Mi az oka annak, hogy az állatvédők és a természetvédők szöges ellentétben állnak egymással?
Az egyéni csoportokba szerveződő állatvédőkre és az MME közti ellentétre gondolok.
Megpróbálom érzelemmentesen leírni a történteket, ami azóta is a szívemet nyomja.
Fecskefiókákat kellett menteni nálunk a héten, mert nyüves volt a fészek.
Első körben az állatvédőktől kértem segítséget Facebookon, hogy ilyenkor mi a teendő. Azt a tanácsot kaptam, hogy vegyem ki a fiókákat, helyezzem át őket műfészekbe vagy bármilyen alkalmatosságba a közelben és fújjam be Insecticid nevű szerrel a fészket és a fiókákat is, hogy a nyüvek eltűnjenek.
Az egész várost végigjártuk, nem kaptunk ilyen szert az üzletekben. A fiókákat kiszedtük, betadinnel lekezeltük őket, mert volt rajtuk seb is.
Ezek után az MME-től próbáltunk segítséget kérni telefonon, hátha tudnak valakit a közelben, aki segíthetne. Az úr húzta a száját, hogy hát ilyen nincsen, mi ahhoz a fészekhez ne nyúljunk, mert nekünk ezzel semmi teendőnk nincsen. Közben a fiókák a kíntól pusztultak el, ezt meg is mondtam neki, hogy ez így nem állapot. Az úr ezek után is azon a véleményen volt, hogy ahhoz a fészekhez ne nyúljunk, de ha nagyon akarjuk, akkor a fészek környékét fújjuk be és nincsen más teendőnk. Elbúcsúztunk, mert nem tartottam hasznosnak a tanácsait.
Ezek után ismét az állatvédőktől kértem segítséget és nem hiszitek el, de volt egy hölgy, aki 40 kilométerről képes volt eljönni du. 7 órakor, hogy befújjuk a fészket! Ráadásul ingyen itthagyta a szert, hogy nyugodtan használjuk, majd vesz magának újat. Úgy kellett rátukmálni a "hála pénzt"! Sajnos két fióka addigra már elpusztult, de hármat megmentett az önzetlen segítsége. A hölgy szerint jövő héten vagy legkésőbb két hét múlva már ki is fognak repülni.
A történtek utáni napon emailt írtam az MME-nek, hogy milyen "jó" tanácsot kaptam a munkatársuktól és mi erről a véleményük. Nem hiszitek el, de kaptam egy teljes oldalnyi ömlengést arról, hogy az evolúció dolga ezt elintézni, sőt a végére még azt is kihozták, hogy tulajdonképpen örülnöm kell, mert a fészket bolygatni tulajdonképpen természetkárosítás és akár fel is jelenthetnek érte.
---
Kérdem én: Az MME kapcsolatban áll madármentő helyekkel. Vannak madárvédelemmel foglalkozó tagjaik is. Nekik nem ez az érdekük, hogy a madarak meg legyen mentve? Miért egy amatőr állatvédő csoportban kell tudnom segítséget találni, miközben az MME a hivatalos szervezet az országban?
Én értem, hogy evolúció meg minden, de gondoljunk már bele: Az ember engedte, hogy oda építsék a fészküket? Igen. Ha akarom, akkor becsukom az ajtót és nem tudnak oda fészket rakni. Ezek után hol van az evolúció? Akárhogyan nézem az emberi felelősség is ott van a képletben. Ez már több, mint pusztán evolúció.
Ráadásul hagyjam ott a nyüves fészket, csak a környékét fújjam le? Ennek mi értelme van? A fészekből majd nem másznak ki a nyüvek? Azért ne haragudjon már meg senki, de a saját épületemben hadd ne kelljen nyüveket nézegetnem.
Plusz mi van azokkal a hírekkel, amiket a múltban kitettek, hogy drasztikusan csökkent a fecskék száma, segítenünk kell rajtuk? Az egész sajtó tele volt ezzel és mind az MME közleményén alapult. Most már nem kell segíteni?
