A szomszédban van kb.100 méh család, nemtudom tőlük kivinni a 2 éves kisfiam az udvarra. Mit lehetne ellenük tenni, mert a szomszéd csak igérgeti, hogy elviszi de ennek már lassan 3éve?
Amit tehetsz, az az, hogy megpróbálod jobb belátásra bírni a szomszédot.
Nyilván ez neki hátrányos lesz, de ekkor keményebben lépj fel! Nem tudom, a jog mit mond ki, de sok helyen nem is lehet lakott területen belül méhcsaládokat tartani.
Szerintem törvény van rá, hogy lakott területhez milyen közel viheti.
Kérdezd a jegyzőt.
Hasonló kérdés és válasz az agrároldal.hu-ról
Agrárjog kérdés:
Tisztelt Szakértő!
A feleségem szülei vidéken élnek egy kis faluban, egy családi házban és a szomszéd néni unokája a kertük végében lerakott 10 méh kaptárt és most tavasszal annyira rajzanak, hogy nem lehet tőlük kimenni a szabadba. Ezért az lenne a kérdésem, hogy méheket milyen feltételekkel lehet lerakni lakott területen (milyen törvény szabályozza a méhek tartását?).
Köszönettel:
Zsotya
Orlovits Zsolt szakértő válasza (Agrárjog témakör):
A méhek tartásának részletes szabályait a 41/1997. (V. 28) FVM rendelet, az ún. Állategészségügyi Szabályzat, valamint a 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről tartalmaz előírásokat. Ez utóbbi rendelet előírja, hogy méhek tartását a helyi önkormányzat jegyzőjénél be kell jelenteni, illetve a méhek tulajdonosát nyilvántartásba kell venni.
Ha Önt zavarja a szomszéd méhese, akkor birtokháborítási eljárást indíthat ugyancsak a települési jegyzőnél, melyben kérheti pl. a kaptárok áthelyezését úgy, hogy a rajzás ne zavarja a nyugalmát. Végső esetben a helyi bírósághoz is fordulhat a zavaró hatás miatt.
Ha tényleg beszéltél a szomszéddal, és nem vitte el, akkor éjjel átlopakodsz, és körülfújod chemotox-al a kaptárakat.
Ha nem beszéltél vele három éve a problémáról, akkor kérd meg újra, hogy vigye el őket, és az előbbi ötletemet tekintsd semmisnek.
A minimális távolság a szomszéd kerítésétől mindössze 4 méter, az előírások szerint, és 180cm magas palánk, valamint a kirepülés irány van meghatározva.
A települési jegyzőhöz érdemes fordulni, de nem túl egyszerű ez a kérdés, ha a helyi rendelet nem szabályoz az országostól szigorúbban.
Meg kell próbálni a békés megegyezést!
Ha ez nem műxik, akkor a jegyző.
Helyi önkormányzat nem hozhat magassabbrendű jogszabállyal ellentétes rendeletet,azt az AB azonnal elmeszeli.
A szomszéd méhésznek ennek a rendeletnek kell megfelelnie.
Jegyzőnek ehhez sok köze nincs,magasabb jogszabály van erről:
5/1969. (XI. 6.) MÉM rendelet | Nyomtatás |
a méhészetről
1. §
A méhészkedést - a vonatkozó külön (állat-egészségügyi, növényvédelmi stb.) jogszabályok megtartásával - erre alkalmas területen mindenki szabadon gyakorolhatja. Háztömbök területén méhészetet létesíteni és fenntartani nem szabad.
2. §
(1) A többlakásos lakóházak udvarán és közös használatú kertjében méhészetet létesíteni csak az összes lakás bérlőjének (tulajdonosának) hozzájárulásával és a (2) bekezdésben foglaltak megtartása mellett szabad.
(2) Méhészetet közös használatú épülettől és a szomszéd ingatlanoktól 4 méter, használatban levő utaktól (közúttól, saját használatú úttól) pedig az út melletti vízvezető árok külső szélétől számított 10 méter távolságon túl szabad csak elhelyezni. A saját használatú út tulajdonosa (használója) az út ideiglenes lezárása esetén az úton és az út mentén a letelepedést engedélyezheti.
(3) Ha a szomszéd ingatlantól való 4 méter távolságot megtartani nem lehet, a méheknek ellenkező irányban vagy - legalább 2 méter magas, tömör (deszka stb.) kerítés vagy élősövény létesítésével - a magasban való kirepülését kell biztosítani.
(4)
3. §
4. §
Vándoroltatás a méhcsaládoknak az állandó telephelyről méhlegelő kihasználása, illetőleg megporzás céljából történő ideiglenes elszállítása, kivéve a rajnak vagy az anyának erre szolgáló ládában való szállítását.
5. §
(1) Vándorméhészetek telepítésére a 43/1968. (XII. 6.) MÉM rendelet 51. §-ának és az alábbi (2)-(4) bekezdéseknek a rendelkezései irányadók.
(2) Államilag ellenőrzött anyanevelő és pároztató telephez 5 km-es körzeten belül méhcsaládokkal letelepedni csak a telepvezető engedélyével szabad.
(3) Utak közelében történő letelepedés esetén a méhlakásokat úgy kell elhelyezni, hogy azok kijáró nyílásai az úttal ellentétes irányban legyenek. Az úton a méhészettől jobbra és balra 50-50 méter távolságra, jól látható helyen „Vigyázat méhek!” felirattal figyelmeztető táblát kell elhelyezni.
(4) Vándorméhészetet 20 családnál nagyobb állandó méhészettől csak legalább 200 méter távolságra szabad elhelyezni. Ettől a szabálytól azonban az érdekeltek megegyezéssel eltérhetnek.
6-7. §
7/A-B. §
8. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a méhészetre vonatkozólag a felszabadulás előtt kiadott jogszabályok, utasítások és egyéb rendelkezések hatályukat vesztik; hatályukat vesztik továbbá a 66.113/1947. (VII. 11.) FM rendelet, a 217.996/1949. (III. 3.) FM rendelet, a 13/1952. (II. 15.) FM rendelet és a 16/1958. (VI. 1.) FM rendelet, valamint a 46/1953. (Mg. É. 18.) FM utasítás, a 177/1954. (Mg. É. 42.) FM utasítás és a 8/1961. (Mg. É. 8.) FM utasítás és a kiadott egyéb rendelkezések.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!