Szőrmerajongó lehet állatvédő?
Szeretem az állatokat, nekem is volt kutyám, macskám, stb. míg falun éltünk, nem bántom őket, hanem éppenhogy környezet- és állatvédőnek tartom magam.
Ugyanakkor nagyon elítélem azokat az "állatvédőket" (PETA, stb.), akik annyira fanatikusok, hogy festékkel öntik le a bundaviselő hölgyek ruháját, és azt hiszik, hogy ezzel valami nagyon jót és követendőt cselekedtek, mert szerintem a szőrme nagyon elegáns és szép viselet a nőkön, mindamellett sokkal környezetbarátabbnak is tartom, mint a műanyagokból készült műruhákat.
Szóval én nem amellett vagyok, hogy egyáltalán ne fogjanak be az északi erdőkből vagy ne tenyésszenek farmokon prémes állatokat, ugyanúgy, ahogy húst is fogyasztok, hanem amellett, hogy jó körülmények között tartsák és végül dolgozzák fel ezeket a haszonállatokat.
Ezek alapján vajon kizárja egymást a két dolog: az állat- és környezetvédő beállítottság és a rajongás a szőrmebundát viselő nők iránt? Vannak mások is ezzel így?
#30.: "Soha az életben nem dolgoznék prémes állattal, legalábbis ilyen felhasználási célra nem."
A felhasználási céllal mi a problémád? Az egy dolog, hogy ruhák készítésére használják fel őket, de a másik a tartási- és megölési körülmények. Erről viszont nem a szőrmét viselő nők tehetnek.
Erről mi a véleményed: [link]
Kérdező, én mikor mondtam olyat, hogy a prémesállatok tartási körülményeiről a szőrmét viselő gazdag nők tehetnek?
Ha visszakeresed a hozzászólásaimat, (felismerheted mert nem vagyok túl népszerű, szerintem ebben a témában csak én vagyok 51%-os), éppenséggel én mondtam, hogy attól ő még lehet állatszerető, és ha elmehet rókasimogatóba, simán megsimogatja a rókát (télvíz idején rókaprém-kabátban érkezve a helyszínre :D).
Én azt mondtam, hogy ennek a hasznosítási iránynak mindaddig súlyos problémái vannak, míg iparosított módon történik. Prémbő, szőrméből jelenleg túlkínálat van, mert drága. Messze nem fogy annyi, amennyit készítenek, viszont, mivel luxus cikk, természetes, hogy bő választéknak kell lennie. Ezért a szőrmeipar beállt a nagyüzemi tartás mögé, és az állataikat a költséghatékonyság elvén tartják, nevelik.
Leöléskor nincs kivéreztetés, mert a prém tönkremenne. Az elektromos kábítás egyben az állat életének kioltását is szolgálná, ami majdnem mindig össze is jön. Akadnak néha kivételek, de nincs idő vele foglalkozni, így járt, majd kimúlik, bőr nélkül elvégre nem sokan élnek huzamosabb ideig. A normát teljesíteni kell, ez a lényeg.
Szóval, ha a korábbi hozzászólásaimat olvastad, akkor nem igazán értem, hogy most mit is szeretnél nekem bebizonyítani? Volt föntebb egy megoldási javaslatom is a szőrmeipar kérdésére, de nem igazán reagáltál rá. Pedig ezzel még csak el se lehetetleníteném a szőrmekedvelő hölgyeket, sőt, konkrétan a támadóik méregfogából is lecsípnének belőle általa, hiszen ha ez létrejönne, ugyan mélyebbre kellene nyúlniuk a pénztárcájukba egy bundáért, de legalább azt nem mondhatnák el róluk, hogy a kabátjukért az állatok élete szürke és örömtelen, haláluk pedig olykor neadjisten kínokkal teli.
#33.: ja értem már! Tehát a nagyüzemi tartás és feldolgozás helyett valami olyasmit szeretnél, mint River Cottage, aki a nagyüzemi módszerek helyett a háztáji csirketartást népszerűsítette, ahol a baromfik sokkal kellemesebb körülmények között élnének, mint az üzemekben, nagyobb lenne az életterük, kedvükre kapirgálhatnának, stb.
Ez szerintem is támogatandó; én legalábbis nem vagyok ellenére, szívesen látnám, ha efelé változnának a haszonállatok tartási körülményei, a prémes állatokat is beleértve.
Van, ahol a nagyüzemnek semmi keresnivalója, pl. az állatok sem ipari termékek.
Én örömmel látom, ha ez a zöld gondolat minél inkább teret nyer az állattenyésztésben és a növénytermesztésben is, pl. banánból is lehetőleg olyat szoktam vásárolni, amin rajta van a zöld béka embléma, ami azt jelenti, hogy esőerdőbarát módon termesztették.
Nagyjából így van, igen. Túlkínálat és non-stop tele polcok helyett az emberek kénytelenek volnának előre tervezni, és leadni a rendeléseiket az élelmiszercikkekre: a tejre, tejtermékekre, húsra, tojásra. Csak annyi készülne, amennyire igény van. Ez nagyon sok kényelmet kivon az ember életéből, de elősegítené az állatokat többé ne kelljen intenzíven, legfeljebb fél-intenzíven tartani. (Magyarországon nincs elég terület ma már hozzá, hogy az extenzív tartás legyen a jellemző. Sajnos. Szóval a River Cottage nálunk országos szinten elképzelhetetlen)
Persze valamennyi túltermelés így is keletkezne, hiszen a tehén nem parancsra termeli a tejet, a tyúk nem parancsra tojja a tojást, de a tojást is el lehet tenni télire (pl meszes vízbe mártva és így tartósítva - mert ha félintenzív tartásra váltunk, akkor persze télen a tojás rohadtul megdrágulhat, hiszen télen a csirkék kevésbé tojnak), de az ilyen túltermelést lehet felhasznosítani konzervek, s egyéb, nagyon hosszan elálló termékek formájában. Így az az ember sem marad éhen, aki véletlenül elszámolja magát, és nem rendelt eleget és időben egy-egy termékből.
