Deneverek ellen mit lehet tenni?
“– Ezekben a hetekben javában tart a vonulási időszakuk, mert már a kölykök is röpképesek. Egy-két kivétellel a hazánkban őshonos 28 denevérfaj mindegyike máshol tölti a telet, mint a nyarat. Egyes fajok 10-30, mások akár több száz vagy ezer kilométerre költöznek ilyenkor. Az Alföldön élő fajok jellegzetesen a karszthegységekbe, így a Mecsekbe, a Bakonyba, a Pilisbe, a Visegrádi-hegységbe, Aggtelekre, vagy a Bükkbe – folytatta Dobrosi Dénes.
A denevérek követik a már jól bevált útvonalukat, és keresik korábbi búvóhelyeiket. Így lehet, hogy egy-egy erkélyen évről-évre megjelennek, hogy aztán egy vagy néhány nap után továbbrepüljenek.
A szakértő ezért azt tanácsolja, hogy akinél denevér vendégeskedik, néhány napot várjon türelemmel, hiszen lehet, hogy gyorsan távoznak.
Mindenképpen tudni kell: az összes hazai faj védett, azaz a lakástulajdonosok nem távolíthatják el a denevéreket akármilyen módszerrel, hiszen ez büntetéssel járhat. Akit zavar a jelenlétük, a „kilakoltatáshoz” a természetvédelmi hatóság engedélyét kell kérnie. Ilyenkor szakértőt rendelnek ki – általában a nemzeti parkoktól –, és csak az ő iránymutatásával lehet megzavarni a kisemlősök búvóhelyét.
Ha csak néhány bőregér volt lakótárs a nyáron, de őszre a kisállatok elköltöztek, úgy az is megoldás lehet, ha a lakástulajdonos napnyugta után legalább egy órán keresztül figyeli a denevérek feltételezett rejtekét, és miután meggyőződött róla, hogy nem tartózkodnak „otthon”, csak akkor zárja le az üreget, hasadékot, lyukat. Denevérraj esetén azonban Dobrosi Dénes feltétlen a természetvédelmi hatóság értesítését javasolja.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!