Mit gondoltok arról, hogy vannak emberek akik hírdetik, hogy ők mennyire állatbarátok, és tele van a hütö döglöt állatokkal?
Durva micsoda kis meséket meg tévhiteket kell ápolgatnia egyeseknek hogy jóérzéssel fenntarthassák elavult és szükségtelenül pazarló és végtelenül önző életmódjukat.
Egy igazi (nem divat) vegánnak eszébe nem jutna háziállatot tartani, se bőrcipőt venni se semmi feleslegesen állati terméket tartalmazó terméket. Ez alól a kb életmentés (vagy esetleg egészségmegtartás) a kivétel ha nincs vegán opció.
Tizedannyi víz, földterület, energia stb kell emberi fogyasztásra alkalmas növények termesztéséhez mint állati termékekhez. Ezen információk tudatában az önzés és a leszaromság tetőfoka ha valaki ugyanúgy állati eredetű kajákon akar élni a 21. században.
A vegán étrendet nem kell valami űberkörültekintően megtervezni, egy-két dologra kell odafigyelni ugyanúgy ahogy a mindenevésnél csak ott már megszoktad a vegánt még nem. Ha a szüleid vegánként neveltek volna, ugyanúgy nem kéne odafigyelned rá mint ahogy most sem mert az lenne zsigerileg természetes.
Mellesleg a hiánybetegségekben szenvedők arányaiban messze a mindenevő étrendet követők.
Ezek mellett meg milyen tudathasadásos nevelésben részesítik a mindenevők a gyerekeiket amikor aranyos plüssállatokat szerettetnek meg velük, a legtöbb mesében aranyos állatok a főszereplők akik gyakran a gonosz emberek elől menekülnek akik meg akarják enni őket és a szülők együtt drukkolnak a gyerekkel hogy meneküljön meg a kis állat, aztán meg tőmik ugyanazokat az állatokat a gyerekekbe?
Szerintem a mindenevők egyértelműen a betegek, csak helyzeti előnyük van mert nehéz történelmi eseménysorozatnak köszönhetően többségben vannak.
1. Hogyan kapcsolódik a táplálkozás kérdése a lelki dolgok közé, mit kell tudnunk ezzel kapcsolatban?
Nagyon fontos bibliai elv, hogy az ember egy oszthatatlan egész, vagyis a test és a lélek nem választható el egymástól.
Minden lelki tevékenységünk alapja a testünkben van, és csak a test által móködik.
Még Istennel is az egész testünket behálózó agyi idegek útján keresztül vagyunk kapcsolatban.
A Biblia Isten templomának tekinti a testünket, amit a mértéktelen, önző életszokásokkal meg ronthatunk, de ezáltal megromlik az Istennel való kapcsolatunk is. I. Kor. 3,16-17. 6,19-20.
Viszont Istent dicsőítjük a testünk temploma által akkor, ha az Isten által adott mértékletességi elvek szerint élünk.
“Azért akár esztek, akár isztok, akár mit cselekesztek, mindent az Isten dicsőségére míveljetek.” I. Kor. 10,31.
2. Hol találkozunk először azzal, hogy Isten szabályokat állított fel az ember táplálkozására vonatkozóan, és miben nyilvánult meg ez a szabályozás?
Isten már kezdetben, közvetlenül a teremtés után meghatározta, hogy mi legyen az ember tápláléka.
“Néktek adok minden maghozó füvet az egész föld színén, és minden fát, amelyen maghozó gyümölcs van; az legyen néktek eledelül.” I. Móz. 1,29.
Isten - aki nemcsak teremtője, hanem tervezője is volt az embernek - nagyon jól tudta azt, hogy az emberi szervezetnek milyen táplálékra van szüksége ahhoz, hogy egészséges és erős maradjon.
Isten eredeti szándékától csak a bűn miatt volt szükség eltérni.
3. Mikor és miért változtatta meg Isten a táplálkozásra adott korábbi rendelkezéseit, és milyen következménye lett ezeknek a változtatásoknak?
A bún megjelenése rendelte el Isten az ember étrendjében azt a változást, hogy a jövőben ennie kell a mező füvét is, amit kezdetben csak az állatok számára adott táplálékul. I. Móz. 3,18.
Ezt a rendelkezését azonban az átokba foglalta bele, ami azt jelenti, hogy a bűn miatti büntetés egyik pontjának kell tekinteni.
