Megéri-e tehenet tartani (nagy mennyiségben, mondjuk 15-20 db)?
írjunk neked egy technológiai tervet? :D
mezgaz egyetemen ez külön fél éves feladat a két féléves szarvasmarha tenyésztés tantárgyon belül...
ahogy írtam is, ezt a témát egy évig tanítják felsőoktatásban. nehéz lesz egy válaszba belesűríteni :D
a lényeg: ha tejet akarsz értékesíteni, akkor annak állategészségügyi és humánegészségügyi vonatkozásai is vannak. ezek szigorúak, persze sokba kerülnek, és rendszeresen van vele tennivaló. pl. mintát küldeni, vért venni az állatoktól, stb.
az értékesítés - bár nem szigorúan mezgaz témakör - de lényeges dolog, hova fogod eladni? a felvásárló valami 90ft-ért veszi literjét (lehet nagyon mellélőttem az árral, nem tudom a pontos értéket), ha közvetlenül árusítod, akkor kérhetsz érte 150-160forintot is, de akkor az plusz egy alkalmazott, plusz ha bocibocis autóval járnád a környéket, akkor azt is meg kell venni, vagy ha boltból, akkor annak is megvannak a maga alapítási, fenntartási szabályai.
az állatokkal kapcsolatban az etetés nem csak annyi, hogy eléteszed a kaját. a tehén gasztroenterológiája elég bonyolult, a takarmányozása nagy odafigyelést kíván. változatos, és a megfelelő arányban adagolt takarmányokra van szüksége, különben felborul a bendőegyensúly, túl sok abraktól bendőacidózist kap, túl sok szálas takarmánytól pedig bendőalkalózist, csak hogy kettőt említsek a rengeteg hibalehetőség közül. a tehenet termékenyíteni kell, ha tejet szeretnél, tehát vagy az inszeminátort fizeted meg minden alkalommal (ez ajánlott), vagy bikát tartasz, a tehén nem mindig ellik könnyen, előfordulhat koraellés, túlhordás, nehézellés... ilyenkor kell legalább szakértő személyzet (egy ember nem elég, nagyon nehéz egy borjút kihúzni az anyjából, még géppel is), de lehet, hogy orvos is. a borjakat aztán táppal kell etetni, különválasztani az anyjuktól, és egy évig nevelgetni, mire őket is tenyésztésbe (termelésbe) lehet vonni. közben a tehenet fejni kell, ha nem fejik - de sokszor még akkor is, ha fejik - begyullad a tőgye, a tejet vizsgálni kell fejéskor is rendszeresen, hogy masztitiszes-e, ha igen, akkor a tehenet külön választani, és kezelni (addig a tejét öntheted a lefolyóba), ha bármi más baja történik, és gyógyszerezni kell, akkor szintén ki kell önteni a tejét. rendszeresen körmölni kell őket, oltani kell őket.
az, hogy ezt az egészet ki tudod-e hozni gazdaságosra csak azon múlik, hogy eléggé értesz-e hozzá... mert a takarmányt is lehet okosan beszerezni illetve adagolni, a tejet is el lehet adni jól, a dolgozókat is lehet úgy irányítani, hogy ez egész klappoljon és jó legyen. de ehhez kell a szakértelem, ismerni a mezőgazdász világ sajátosságait, és persze a tejipart. ha veszel is fel dolgozót (szerintem 15-20 állathoz már legalább két fő kéne, legalább részmunkaidőbe egy elletős az állandó mellé) olyan embert kellene, aki vagy mezőgazdász végzettségű, vagy volt telepvezető valahol korábban, de mindkét eset azt jelenti, hogy nem fogod megúszni egy szimpla melós béréért. még ha egyáltalán el is vállalja a fizikai munkákkal együtt.
és akkor a többit már csak címszavakban említem, úgy, mint fejőház, istálló, takarmánytároló, legelő, ellető, borjúketrec, tej hűtő, trágyázó, egyéb gépek...
a helyedben én inkább vagy kicsiben kezdeném, egy tehénnel, vagy inkább kecskében gondolkoznék. sokkal kevesebb a hivatalos megszorítás (nincs BSE és tuberkolózis), ráadásul értékesebb a termék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!