Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Vajon csak szárazföldi állat...

Vajon csak szárazföldi állat tud "megbolondulni"?

Figyelt kérdés

Ez olyan sci-fibe illő kérdés lesz.:-)

A tengerekben, óceánokban is élnek, élhetnek "megbolondult" állatok, pl halak, stb, vagy ez csak szárazföldire lehet jellemző.

A megbolondult állat alatt az olyan fejlett élőlényt értem, mint amilyen az ember is.

Mondjuk egy teljesen víz borította planétán, mint pl az Európa hold, ott biztosan nem lehet szuperintelligens(=emberszintű) élőlény?

Csak bizonyos fákon lakó és azokon csimpaszkodó "ősökkel" rendelkező állatból tud kialakulni az emberre is jellemző intelligens életforma? Szóval kell pl a kéz ahhoz, hogy uralkodni tudjon egy állat a többi

felett? A hal uszony az csak úszásra használható? (Mondjuk egyes delfinek labdázni is tudnak vele, de max csak ennyi.)

Ezek a speciális feltételek még tovább szűkítik annak a lehetőségét, hogy intelligens létformát találjunk a galaxisunkban?



szept. 26. 06:54
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
74%

Egyszerre több kérdést tettél fel, a vízi állatoktól kezdve a földönkívüli élet lehetőségeiig.

Tulajdonképpen minél bonyolultabb egy rendszer annál több a hibalehetőség. Az őrültségnek tudtommal nincs pontos definíciója, de maga az emberi faj nem is azért csinálja, amit csinál, mert őrült lenne, hanem evolúciós maradvány, néhány ezer évvel ezelőttig nem volt akkora probléma az a kismértékű lokális pusztítás, amit őseink végeztek, csak a technológia fejlődött az emberi psziché meg nem érte azt utol. Tulajdonképpen minden élőlény kihasználja a körülötte lévő erőforrásokat, valamilyen szinten károsítja maga körül a környezetet, csak nincs másik olyan nagy mértékű, mint az ember, a kisebb mértékű pusztításhoz van ideje alkalmazkodni az adott életközösségnek. Az emberrel az a baj, hogy ezt hirtelen nagy mértékben kezdte el csinálni és sem az evolúciónak, sem az egyedeknek nem volt ideje ehhez alkalmazkodni.

Ha a földönkívüliek lehetséges anatómiájára reflektálunk, akkor nem csak emberszerűek lehetnek, sőt ha azt képzeljük, hogy egy tőlünk teljesen külön fejlődő fajnak mindenképp ránk kell hasonlítania, akkor még bevazelinezve sem fogjuk tudni átpréselni a hatalmas egónkat az ajtókon. Az előzőleg említett polipok anatómiája éppen olyan tökéletes az eszközhasználathoz, mint az emberé, de akár medúzaszerű csápok is alkalmasak lehetnek fogásra, és ha arra gondolunk, hogy tőlünk teljesen külön fejlődnek, akkor végtelen a lehetséges testfelépítések száma, olyanok alakulhatnak ki, amire nem is gondolnánk.

szept. 26. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 Tevenyereggyarto ***** válasza:
59%

A 11-es szinte szóról szóra leírta amit én is írtam volna :D


Igen, a többi állat és minden más élőlény is “rombol”. Például anno az oxigénszint sem azért emelkedett meg ,hogy nekünk ma jó legyen. Simán csak a korai fotoszintetizáló egysejtűeknek ez volt a végterméke, ki is nyírták vele az akkori élővilág jelentős részét. Aztán ami eltűrte vagy hasznosította az oxigént az megmaradt s elszaporodott, azok leszármazottjai vagyunk mi is.


Hogy a többi nagyon intelligens állat mennyire “még csak állat” s mennyire “emberi” az azért nem egyértelmű. Az eszközhasználat egy dolog, de hát földtörténeti szemszögből mi is egy pillantással ezelőtt csak köveket dobáltunk meg ágakkal csapkodtunk.🤷

szept. 26. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
Ezzel, hogy az állat is pusztít, mint az ember, egyáltalán nem tudok egyetérteni. Az állat is csak annyit vesz el a környezetétől, amennyire a közvetlen létfenntartásához szüksége van. Csak az ember pusztít "korlátlan" mértékben, ez is az őrültségének az egyik fontos bizonyítéka.
szept. 26. 12:56
 14/23 anonim ***** válasza:
75%
De te most mi a f*sznak akarod ennyire ráborítani az emberre az "őrült lepedőt"? 😀
szept. 26. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Az állat is csak annyit vesz el a környezetétől, amennyire a közvetlen létfenntartásához szüksége van.”