Amikor pedig a bűn olyan méreteket öltött, hogy Isten kénytelen volt özönvíz által gátat vetni a terjedésének, akkor újra megváltoztatta az ember számára adott táplálkozási rendelkezéseit. I. Móz. 9,3.
Ezt a változtatást ugyanolyan célból rendelte el, mint korábban, amikor a zöld füvet adta, vagyis most is átokul, büntetésül rendeli el az ember számára az állatok húsának fogyasztását.
Ennek a közbeavatkozásnak lett az eredménye az, hogy az emberi élet rohamosan lerövidült; 900-950 évről Ábrahám idejére már lecsökkent 175-re, Mózes esetében 120-ra, miközben a zsoltár énekében már csak 70-80 esztendőnek mondja az ember életét. I. Móz. 25,7. 34,7. Zsolt. 90,10.
4. Milyen állatok húsának fogyasztását engedte meg Isten az ember táplálkozásában, viszont mitől tiltotta el még az ehető állatok esetében is?
Isten a bűn világához alkalmazkodva is állított az ember elé bizonyos mértéket, vagyis meghatározta számára, hogy melyik állatnak eheti meg a húsát.
Az Isten által tiszta állatoknak minősített, vagyis a megehető állatokkat a következőképen lehet csoportosítani az isteni rendelkezés szerint. III. Móz. 11,1-23.
A barmok közül mindazok, amelyeknek hasadt körme van, és ugyanakkor kérődzé is. (3. vers.)
A vízben élő állatokközül pedig azokat, amelyeknek úszű szárnya van, és ugyanakkor pikkelyes bőrűek. (9. vers.)
A szárnyas állatok közül viszont azokat sorolja fel Isten, amelyeket nem lehet megenni, a felsoroltakon kívül tehát mind ehető. (13-19. vers)
A négylábú szárnyas rovarok közül is meg lehet enni azokat, amelyiknek a lábai felső részén még plussz szökő-szára is van a szökdécseléshez. (21. vers)
A tisztátalan állatok húsának fogyasztóit szigorúan elitéli Isten. Ésa. 65,4. 66,17.
A tiszta állatok húsának fogyasztásával kapcsolatban viszont még egy rendelkezést adott Isten.
Nagyon szigorűan megtiltotta a zsír (kövérje) és a vér fogyasztását, mint táplálékot. III. Móz. 3,17. 17,14.
A vérevés tiltása, az Újszövetségben sem lett megszüntetve!
Apostolok cselekedetei 15,28-29:
"Mert tetszik a Szent Léleknek és nékünk, hogy semmi több teher ne vettessék ti reátok ezeken a szükséges dolgokon kívül,
Hogy tartózkodjatok a bálványoknak áldozott dolgoktól, a vértől, fúlvaholt állattól, és a paráznaságtól; amelyektől ha megóvjátok magatokat, jól lesz dolgotok. Legyetek egészségben!"
Én sosem voltam egy bibliaolvasó de ha történelmi/evolúciós szemszögből nézem a dolgot (amire a régiek is lehet hogy rájöttek csak a köznépnek ilyen istenes sztoris módon lehetett csak akkoriban elmesélni) akkor a következők derülnek ki belőle:
1. Az ember eredeti étrendje vegán (amúgy az összes majomszerű lény eredeti étrendje növények és max bogarak volt (amit még véletlenül is ehettek, gondolj a kukacos almára) amit később némelyik majomfaj hússal is kiegészített)
2. A történelem során egy ponton el kellett kezdenie húst enni. Ez valószínűleg a jégkorszakban történt amikor ehető növényhiány volt. Bűn ide vagy oda, el kellett kezdenie húst enni a túlélésért.
3. A hús, mivel nem embernek való, csökkentette a várható élettartamát. Ezt a tudomány is alátámasztja, ha az étrendben több az állati eredetű kaja, nagyobb esélyed lesz öregkori (sőt a feldolgozott állati kajáktól már nem csak öregkori) krónikus betegséged. Valamint már a hülye is tudja hogy ha több gyümölcsöt/zöldséget eszel, egészségesebb leszel ergó tovább élsz.
Az hogy most már nem vagyunk rákényszerítve az állatok megevésére, ezt egy istenhívő úgy is értelmezhetné hogy most már újra meg van engedve számunkra a paradicsomi étel fogyasztása, akár ez is lehetne az út vissza a paradicsomba ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!