Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Az archaeopteryx madár volt...

Az archaeopteryx madár volt vagy dinoszaurusz?

Figyelt kérdés

2024. máj. 20. 16:06
 1/10 anonim ***** válasza:
91%
A madár dinoszaurusz.
2024. máj. 20. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Mivel a madarak azok dinoszauruszok, azért egyértelmű. De, hogy ténylegesen madár volt-e, vagyis Aves, nos nem. Volt, hogy a Dromaeosauridaeba is besorolták, szóval pontos helyzete a családfán nem ismert. Egy biztos, nem madár, legfeljebb nagyon közel áll a madarakhoz.
2024. máj. 20. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Meton ***** válasza:
12%
Nem madár, mert a madaraknak csőre van, az archeopteryx-nek, meg a dínóknak általában fogai vannak. Oké, hogy mindkettőnek tojásai vannak, de ezek nem hasonlítanak, mert a madarak tojása kemény, a dínóké meg puha, mint a gyíkoknak. Ez kábé olyan, mint a kacsacsőrű emlős, ott sem tiszta, hogy madár, vagy emlős.
2024. máj. 22. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
90%

"Ez kábé olyan, mint a kacsacsőrű emlős, ott sem tiszta, hogy madár, vagy emlős."


Már hogyne lenne tiszta, a kacsacsőrű emlős az emlős, köze nincs a madarakhoz (attól, hogy tojást rak, nem válik madárrá; ilyen erővel minden gerinces nevezhető halnak, mert van gerincük...). Általában, az emlősöknek és a madaraknak nem sok közük van egymáshoz. A madarak a legfiatalabb gerinces osztály, ők a hüllők közvetlen leszármazottaik, míg az emlősök nem feltétlen (emlősszerű hüllők az őseik).

2024. máj. 22. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Meton ***** válasza:
17%

4-es, azért a kacsacsőrű nem csak tojást rak, hanem csőre is van, ami szintén a madarakra jellemző. De mutass még egy emlőst, ami tojást rak.

Nem minden gerinces nevezhető halnak, hiszen eleve nem is a halakból fejlődtek ki a kétéltűek mondjuk. Persze a bojtosúszós halak is a nevük alapján halak, de jóval ősibbek. Tüdővel lélegeztek és kijártak a partra, sokkal kisebb a különbség a kétéltűektől, mint a mai halaknak. Inkább a halak és a kétéltűek közös őse volt. Ha így nézem, akkor a kétéltűek is halak, sőt az összes gerinces nevezhető halnak, mert közös az ősök, csak nagyon megváltozott a formájuk és az életterük.

A archeopteryx viszont csak annyiban hasonlít a madarakhoz, hogy tolla van. De ez csak az egyik dínófaj tollakkal, konkrétan pont egy olyan, ami valószínűleg repülni is tud.

2024. máj. 23. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#Meton


“Nem madár, mert a madaraknak csőre van”


Mármint a mai madaraknak van fogatlan csőre. A Jura korban élt első madaraknak még fogas hüllőpofájuk volt mint kb minden theropodának s csak később lett fogatlan csőrük.


De ahogy a másik válaszoló írta az archaeopteryx jó eséllyel nem volt madár, mégha olyan is volt mint az akkori madarak. Inkább történelmileg, a madár-dínó kapcsolat stb felfedezésében s megerősítésében volt nagyobb szerepe mintsem ,hogy egy tényleges, evolúciós értelemben első madarak közt legyen.


“Ez kábé olyan, mint a kacsacsőrű emlős, ott sem tiszta, hogy madár, vagy emlős.”


A csőr nem csak a madarakra jellemző. Csőre volt a pteroszauruszoknak, egyes halaknak, teknősöknek, fejlábúaknak s még emlősöknek is ahogy arra hoztál is mai példát. De ezek egymástól függetlenül alakultak ki. Amikor egymástól függetlenül hasonló tulajdonságok fejlődnek ki akkor azt konvergens evolúciónak nevezik.


A kacsacsőrű emlős egy emlős. A tojásrakás csak nekünk furcsa mert mi elevenszülő méhlepényesek vagyunk s azt tartjuk normálisnak. Valójában gerinceseknél a meszes héjú tojás az alap, emlősöknél is az volt még a Perm alatt mikor még inkább csak emlősszerűek voltak. Majd csak később alakult ki az erszényesség s majd a méhlepényes elevenszülés és ezek idővel kiszorították a tojásrakókat.

