Fecskefészek átköltöztetése valahogy lehetséges?
Vettünk egy házat aminek az udvarán van egy lebontandó melléképület. A nyár folyamán mindenképp lebontásra kerül, viszont van benne 2-3 fecskefészek amikben tavaly nyáron fecskék laktak.
Láttam, hogy lehet rendelni mű fecskefészeket, de azt akkor is el fogják fogadni, hogyha egy másik épületre rakjuk fel? Nagyon zavar, hogy szegényeket így kilakoltatjuk, valami megoldást mindenképp szeretnék.
Legjobb esetben várjátok meg hogy kikeljenek és kirepüljenek a kicsik, aztán bontsátok le.
Megpróbálhatjátok át költöztetni a fészket, de nem fognak bele menni.
Engedélyt kell kérni rá, hogy egyáltalán hozzányúlhassatok az épülethez, fokozottan védett állatok.
Az engedély fő feltétele az szokott lenni, hogy az adott helyen legyen utána költőhely, szóval a műfészek szerintem jó, és/vagy olyan eresszel, peremmel kell ellátni a házat, ahová tudnak fészkelni.
Az engedéllyel párhuzamosan ebben fognal segíteni madárszakértők - azt tudd, hogy csak költési időszakon kívül kaphatod meg.
Ezt a mályi madármentőktől másolva, a lényeges infók benne vannak:
"!!!! EGÉSZ ÉVBEN TILOS A FECSKEFÉSZKET LEVERNI !!!!!!
"A fecskék fészkének eltávolítása a helyileg illetékes Kormányhivatal engedélyével lehetséges április 1-ig, átépítés vagy felújítás miatt."
Sajnos több médiában is félrevezetően jelent meg a fecskefészkekkel foglalkozó cikk. Félrevezető a szalagcím miszerint "Áprilistól tilos leverni a fecskefészkeket" Ha ezeket a cikkeket valaki félvállról elolvassa abban könnyedén megfogalmazódhat az, hogy addig ez büntetlenül lehetséges.
Bár a cikkekben megemlítésre kerül a Kormányhivatalok által kiadott eltávolítási engedély, de aki nem olvassa el figyelmesen a cikket és nincs tisztában a jogszabályokkal, abban nem biztos, hogy megfogalmazódik a fészek eltávolításra vonatkozó jogszabály.
EGÉSZ ÉVBEN TILOS A FECSKEFÉSZKET LEVERNI!!!!
Nincs olyan napja az évnek amikor fecskék fészkét le lehet verni!!!!
A fecskék fészkének eltávolítása a helyileg illetékes Kormányhivatal engedélyével lehetséges április 1-ig, átépítés vagy felújítás miatt. A Kormányhivatal szakértői vélemény alapján adja ki, vagy nem adja ki az engedélyt. A szakértői véleményt általában a helyileg illetékes Nemzeti Park adja a Kormányhivatal részére.
Ha a szakértői vélemény alapján indokolatlan a fészek eltávolítása akkor a Kormányhivatal az év 365 napján is jogosult a fészek eltávolításának tilalmára. Ha a Kormányhivatal netán engedélyezi a fecskék fészkének eltávolítását akkor a kérelmezőt felszólítja, hogy csak olyan eljárással alakíthatja át az adott épületet amely az átalakítás után is lehetővé teszi a fecskék fészeképítésének lehetőségét. Csak olyan vakolatot használhat amin a fészek megtapad. Nem alkalmazhat olyan eszközöket ami riasztja a fecskéket, nem alkalmazhat olyan eszközöket ami veszélyezteti vagy elpusztítja a fészek építésébe kezdő fecskéket.
A fecske minden fejlődési szakasza és származéka VÉDETT: tojása, fiókája, kifejlett példánya, tolla, elhullott egyed maradványa és a fészke is természetvédelmi oltalom alatt áll.
A fecske, fejlődési szakasza, származéka, is védett, természetvédelmi értéke 50.000Ft.
AKI FECSKÉK ELLENI INTÉZKEDÉST TAPASZTAL: fecskék elpusztítása, fészek leverése, riasztó szalagok vagy drótok kihelyezése, azonnal hívjon fel minket a 06306892727-es telefonszámon vagy a RENDŐRSÉGET 107-et, illetve a helyileg illetékes Kormányhivatalok és Nemzeti Parkok is értesíthetőek ebben az esetben. Leggyorsabban a rendőrség tud fellépni erőszakos természetkárosító esemény esetén!!! Működésünk óta több alkalommal is tettünk feljelentést fecskék elleni erőszakos cselekmény miatt.
2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről
Természetkárosítás Btk. 242.
242. § (1) Aki
a) fokozottan védett élő szervezet egyedét,
b) védett élő szervezet vagy az Európai Unióban természetvédelmi szempontból jelentős növény- vagy állatfaj egyedeit, feltéve, hogy azok külön jogszabályban meghatározott, pénzben kifejezett értékének együttes összege eléri a fokozottan védett élő szervezet egyedei esetében megállapított, pénzben kifejezett legalacsonyabb értéket,
c) a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló EK tanácsi rendelet A és B melléklete hatálya alá tartozó élő szervezet egyedét
jogellenesen megszerzi, tartja, forgalomba hozza, az ország területére behozza, onnan kiviszi, azon átszállítja, azzal kereskedik, illetve azt károsítja vagy elpusztítja, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a természetkárosítás az élő szervezet egyedeinek olyan mértékű pusztulását okozza,
a) hogy az (1) bekezdés a) vagy b) pontja esetében az elpusztított élő szervezet egyedeinek külön jogszabályban meghatározott, pénzben kifejezett értékének együttes összege eléri a fokozottan védett élő szervezet egyedei esetében megállapított, pénzben kifejezett legmagasabb érték kétszeresét,
b) amely az (1) bekezdés c) pontja esetében az élő szervezet állományának fennmaradását veszélyezteti.
(3) Aki a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(4) E § alkalmazásában élő szervezet egyede:
a) az élő szervezet egyedének valamennyi fejlődési szakasza, alakja, állapota,
b) az élő szervezetek keresztezéseként és kereszteződéseként létrejött egyed,
c) az élő szervezet egyedének származéka, ami alatt érteni kell az elpusztult élőlényt, valamint annak vagy az élő szervezet egyedének bármely részét, továbbá azt a terméket vagy készítményt, amely a felsoroltak valamelyikéből készült, illetve ezek valamelyikéből származó összetevőt tartalmaz.
243. § (1) Aki Natura 2000 területet, védett barlangot, védett természeti területet vagy védett élő szervezetek életközösségét, illetve azok élőhelyét jogellenesen jelentős mértékben megváltoztatja, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a természetkárosítás a Natura 2000 terület, a védett barlang, a védett természeti terület vagy a védett élő szervezetek életközössége, illetve azok élőhelye jelentős károsodását vagy megsemmisülését okozza.
(3) Aki a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(4) E § alkalmazásában Natura 2000 terület alatt a természet védelméről szóló törvényben meghatározott fogalmat kell érteni."
Ki tudja, hogy ott van az a 2-3 darab fészek?
Te járnál rosszul, ha valahol negtudnák, hogy fészek van ott.
Elnéztem a kérdésben, azt hittem, hogy most lesz szétszedve az épület.
Ez nem megoldható? Tehát addig elbontanád, amíg a fecskék nincsenek még itt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!