
 4/13 Salx Narval ***** válasza:
Nem szeretnélek lebeszélni a betta tartásáról, pláne, hogy látom benned a felelősségtudatot de biztos, hogy kezdőként olyan hal a jó választás aminek a tartásához nem felel meg a vizetek? Ha így döntöttél ám legyen, de akkor ez az első dolog amit meg kell oldani az az akvárium vizének a lágyítása és a heti 20-30% azonos paraméterekkel rendelkező cserevíz biztosítása. 80-liternél ez nem kevés víz, természetesen megoldható minden csak szolok, hogy ezzel számolj. Olyan szűrőt válassz aminek szabályozható az átfolyása, betta nehezen viseli az erős áramlást. Én első sorban a légpumpáról működő cseh emelőket ajánlanám, v talajszűrést de ez manapság már nem nagyon ismert és alkalmazott módszer, az esőztető is jó ha szabályozható az áramlás. Növénynek a tüskéshínárt ültetőtálba ( v csak a vízre dobva mert úgy is kitúrnák a harcsák ha őket választod társhalnak )v a májmohát ajánlanám, ha ez megvan és felszaporodott, a többi növényt már akár dekorációs célzattal is vásárolhatod. Dekorációnak jól illenek ide a kiszárított és lesúlyozott bambuszrudak ( a betta életét kiszolgálják átrothadás nélkül). Én ékfoltos razbórákkal és csíkokkal tartottam v egyedül kisebb helyen (40-50-liter), régebben próbáltam nagy társasban is de ott nagyon félénk volt, de most nem mennék bele az egyéb próbálkozásaimba mert tényleg eléggé egyedfüggő a viselkedésük.:D
2019. júl. 28. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Salx Narval ***** válasza:
100%
Egy tanácsot azért még adnék, úgy érdemes kísérletezni, főleg a betta társításával ha bármikor bármelyik halat, halakat ideális helyre tudod költöztetni az-az rendelkezel plusz technikával és akváriummal.
2019. júl. 28. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Salx Narval, köszi a jótanácsokat. Pont a víz miatt is jó előre gondolkodunk, ha nem sikerül lágyabbat produkálni, akkor fájó szívvel, de elengedjük a betta projektet. Az akváriumot úgy örököltem, tehát a méret adott, ha esetleg nem betta lesz, tudsz ajánlani nekem egy jó társítást? Első körben max 3 félé halat szeretnék, lázán indítunk, ha nagyon bejön, akkor később bővítünk/váltunk nagyobbra. Van egy 54 literesünk is, ha karanténozni vagy költöztetni kellene, de az is felszerelés nélkül (neonhalakkal együtt mentettem, a neonok minden cucc nélkül laktak benne, végül beköltöztek ismerős 100 literesébe).

Tényleg szeretnénk, kezdőhöz képest jól csinálni, még az a korosztály vagyunk (87es évjárat), akikbe szorult felelősségtudat és állatszeretet. :)

2019. júl. 30. 15:27
 7/13 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nem szeretek ilyent játszani.:D Én mondjam meg, hogy mit vegyél? Tessék keresni egy 80-literben tartható halat aminek megfelel a csapvíz és segítek a társításban. Na egye fene ne mond, hogy undok vagyok. Volt régen egy 90-literesem amiben papagájplattik voltak,(2 hím 4 nőstény) a talajon páncélosok ( Coridoras Schwartzi 5-6 db) és 1db nőstény anci. Később endlereket is tettem melléjük de mint kiderült nem volt jó ötlet lányokat is telepíteni.:D
2019. júl. 30. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Skid05 ***** válasza:
100%

„ha nem sikerül lágyabbat produkálni”

egy ötlet, legyen az 54-es a betta-projekt, az kb 45 nettó liter, heti 10 litert cserélsz (22%), van teszem azt egy 30 GH-s csapvized, abból 6 litert hozzákeversz 4 liter ionvízhez hetente, lesz egy 18 GH-s vized, ami már vállalható. (Ha alföldi vagy és szikes a víz, akkor nehezebb ügy.) Néhány törpe páncélossal az alján el lenne a harcos, persze kis víztömeg lévén a nitrifikációra fokozottan oda kell figyelni, leginkább következetes vízcserékkel, ez elsősorban hozzáállás kérdése, meg egy előzetes elméleti alapozásé.

Ami a lágyítási költséget illeti, ez 5 hét alatt 70 Ft/l ionvíz árral számolva 1400 Ft, egy év alatt ennek 10szerese és még így is a belefér kategória. Ha bejön az akvarisztika (és miért ne jönne, ha a még éppen kiváló 87-es évjáratról van szó ;) nagyobbra váltasz akkor meg más megoldás kell, de addig ez is működne. Mivel még úgy sincs felszerelés mindegy melyikhez veszel. Meg ha a betta-projekt szívügy.

2019. júl. 30. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Itt vagyok, csak nyaralni voltunk, de ismét köszönöm a tanácsokat. Asszem a gyerek eldöntötte a kérdést, lecsapott az 54 literesre, neki csakis "harcolóhal" jöhet szóba. 5 éves, szóval akvárium gondozás csakis közösen, de legalább az alapokat megtanulja ő is. Szóval egyelőre egy darab bettával indítunk, jövő héten veszünk felszerelést, és elkezdjük bejáratni.


Salx Narval: természetesen nem úgy gondoltam, hogy rendezd be helyettem az akváriumot, csak totàl el voltam veszve, de olvasgattam akvagurun, díszhal.info-n azóta. Több mint valószínű, hogy tavaszra beüzemeljük a 80 literest is (szerencsére hely van bőven, addigra gyűlik pénz a felszerelésre is). Amik tetszenek, és szívesen tartanék: parázslazac, fekete tetra, guppik (elsősorban szivárványos, de akár emelet is jöhet), pontylazac variációk, dániók, platti, és valami aljzatlakót is szeretnék. Annak, hogy melyik milyen vízminőséget igényel, még annyira nem mentem utána, gondoltam előbb inkább megkérdezem, milyen összetételben valósítható meg. Természetesen nem az összes felsorolt halat szeretném, bőven elég 3 fajta, plusz aljzatlakó. Ha esetleg tudnál nekem ebből kiokoskodni valamit, hogy milyen irányban induljak. Köszönöm:)

2019. aug. 4. 10:23
 10/13 A kérdező kommentje:
*Az endler guppi akart lenni, csak a telefonom okosabb :D
2019. aug. 4. 10:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!