Persze, ez már színtiszta utópia. Az embereknek ehhez olyasmit kellene feladniuk, amit soha nem fognak a mindennapuk részéből: a kényelmet. Legalább ezt a kényelmet. Ha már a nap 24 órában egy nettó sz*pás a szar munka, a kevés fizetés és egyebek miatt, nehogymár még az élelmiszer beszerzés is szívás legyen.
A szőrme más. Az nem tartozik a mindennapi rutin kényelméhez. A szőrmével ezt el lehetne indítani. Ha beválik, ki tudja? Talán ragadóssá válik.
Minden esetre örülök, hogy sikerült közös nevezőre jutni.
#36.: én ezt értem és megértem, de ismételni tudom csak magam, hogy a körülményeken kéne változtatni.
Vagy ha a szőrmeipart végképp sikerül felszámolni, jönnek majd a videók és tiltakozások a táplálék céljából tartott állatok megölése ellen is?
Amúgy ahhoz mit szóltok, hogy lehetne-e valódi szőrmét klónozással előállítani? Csak egy kis mintát csippentenének ki a prémes állat szőréből és semmi baja nem esne. Biztos megoldható ez is.
Amiről beszélsz, az már létezik. Így fejlesztenek ki emberi szerveket disznók testében.
A szőrmével ez azért nem működik, mert a szőrméhez bőr is kell, ugyebár a szőrhagymák az irharétegben vannak, az irha pedig a bőr legalsó rétege.
A bőr csak úgy, magától nem fog elkezdeni növekedni az éterben, érted. Persze lehet, hogy egyszer majd odáig is eljut a tudomány, hogy egy szőrszálból gazda nélküli prém fog egy inkubátorban fejlődni szőröstül-bőröstül, de ez egyelőre merő scifi. Engem az itt és most érdekel.
Amúgy már vannak tiltakozások a vágóhidak ellen a vegánság részéről, mondjuk nekem pont a vágóhidakkal semmi bajom (feltéve, hogy EU norma szerint működik, mert olyat láttam, és semmi horrorisztikus nincs benne. Az állat kap egy kábító lövedéket a koponyájába. A patron roncsolja az agyat, azonnal leáll minden idegműködés. Kivéreztetéskor még ver a szív, de teljesen öntudatlan. Egy lövés, paff, és már dől is a jószág.), én a tartásmódon szigorítanék, de nagyon. És elsősorban a baromfiágban, ha már itt tartunk.
bármennyire is furcsán hangzik, egyetlen érv környezetvédelmi és állatvédelmi szempontból a szőrme mellett szól, méghozzá az, hogy a műszőrme gyakran műanyagból van, ami ha elhasználódott, akkor ugye úgy bomlik le évszázadokig mint a műanyag, viszont szőrméből vannak olyan farmok, ahol direkt úgy kezelik meg csinálják meg hogy ha már használhatatlan, akkor viszonylag hamar lebomlik, ráadásul az állatok teteme is lebomlik hamar, tehát nem hagy maga után annyi hulladékot mint a gyakran fast fashion gyárakban előállított műszőrme.
ennek ellenére én továbbra se vennék igazi szőrmét, én akkor is diszkomfortot éreznék ha vkitől megörökölnék igazi szőrmét vagy egy vintage szőrmét vennék, ellenben van egy H&M-es műszőrme kabátom, és a cég nem a ruhái minőségéről híres (vagy igen, de rossz értelemben), viszont ez a kabát majdnem 10 éve megvan és még mindig teljesen jó állapotban van. de ha az évek során úgy alakulna az ipar hogy környezetvédelmi okokból nem nagyon gyártanak műszőrmét, akkor én azt még el is tudnám fogadni (ebben az esetben valószínűleg szövetkabátban járnék :D)
#39.: "bármennyire is furcsán hangzik, egyetlen érv környezetvédelmi és állatvédelmi szempontból a szőrme mellett szól, méghozzá az, hogy a műszőrme gyakran műanyagból van, ami ha elhasználódott, akkor ugye úgy bomlik le évszázadokig mint a műanyag"
Így van, persze nem gyakran, hanem mindig műanyagból van a műszőrme és a többi műanyag ruha, s amelyek óriási terhelést jelentenek a környezetnek előállításuk és kidobásuk után is.
Semmi környezet- és természetellenes nincs abban, ha az emberek felhasználnak állati eredetű dolgokat a táplálkozásukhoz vagy éppen az öltözködésükhöz. Így volt ez már az ősidőktől kezdve, hogy eleink állatokra vadásztak, és persze az állatok is vadásznak egymásra.
Ami valóban elítélendő, az az állatkínzás, amiket elmebeteg emberek művelnek az állatokkal és amely ellen valóban teljes szigorral fel kell lépni. De ez nem azonos a haszonállat tartással, ami a szőrmére is vonatkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!