Miért nem beszélnek emberi nyelven az állatok?
Nézőpont kérdése. Az állatok nagyon is igyekeznek kommunikálni velünk, de sok ember félreérti a jelzéseiket, pedig sokszor elég egyértelműek. Ráadásul nem is tudom néha ki a primitívebb, mert az állatok igyekeznek nekünk jelezni a hangulatukat, vagy hogy mit szeretnének, de az emberek sokszor nem is hajlandóak megérteni. Az emberi nyelv az emberi nyelv, a kutyáknak is van nyelvük, és kis odafigyeléssel, értelemmel át lehetne lépni ezeket a korlátokat. A kutyák zömében a testbeszédünkből értenek, kisebb a jelentősége a szavaknak. Ugyanígy fordítva, náluk is a veselkedésükből, mozgásukból érthető a szándékuk.
Nemrég fogadtam be egy öreg, süket kutyát. Nagyon izgalmas tapasztalat rájönnöm, hogy mennyire gyorsan és egyszerűen megy jelekkel, testbeszéddel kommunikálni vele. Ő folyton néz engem, figyeli a mozdulataim, és figyeli a jeleim.
"Az is jó lenn3 ha az ember értené őket. Kár h nem jutottunk még odáig a technologiakkal."
Kapaszkodj meg, értjük! Már aki. De ennek semmi köze a technológiához, odafigyelés és tapasztalat kérdése.
Én is megtanultam az évek alatt, hányféle jelzése van a kutyáimnak. Teljesen más ugatás, vakkantás, nyüszítés, stb jelenti hogy éhesek, izgatottak, játszani szeretnének, megijedtek, hogy szívesen vagy épp nem szívesen látott vendég jön, stb.
Mivel nincs emberi gondolkodásuk.
Van egy - főleg testbeszédből álló - saját nyelvük, amit megértünk, ha egy kicsit tanulmányozzuk az adott fajt.
(például ha a kutya csóválja a farkát, akkor tudjuk, hogy örül, vagy ha fúj a macska akkor ideges, stb.)
Az állatok nagyon okosak, megvan a magukhoz való eszük, de sokkal fejletlenebb a gondolkodásuk és a kommunikációjuk az emberéhez képest.
Például egy csomó dolog azért vesz körül minket - számítógépek, telefonok, az orvostudomány, vagy egyszerű berendezési tárgyak - mert ezt anno valaki kitalálta, majd az ő ötletét később tökéletesítették, átgondolták, újraformálták. Az információt a szülők átadták a gyermekeiknek, vagy könyveket írtak róla.
Most Te is itt ülsz az internet előtt, amin az emberiség összes eddig szerzett tapasztalata, kutatási eredménye megtalálható.
Így tudom például azt is, hogy a Jupiter a Naprendszer 5. bolygója, pedig soha életemben nem jártam az űrben hogy ezt megtudjam, és ha felnézek az égre csak kis pontokat látok. Azt sem tudnám, hogy maga a Nap is egy olyan kis pont.
A kutyáknál az ilyen információ-átadás alig-alig lehetséges, szinte nem is létezik.
De ők nem is akarnak olyan szinten tudni dolgokat, mint mi.
Nem filóznak, mint mi.
A legtöbb csak fizikailag nem képes rá. Például a kutyáknak nincsenek olyan fejlett hangképzőszervei mint az embereknek.
De az olyan állatok amiknek vannak hasonlóan fejlett hangképző szerveik (például az ara papagáj, kakadú vagy a holló) sem tudják felfogni a szavak jelentését vagy az azok közötti kapcsolatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!