Mert –általában– többet nem tud! Az oroszlán nem azért nem öli meg az összes zebrát mert morálisan végig gondolná és rosszul érezné magát tőle. Azért nem teszi mert nem tudja, a vadászat igen energiaigényes és veszélyes. Előnyösebb ha inkább ritkábban vadászik “éppen eleget”. Amelyik oroszlán meg mégis túlvadászna az ha sikerrel járna akkor meg hamar éhen maradna.


Viszont nézd meg a házi macskát. Sikeresebb vadász és sok helyen külön etetve is van ezért nem szorul rá csak arra amit maga elkap. Sokkal többet is ölnek mint amennyit megesznek. Legtöbb helyen erősen kártékony invazív fajnak kellene legyen besorolva, s van is ahol az. Jó, az ember keze is benne van amiért elhurcolta a világ minden tájára stb, de arról már nem mi tehetünk ,hogy ők szoktak élvezetből ölni. Mert van ilyen is.


Na meg ha már említettem az invazív faj is egy létező dolog s azok sem arról híresek ,hogy csak annyit vesznek el amennyi nem árt másnak. Szó mi szó, a lényeg ,hogy ne rózsaszín szemüvegen keresztül nézd az élővilágot. Az élővilágban nem harmónia van ahol mindenki csak a szükségeset veszi el s minden happy csak az ember gonosz stb, hanem egyensúly. Az élőlények egymást is kordában tartják mert a hely és erőforrások végesek, folyamatos verseny van. Az ember azért jutott el oda ahova mert kiszorítottuk az olyan populáció-szabályzó tényezőket mint a ragadozóinkat, élelemhiányt s újabban a betegségeket is egész jól. De ez szinte bármelyik másik élőlénnyel is megesik ha olyan környezetbe rakod ahol nincs semmi ami kordában tartsa, viszont van minden ami élteti, lényegében ekkor lesz egy faj invazív, “kártékony”.

szept. 26. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

Elég sok állatnál megfigyelték már, hogy "szórakozásból" is öldökölnek, amikor semmi szüksége a zsákmányra.

Ennek viszont semmi köze az őrültséghez, és a beteg, skizofrén ember sem törvényszerűen agresszív, a "korlátlan mértékű pusztítás" az esetek többségében tudatos.

Ott van a különbség, hogy az állatok ösztönös viselkedésével szemben, az ember tudatosan is képes cselekedni, ami közel sem azt jelenti, hogy az helyes, sőt...

szept. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Egy kicsit árnyaltabb a kép annál, hogy az állat "bedródozott ösztönlény", az ember meg az egyetlen tudatosan cselekvő faj. Az állatok legalább annyira különböznek egymástól, mint az ember a többi állattól, és az intelligencia fejlődése egyébként sem ugrásszerű, hanem fokozatos volt az evolúció során.

Például a gömbhalak által termelt tetrodotoxin nagyon kis mennyiségben erős kábítószer, amit a delfinek ki is használnak, az anyaghoz való hozzájutás érdekében megkínozzák a gömbhalakat, pedig a túléléshez nem lenne rá szükségük, és ez már nem is ösztön, megfigyelések alapján tudják hogy mit csinálnak. Csak ahogy például sok embert nem érdekli egy rovar sorsa, a delfin sem foglalkozik azzal, hogy mi lesz a gömbhallal.

szept. 26. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:

De ezek fogvatartott delfinek voltak, nem? Vagy minden delfin a Földön engedi, hogy nézzék őket az emberek, amint éppen a tengerekben drogoznak?

(Láttam olyat, hogy állatok pl erjedt gyümölcsöt ettek és attól lettek részegek, de azért még utána is állatok maradtak.)

Mondjuk ebből a ténykedésükből azért még sokára lesz olyan, hogy pl űrhajót építsenek maguknak azért, hogy egy kicsit strandolhassonak az Európa hold vizében.

szept. 26. 14:38
 19/23 anonim ***** válasza:

Most akkor mire vagy kíváncsi? A földi állatok tevékenységeire, vagy a lehetséges földönkívüli életre? Mert a kettő nem ugyanaz és te az állatok kategóriába raktad a kérdést.

Egyébként definiáld kérlek az intelligens élet fogalmát, mielőtt a potenciális intelligens földönkívüli fajokról beszélnénk.

szept. 26. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:
#14 Mit akarok ráhúzni én egy olyan őrült majomszabásúra, aki csak úgy passzióból, hogy láthasson még ilyet is, ledobta anno a cárbombát a CCCP területén? Ezek a dolgok magukért beszélnek.
szept. 26. 14:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!