Milyen élőlények vannak amik evolúciós zsákutcának tekinthetők?
Az ember nagyon nem evolúciós zsákutca. Opportunisták vagyunk, és most nem csak a busmanoktól az európaiakon át az eszkimókig terjedő skálára gondolok. Hogy az agyunk fejlődött, nem az izmaink meg az éles fogaink? Na bumm. Ez olyan, mintha a halaknak vetnétek a szemükre, hogy bénáznak a szárazon.
A mi evolúciós újításunk az irdatlan kapacitású agyunk. Az, hogy több ezer nemzedék tudásával rendelkezhet minden egyes egyed, mert nem csak utánzással tudjuk továbbadni az ismereteinket. Az, hogy a legtöbben megrekedtek a zöldmoszatok értelmi szintjén, sajnálatos, és a társadalmi berendezkedés folyománya. De maga a faj, ha az egyedek el nem cseszik, igazi opportunista. És ha jön egy kataklizma, szerintem akkor is tovább fogunk élni, csak nem ennyien és nem ilyen körülmények között. De hogy egy héten belül megtanulunk kőbaltát pattintani, arra van egy százasom.
#12. vagyok.
Az egészből azt akartam kihozni, csak nem sikerült... hogy a FAJUNK mint evolúciós egység köszöni szépen bármit elér azokkal az erőforrásokkal, amije van, és bármihez alkalmazkodik. Ez az evolúciós siker lényege. De az EGYEDEK beleköphetnek a levesbe, szétbarmolják a környezetet, amihez aztán jóval nehezebb lesz alkalmazkodni - de a FAJNAK sikerülni fog, ha nem is minden egyednek. Megszüntettük a természetes szelekciót? Csinálunk magunknak. Nem lesz finom.
Én azt gondolom, nem létezik 'evolúciós zsákutca'. Az evolúció lényegéből adódóan folyamatos változást jelent, és ha kell, a végbement változások visszafelé is megtörténhetnek. (hosszú hideg kor után a meleg korban ritkul a szőrzet, a következő hideg korban pedig újra dúsul).
Ez minden fajra, még a pandákra is igaz, _viszont_ csak akkor, ha van elegendő idő. Vagy a változásnak kell lassúnak lennie, vagy a faj szaporodásának. Ha nincs idő a változásra, akkor természetesen kipusztulhat a faj, de ezt akkor sem nevezném 'zsákutcának'. A zsákutca nekem olyasmit jelentene, ahonnan nincs hová változni.
Az angol bulldog esete speciális. Egyrészt a természetes szelekció az evolúció egyik eszköze. Másrészt viszont, ez az eredmény mesterséges szelekciónak köszönhető, és a természetben nem fordulhatott volna elő, ezért én nem sorolnám ide. Már azért sem, mert ha bármely, ma élő angol bulldog képes lenne utódokat létrehozni úgy, hogy legalább az utódok életben maradjanak, lenne rá esély,még ha csekély is, hogy fennmarad legalább egy ág. Ha pedig elég sokáig fennmarad, valószínűleg változna a világra hozás, hiszen csak a sikeres génekkel rendelkező egyedek utódai maradnak életben.
A mamut történetét , lehet én vagyok az egyetlen aki nem hiszi el ? Barlang festmények mutatják az ősembert mamutot vadászni , kőkörszaki fegyverekkel , amikor ez sikerűlt , az egy nagy esemény volt !
A mamutok idejében élhetett európában , 30 50 000 ember , és egy millió mamuth ! Lehet , több is.
Hogy lehet , az elefántok megmaradtak ? Jóval kissebbek, és az utólsó 2500 évben , mint afrikában , mint ázsiában ismerték a vasat , sokkal nagyobb közösségek vóltak , akik sokkal hatékonyabban vadászhattak volna , és vadásztak is !
Mindamellett , az elefántok megmaradtak , a lőfegyver megjelenéséig , a számuk állandó volt .
Az emberi butaság , kapzsiság , sok állat kihalásához , vagy közeli kihalásához vezetett ,de a mamuth ; - nincs köztük !
Mint ahogy a thylacine , bár a fehér ember van vádolva a kihalásukért , de mire a fehér ember megérkezett , már csak tasmániában létezett . Kihalt ausztráliában és új zélandon , a fehérek segítsége nélkül is .
A dodokal a patkányok végeztek , igaz , azok az európai hajókról jutottak a szigetre ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!