Mitől függ egy jól megtervezett denevérodú sikeressége?
Gondolok itt a helyszín megválasztására.
Első emeleti déli fekvésű terasz alá tervezem, kb 4-5m magasra.
Nem éri közvetlen nap, jár a levegő.
Kétkamrásat tervezek, műanyaghálóval ellátva belülről, a leszállópálya/kifutó is hálózott, cirka 5-10fokos dőléssel szerelném, a lakrész alján szellőző nyílással.
Téliesített.
A hely megfelelő? Macskák nem érik el, vihar kevésbé érinti, esőt nem kap. Mit kell még figyelembe venni?
Ui: a ki és berepülést a földön lévő Pampafű esetleg zavarhatja, az két méter magasságával. De szerintem ez elhanyagolható. Közvetlen környezetében (kb 6-8m) fák nem találhatóak.
Nem nagyon értek a témához, de találtam egy részletes útmutatót, ami hasznos lehet a számodra:
- A jó denevérszállás jól szigetelt: külső fala vastag, viszonylag magas és résmentesen illeszkedik, hogy a lehető legkevesebb fény és huzat jusson be. Mindezek miatt praktikus, ha az odút a könnyen beszerezhető „szőrös” deszkából (2,5 cm vastag) készítjük, amit előtte hónapokon át szárítunk, hogy ne vetemedjen.
- Belső tere osztott, a denevérek által használt rekeszeket egymástól 1,5-2,5 cm-re álló térelválasztók képezik (ezek vékonyabb lapból, rétegelt lemezből is készülhetnek, de a búvórés ne legyen nagyobb 2,5-3 cm-nél!).
- A denevérlábaknak a belső felületek érdessége biztosítja kapaszkodófelületet, a deszkalap belsejét, a térelválasztó felszínét érdemes fűrésszel keresztül-kasul meghúzgálni.
- A jó odú fontos része az érdes felületű „leszállópálya”, ahol landol az állat és ezen kapaszkodik fel a búvóhelyre.
- Nagyobb odúknál, denevérházaknál a szellőzés elengedhetetlen, ezt az odú falán húzódó rések, furatok biztosítják.
- A belső tereket nem szabad kezelni.
- Az odú külső felszínét lenolajjal, sötétebb tónusú (pl. barna) vízbázisú vagy természetes oldószeres lazúrral kezelhetjük, ezért időjárásálló. Az ecsetelés előtt érdemes kicsit megcsiszolni, így nem vesz fel annyi felületvédő anyagot. A beázás ellen a tetőre helyezett plusz lemezfedéssel védekezhetünk. A lemezt otthoni barkácsolásnál helyettesíthetjük maradék zsindellyel, kátránypapírral.
- Ha az illesztéseknél-vetemedésnél vagy máshol rés keletkezik az odú falán, igyekezzünk azokat tömíteni (faragasztó, parkettaragasztó, fagitt stb.)
- a fedél és a hátlap találkozásánál vízszintesen felrögzített keresztléc segítségével oldjuk meg – ez a résmentességet is fokozza és arról is gondoskodik, hogy az odú teteje kissé kifele billenjen – az enyhén rézsútos fal így biztonságosabban bent tartja az újszülött kisdenevéreket.
- Egy kisebb csoportnak már postaládányi doboz is megfelelő, a magasabb, szélesebb és több kamrával rendelkező típusok több állatot tudnak befogadni. Az alul nyitott, gondosan megépített és felületvédelemmel ellátott odúk a tavaszi darázsfészek-mentesítésen kívül éveken át nem igényelnek karbantartást.
- Az általunk ajánlott denevérlak nem igényel takarítást, de kihelyezésnél azzal számolni kell, hogy lakott odúból folyamatosan peregni fog a kertészkedők által igen nagyra tartott denevérguanó.
Ha a denevérlakot elágazó fára, lombkoronába helyezzük, a macskák és nyestek könnyen elkapják a kirepülő állatokat, és hamar rászoknak a biztos táplálékforrásra. Ha felnyurgult törzsű fára vagy oszlopra helyezzük ki, a törzsre erősítsünk sima fémlemezből gallért, amely megakadályozza, hogy a ragadozók felkapaszkodjanak. Településeken a legideálisabb, ha épület falára, közvetlenül az eresz alá kerül az odú, ez hőháztartását is kiegyensúlyozottabbá teszi (kifejezetten kedvező, ha a nap jó részében éri a napsütés). A bőregereknek szükségük van bizonyos magasságra, hogy szárnyra kapjanak, ezért lehetőleg 3 méternél magasabbra helyezzük az odút.
- A szálláshelyet és annak környékét soha ne érje lámpafény, mert a denevérek a természetes fényre is rendkívül érzékenyek, a mesterséges éjszakai világítás pedig kiváltképp megzavarja viselkedésüket.
Forrás: [link]
Köszönöm, a cikket olvastam már, ennek nagy vonalakban megfelel a helyszín és az odú is.
Inkább a gyakorlatiasabb megoldásokról kérdeznék, azoktól akik foglalkoztak ezzel a témával. A guano kérdést szeretném például felhozni, 110-es pvc cső elvágásával nyert, félcső felszerelésével megoldanám.
Ez megoldja az odú alatti kérdést, de nem tudom, hogy vajon be-ki röptük közben ürítenek-e... Elég kellemetlen lehet. A pvc cső könnyen tisztítható, komposztra jó hatással van. Mások vajon, hogy oldották meg?
Ez csak egy példa.
A buktatókra lennék kíváncsi, ki mit lát, amit az átlagcikkek nem írnak.
Köszönöm a választ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!