Hogyan tudsz elkezdeni egy kutya tenyészetet, úgy, hogy ne mondják rád azt, hogy szaporító vagy?
Úgy, hogy
- mielőtt bármit tennél, alaposan végigjárod a dolgot: mind szakmai, mind anyagi szempontból.
- megteremted a szükséges tárgyi, anyagi és adminisztrációs hátteret
- tenyésztésre alkalmas kutyát pároztatsz (törzskönyves, standardnak megfelelő, egészségügyi szűréseken átesett)
- nem zsigereled ki a kutyát
- nem adod oda 8 hétnél hamarabb a kölyköket, közben elkezded az oltási programot, adsz hozzájuk törzskönyvet szilárd táplálékra átálláskor megfelelően eteted őket és elkezded a szocializációjukat
Először is tagja leszel a MEOESZ-nek (Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége), ahol ha megvan a kellő tudásod, tapasztalatod a kutyákkal, engedélyt kaphatsz a tenyésztésre. Ez előtt, vagy ez után kitalálod, melyik fajtát szeretnéd tenyészteni, erről a fajtáról mindent megtanulsz, fajta standard, viselkedés, szükségletek, gyakori betegségek, stb. Előteremtesz minden szükséges hátteret, felszerelések, stb. Szerzel egy elismert, törzskönyves szukát, kiállításokra jársz vele, ahol engedélyt kapsz a kutyáddal a tenyésztésre. Ha még nincs genetikai betegségekre szűrve, akkor szűreted, és ha nincs még 2 éves, akkor megvárod, hogy annyi legyen, aztán keresel szintén kiállításokon elismert, betegségekre szűrt kant fedeztetésre. A fedeztetés után a szukát rendszeresen hordod ultrahangra, egyeztetsz az állatorvossal, közben előkészülsz a kölykök érkezésére, anyagilag, felszerelésben, tudásban, hogy bármilyen helyzetet kezelni tudj. Elléskor ott van az állatorvos veled, segítetek a szukának, a kölyköket vizsgálja az orvos, lemérik őket, stb. Minimum 8 hetes korukig ott vannak az anyjukkal, nekik való tápot kezdenek enni, 6 és 8 hetesen oltás, közben rendszeres féreghajtó, chip.
Nagy vonalakban.
Veszel egy tenyésztési minőségű szuka kölyköt.
Felneveled tisztességesen, érdemes kiállításokra is elvinni, bár ez nem feltétel.
Ha munkakutya, érdemes vele dolgozni, munkavizsgát tenni.
Ami viszont feltétel:
- megcsináltatod a fajtára jellemző örökletes betegségekre a szűrővizsgálatokat
- részt veszel vele tenyészszemlén.
Ha mindkettőnek jó az eredménye, kiváltasz egy kennelnevet.
Meghatározod a tenyészcélt, milyen kölyköket szeretnél "létrehozni", mely külső-belső tulajdonságokat szeretnél erősíteni, rögzíteni.
Ennek megfelelően keresel a szukádhoz egy hozzá illő kant (vérvonalban, tulajdonságokban), amely szintén megfelel a fentieknek.
Kb. ezek az alapjai.
Az előttem válaszolók már leírták, hogy mi kell a tenyésztéshez. Én még csak annyit tennék hozzá, hogy ez egy nagyon költséges hobbi. Akik minden feltételnek eleget tesznek, azoknak nincs olyan nagy hasznuk a kiskutyák eladásán. Rengeteg pénzt, energiát, időt vesz el. Ezért csak olyasvalakinek érdemes ezzel foglalkoznia, aki szívvel-lélekkel tudja csinálni. Az ilyen tenyésztőnek híre megy és szívesen vesznek tőle kiskutyát.
Aki a haszonért tenyészt, sok kutyája van (ha sok kutyád van, eleve nem tudsz velük kellőképpen foglalkozni), a szukák gyakran fialnak nála, az a törzskönyves szaporító. Messziről kerülendő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!