Egyébként a kacsacsőrű mellett a hangyászsünök is tojásrakók:


[link]

2024. máj. 23. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Tevenyereggyarto ***** válasza:
90%

#4


Alapjáraton egyetértek veled, de ebbe picit belekötnék:


“A madarak a legfiatalabb gerinces osztály, ők a hüllők közvetlen leszármazottaik, míg az emlősök nem feltétlen (emlősszerű hüllők az őseik).”


A modern rendszertanban csak monofiletikus csoportokat fogadnak el, tehát mindegy milyen élőlényeket csoportosítasz össze, de a csoportnak tartalmaznia kell a legközelebbi közös őst s annak minden leszármazottját. Nem lehet önkényesen kihagyni ezt-azt. Szóval most már nincs olyan ,hogy “ebből fejlődött ki, de már nem része annak”.


Régen külön vették a hüllőket s madarakat mert a mai (!) képviselőik eléggé különböznek s régen más osztályozást használtak. Pont az említett konvergens evolúció jelensége is jó érv a korábbi módszer ellen. Viszont a “hüllők” csak akkor lesz monofiletikus ha bevesszük a madarakat is. Szóval igen, a madarak maguk is hüllők mivel a dinoszauruszok közé tartoznak akik szintén hüllők voltak.


Az emlősök sosem voltak igazi hüllők, nagyon korán szétvált a két ág. Annyi igaz ,hogy eleinte nagyon hasonlóak voltak.

Az emlősszerű hüllő félrevezető név, szerencsésebb csak emlősszerűt használni.

2024. máj. 23. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Meton ***** válasza:
100%

Azért ehhez annyit tennék hozzá, hogy a kacsacsőrű emlős csőre nem hasonlít a madarakéra. A tojás tulajdonképpen elfogadható, mivel az első emlősöknél valószínűleg testen kívül fejlődtek az embriók, ami eredményezhet egy madár szerű tojást.

Az archeopteryx viszont teljesen dínó szerű. A testét tollak borították, de a t-rex testét is. A csőr a madarakra eléggé jellemző, bár a csőr és a fogak is lényegében a bőr módosult formája. Vagyis eltűntek a fogak, helyette csőr lett, ez elfogadható.

Viszont ami érdekes lehet, az a testhőmérséklet. A hüllők ugyanis tudják változtatni a testhőmérsékletüket, vagyis az, hogy melegvérűek, még nem jelent semmit, mert ezt a hőmérsékletet nem tudják szinten tartani. Vagyis nem állandó a testhőmérsékletük. Ez csak eszembe jutott, mert a Jurasic Park filmben erre építették fel az elméletüket a tudósok. De ugye jellemzően nem csak a melegvérűek tudják a testüket felmelegíteni, hanem például a halak, méhek és kígyók is. A méhek akár 38 fok fölé is, bár ebbe bele is pusztulnak.

2024. máj. 24. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Van egy rossz hírem. A dinoszauruszok melegvérűek voltak. Sőt a mai krokodilok ősei is.
2024. máj. 24. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
84%

"De mutass még egy emlőst, ami tojást rak."

[link]

[link]


A tojásrakó emlősök ősi emlősrend fennmaradt tagjai. Azon kívül, hogy a madarakkal ellentétben szőrük és tejmirigyeik vannak (a bőrükben), a tojásuk is lágyhéjú, míg a madaraké meszes héjú. Lágy héjú tojást a tojásrakó emlősökön kívül a hüllőknél látunk, nem a madaraknál, de egy melegvérű, szőrös, tejmirigyekkel rendelkező állat nem hüllő. Kezdetben a hüllőkből kialakuló emlősök lágy héjú tojással szaporodtak, majd később az evolúció során sikeresebbnek bizonyultak az erszényesek, majd a majd a méhlepényesek, így kiszorították a tojásrakókat, néhány faj maradt fenn. Egyébként a csőr sem ugyanabból van. A madarak csőre szaru borította csont, míg a kacsacsőrű emlősé kemény bőr.

Ha már nem tudod, hogy hova sorold, akkor a hülökkel sokkal több közös tulajdonságuk van a tojásrakó emlősöknek, mint a madarakkal. De szerencsére a természetes rendszertani, az evolúcióbiológia és úgy az egész biológia tudomány nem egy-egy önkényesen kiragadott tulajdonság alapján csoportosít.

szept. 5. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!