Valaki megmondja, hogy ők milyen fajta nyuszik? Kép lent.
A nyúl, törpenyúl inkább kisemlős kategória.
Egzotikus állatok: degu, csincsila, görény és stb.
De ha tévednék javítsatok ki.
Jajj, bocsi, a szalmásat akkor félreértettem. Viszont tapasztaltam, hogy egy (kutyások és macskások között nagy népszerűségnek örvendő) orvos távozásnál a kezembe nyomott egy adag magkeveréket, hogy ezzel etessem a nyuszim. Tanulnak a nyuszikról, ez igaz, de csak érintőlegesen, ami kevés mondjuk egy bélleálláshoz.
A nyulakat is az egzotikus kategóriába sorolják ilyen szempontból, őszintén szólva fogalmam sincs, hogy miért, de a nyuszispecialisták egzotikus végzettséggel (is) rendelkeznek
#22
Törpenyulakat exo-s dokihoz kell vinni. Kisállatorvos nem mindig tudja megfelelően ellátni. Más szempontból nem tudom, hogy exotikus állat-e, de ilyen szempontból biztosan.
23-as
Igen félreértettél. Figyi, nem tudom milyen ismereteid vannak az állatorvosokról, de ha én állattenyésztőként külön tanultam nyulakról is külön tananyagrész volt a sok állat között, oké hogy gazdasági állatokról tanultam, nem hobbi állattenyésztő képzésen, mert ilyenről nem tudok és állategészségügyi könyvben külön tananyag volt, és nem kevés, akkor szerinted egy állatorvos aki a SZIE-n tanul ő mennyit tanulhat, ahol az anatómia óra is úgy zajlik, hogy behoznak egy lovat és felrajzolják a lóra az anatómiai testtájaktól kezdve az inakat, csontokat, belső szervet utána egy tanuló ruhájára rajzolja az oktató a lapockát,hogy érzékeltesse a különbségeket, szóval azért ha emberi anatómiához is ért az oktató, mert az egyetemi oktatók is állatorvosok, akkor szerinted hogy a túróba ne értene a nyúlhoz egy állatorvosin tanult egyén,akinek igen látványosan magyarázták el az anatómiát. Én úgy tudtam, hogy a törpenyúl a kisemlős kategóriába tartozik és nem az egzotikus emlős kategóriába, de lehet odasorolták passz, majd utána olvasok. Azt tudom, hogy egzotikus kisemlősök a a degu, csincsilla, hörcsög,tengeri malac, görény, patkány is talán és most több nem jut eszembe.
Kifogtál egy siető állatorvost szerintem, vagy annyira nem hivatástudatú állatorvost.
Ahogy írtam egzotikus állatokkal a SZIE felnőttképzésén még az asszisztensi képzésben tanulók is tanulnak, tehát egy szimpla állatorvos is tanult exotikus állatokról a képzése során nem csak elméletben hanem gyakorlatban.
Vannak fajtára szakosodott állatorvosok, ez tény, vannak ahogy 24-es is írta, hogy exotikus állatokra szakosodott állatorvosok, de a törpenyúl állatorvosilag is kisemlős kategóriába van sorolva szerintem, de lehet hogy tévedek, mert tulajdonképpen egy hobbi célra tenyésztett nyúlfajta, de a szakmát jól megtanuló állatorvos nyilván nem fog sietősen a kezedbe nyomni egy magkeveréket, hanem tájékozott a modern kor takarmányait illetően is, vagy azt mondja ne hari sietek de beszéljünk meg egy időpontot és akkor tájékoztat a legjobb megoldásról takarmányozási ügyben.
Szóval lehet hogy én gazdasági állatokról tanultam, de van ami egy törpenyúlnál sem más, méghozzá a tápanyagot illetően:
Törpenyúl fajtán belül is van több fajta lógófülűtől a hollandig, de anatómiailag maxmimum abban különbözhet, hogy a tenyésztéskor bizonyos tápanyagokat kevésbé bír, mint a házi nyúl, tehát érzékenyebb lehet, mivel azért ahhoz hogy ilyen apró legyen ahhoz bizony előfordulhat, hogy bizonyos fajtákat már túltenyésztettek az apró méret kialakításakor.
