Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Miért hiszitek azt, hogy a...

Miért hiszitek azt, hogy a fajtiszta állatokkal jobban kell bánni, és jobban kell szeretni?

Figyelt kérdés

nekem vannak állataim, de nem érdekel, hogy korcsok.

Nálatok miért számít, h milyen fajta? (mert láttam már olyan kérdéseket, mint pl. mennyire kell törődni egy fajtiszta hörcsöggel, vagy pl. ez a kutya fajtiszta-e...stb.)

miért? miért kell jobban szeretni a fajtiszta hörcsögöt? és miért baj, ha egy kutya nem fajtiszta?



2014. júl. 20. 09:38
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
75%

1. Ha már egy ilyen kérdést felteszel, az a minimum, hogy tisztában legyél a FAJ és a FAJTA szavak jelentésével.


2. Esetleg illene tudni értelmezni, amit a válaszolók neked leírnak. (Amúgy ezt a kérdést nem te tetted fel? http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__kutyak__5886323-miert.. mert ugyanolyan értetlennek tűnsz)


#6 Nagyjából annyit próbál magyarázni, hogy bizonyos fajták bizonyos feladatokra lettek kitenyésztve. Pl. ha te sprintversenyeket szeretnél nyeri a kutyáddal, melyiket veszed: az angol agarat, a bernáthegyit vagy az utcai vegyest? Na látod. Viszont sebességre ráment egy-két dolog: pl. a rövid szőre és a nullához közelítő zsírszövetei miatt nem lehet kint tartani, sosem lesz olyan munkakedve, mint egy border collie-nak, mivel a tenyésztésénél nem volt szempont, hogy mennyire tud együttműködni a gazdival illetve az optimális versenykondíció eléréséhez prémium minőségű fajtatáp kell. Persze vannak pl. munkára használt keverékek, de akkor is két kiemelkedő képességű kutyát tesznek össze még jobban használható kutyák létrehozása érdekében, tehát tenyészcél az van és ezek a kutyák is jobban teljesítenek a feladatkörükben, mint pl. az utcai mixek. (Csak hogy példát is láss: [link] Viszont arra, amire a legtöbb embernek kell kutya (szeretgetni, nevelgetni, kutyás társaságba járni) pont jó a háromlábú, félszemű mix is.

De el kellene jutni arra szintre, hogy azt sem nézzük le, aki szerelmes egy fajta temperamentumába, külsejébe és ezért normális Tenyésztőtől vesz egészséges kölyköt (tehát nem támogatja a szaporítókat és nem gyakorin ajvékol amiért drágán beteg/keverék kutyát vett) és normálisan megneveli, mert az, hogy "úgy viselkednek mint egy veszett dög" elég egyértelműen nevelési probléma.


A fajok keveredése már más kérdés. Kutyáknál maradva: azért nem mindegy, hogy keveredik-e beléjük más faj. Pl. a csehszlovák farkaskutyák azok kutya-farkas hibridek. Igaz három évtizede vontak be a tenyésztésükbe farkast utoljára, azóta csak a hibrideket tenyésztik, de még mindig megvan bennük a farkasvér, ami miatt jóval nehezebben kezelhetőek, szocializálhatóak, mint egy normál kutya.


Más téma, egyelőre maradjunk egy fajon belül, ahol nem mindegy, hogy milyen fajtát tartasz: Carassius auratus auratus azaz aranyhal. Közönséges aranyhal: [link] Ezek leginkább kerti tóba való halak, 30 cm-t súroló testhosszal és nagy mozgásigénnyel ember legyen a talpán, aki akkora akváriumot tud biztosítani neki, amiben jól érzi magát! Teleszkópszemű aranyhal: [link] Osztott farokúszó, rövid, tömzsi test, nehézkesebb mozgás. A hatalmas szeme sérülékeny, ráadásul nem is lát valami jól vele. Amúgy a nyomott test emésztési- és úszóhólyag problémákkal jár együtt (nem mindegy, mit adsz neki enni). Akváriumba ajánlott, hasonlóan béna aranyhalak mellé. Szóval melyikre is kell jobban odafigyelni?

De hasonló problémák szoktak akadni a többi küllemre (túl)tenyésztett halacskával is (rosetail betta, gömbmolli) stb. (Meg a szokásos kérdés, hogy etikus-e ennyire deformhalakat tenyészteni.)


Maradjunk még a halaknál, de most beszéljünk a fajták keresztezéséről (bocs, ehhez konyítok valamennyire). Van egy csomó faj, aminek aminek a bolti verziói mixek. Guppik, plattik, mollik, diszkoszhalak, elvileg a sziámi harcoshalba (Betta splendens) is sikerült Betta imbellis és Betta smaragdinát keverni a szebbb színek érdekében, a szivárványhalak között is gyakran találni mixet stb. Ilyen békés halaknál nagyjából mindegy is a mezei akvaristának, csak úszkáljon valami az akváriumában. Sok esetben viszont nem mindegy:

- Fajmentés. Sok-sok halfaj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján a veszélyeztetett, kritikusan veszélyeztetett és vadon kihalt fajok között (leginkább az élőhelyük megsemmisülése miatt). Sok ilyen faj megőrzésére nemzetközi programok is vannak. Pl. [link] (Gyakran vérvonalakat, helyi variációkat is őrizgetnek.)

- Dizájner hibridek. No ez inkább etikai, filozófiai kérdés. A két legnépeszerűbb hibrid a Blood Parrot (papagájsügér) és a Flowerhorn (nem tudok arról, hogy lenne magyarítása). A fura kinézetük miatt népszerűek, a papagájsügerek a csőrszerű szája nem mozdítható, tehát nehezen esznek, a flowerhornok meg a púpjuk és a színük mellett annál értékesebbek, minél kerekebb a testük, ami a túltenyésztett, tömzsi aranyhalakhoz hasonlóan emésztési- és úszóholyag problémákhoz vezet. Szóval felmerül a kérdés: tényleg kell ez? Viszont viszik őket, mint a cukrot, mert trendi, meg keleti országokban azt mondják, hogy szerencsét hoznak.

Remélem az érezhető, hogy nem arról van szó, hogy ezek "rossz" halak lennének. Semmi baj nincs velük, ha tudod, hogy hibridek és úgy is kezeled őket. Csak sajnos az a jellemző, hogy nem hívják fel a figyelmedet arra, hogy hibrid halacskát veszel (vagy nem is érdekli az árust, vagy maga sem tudja mit ad el).


No remélem érthető voltam.

2014. júl. 20. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

beszélj kevesebbet, már bocs, de nem olvasom el mind.

és nem én tettem fel.

2014. júl. 22. 18:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!