De abban nem, hogy a törpenyúl tápanyagának 70% zöldtakarmány, magyarán fű, széna. Pl. vannak olyan magok, amiket nem ajánlott nyúlnak adni!
Szóval vannak olyan állatok amiknek hiába akarnának változatosság címen más kaját adni, mert egy tapasztalatlan azt hiszi, hogy unja az állat a kaját, náluk ez nem unalom kérdése, ez a természetes tápláléka a nyúlnak, nem a magok.
A zöldtakarmány: mezei fű, pitypang, körömvirág, bizonyos gyógynövények, széna minden ami a mezőn megtalálható és számukra nem káros növény. De tudni kell, hogy mit hogy adj neki, mert pl. a lucernát még lónak is mérsékelten adják frissen nehogy felfúvódjon, de igaz ez a tehénre is, náluk neccesebb a felfúvódás, vannak szúrcsapoláson kívüli technikák is, de ha olyan fokú akkor pl a tehenet szúrcsapolni szokták, na de a nyuszi emésztőrendszere merőben másabb. Pl. a nyúl nem tud hányni, büfizni, hátulról levegőt kiengedni. Szóval ha valami olyat adsz ami nem a természetes takarmányának 70%-a akkor az nem tesz jót a nyuszi emésztőrendszerének.
De ugyanakkor ha nem megfelelően táplálod, akkor nem tud olyan székletet termelni a szervezete amit a gazdik nem nagyon látnak, mert azt egyből általában, ahogy kijön úgy meg is eszi a nyuszi, mert teli van a szervezetének fontos tápanyagokkal, vitamin többek között. Szóval ez is hozzátartozik a nyuszi takarmányozásához, bármennyire is furcsa. Ez nem úgy néz ki mint a szimpla nyuszi kaka bogyó.
Na mindegy szóval a kérdés ugyan nem ez volt, de érdemes elmélyülni a nyuszi takarmányozását illetően, tartási, higiéniai körülményeiről, egy ilyen nyuszinak kifutó is kéne nemcsak ketrec, és arról is tudni kell, hogy két oltás mindenképpen kell a nyuszinak, az egyiket már írtam Myxomatosis, a másik az RHD és RHD2 oltás is van. És féregtelenítő.
#25 sajnos ez a tapasztalat szinte minden nyuszi gazdinak, hogy amelyik állatorvosnak nincs egzotikus végzettsége fingja nincs a nyulakról.
Mi is jártunk már úgy, hogy rossz diagnózist kaptunk a dokitól és sokan mások is. A szomszéd egy sima állatorvos miatt vesztette el a nyusziját, mert rosszul kezelte és mire jó dokihoz jutottak a nyuszin már nem lehetett segíteni.
Fogalmam nincs mennyire tanulják alaposan ezeket a dokik, de biztos, hogy nem eléggé ahhoz hogy teljesen képben legyenek. Rengeteg nyuszi vesztette életét a sima orvosok miatt, köztük az enyém is oda veszett.
Tudatlan voltam még és azt javasolta a város legjobb kutya cica dokija, hogy babaétellel etessem és hát meglett az eredménye. Felfújódott és el is pusztult, pedig figyeltem, hogy hús mentes legyen, de hát ezek ugye nem nyusziknak valók mégis ezt mondta.
Ööö az állatorvos babaételt ajánlott a nyuszinak. Ó jaj én el sem tudom képzelni milyen állatorvos lehet de hogy váos legjobb állatorvosa azt nem hiszem.
Nézd lehet nektek van igazatok de ugye vidéken nem nagyon vannak egzotikus állatorvosok.
De azon amit mondtál most kamillázok de nagyon mezei általános állattenyésztőként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!