Sajnos általában nem maguk a szervezetek, vagy az állatvédelem vs természetvédelem a gond, hanem az egyes emberek. Az én városomban is volt olyan, ahol egy gólyafészek volt rossz helyen, már ki is keltek a fiókák, és bármelyik pillanatban leszakadhatott az egész a fenébe (egy forgalmas út mellett ráadásul).
Az egyik "madárvédő" egyesület elvileg lezárta teljesen ugyanezzel a szöveggel, hogy természetes szelekció. A másik azonnal jött, áttelepítették a fészekaljat egy szomszédos műfészekre (aminek van ilyen vasalatos megerősítése alul), gólyacsalád boldogan élt tovább.
Én veled értek egyet, hiszen onnantól ne mutogassunk természetes szelekcióra, hogy eleve több állat pusztul el az emberi tevékenység közvetlen vagy közvetett hatása miatt, mint amennyi születik! Főleg egy városi környezetben ez alap, hogy segítsük a velünk EGYÜTT élő állatokat, hiszen ők már nem függetlenek az emberi tevékenységtől. Nekem gyanús, hogy csak próbálják lerázni magukról a felelősséget, vagy túlterheltek, és nem akarják ezt mondani, inkább csak rávágják.
Én hallok néha olyan sztorikat is, hogy sokszor az állatvédők/természetvédők nem veszik komolyan a bejelentéseket ilyen farkast-kiáltás alapon. Sok hülye hívogatja őket, túldramatizálva a helyzetet (lásd kéretlen és káros fióka és őzgida mentés), és ezért sokszor inkább feltételezik, hogy a telefonáló/segítségkérő túloz és nem is oylan rossz a helyzet. Csak sajnos így félremehet, ha valóban segítségre szorulna az állat.
Egyébként az általad leírt eset nagyon elkeserítő, de azért jó volt olvasni, hogy valaki ennyit fáradt (te is meg a hölgy is, aki hozzád ment), hogy segítsen a bajbajutott fiókákon.
Esetleg vesd fel (viccből) az ilyen "állatvedő" embereknek (tisztelet a kivételnek), hogy akár befújhatjuk őket tetűírtóval, majd a természetes szelekció, és Hatalmas Hazug Darwin Mennydörgő Atyánk eldönti, melyikük marad tőle életben.
Vagy választhatját azt is, hogy tetűírtó nélkül kirakni őket hátrakötözött kézzel egy forgalmas út közeépre, és ihol jöhet a természetes szelekció... A madárfióka se tud mozdulni, még nem tud repülni egy ideig.
De mindezt szigorúan viccből mondd nekik. Hátha elgondolkodnak egy picit.
Úgy szólok mint az állami természetvédelem egyik dolgozója:
Az MME-nek és a nemzeti parkoknak sokszor igazuk van. Nem magyarázkodnak / magyarázkodunk mert évek tapasztalatát / tanulmányait / megfigyeléseit nem lehet ellentétbe állítani a civil emberek érzelmi kötődésével... A jog is nem véletlenül védi ezeket és helyezi az intézkedés körét magasabb kezekbe (hatóság, nemzeti park stb...). Mi érzelem mentesen tudunk dönteni dolgokról több tényezőt is mérlegelve amikről a civileknek közel sincs tudomásuk. (belső egyeztetések, iránymutatások stb..)
Csak hogy a fecskés témánál maradjak:
NAGYON károsnak gondolom ezt a "mentsük ki a madarat és vegyszerezzük le".
A hozzánemértő, facebookot haszáló marinéni ha ezt meglátja, totál véletlenül jó szándékból kiírt számtalan madarat vagy neadjisten kiveszi és maga neveli fel... Az emberi hülyeséget mint tényezőt nem lehet kivenni sose és ezért nem is javasolt felruházni civileket ilyen "problémás" beavatkozásokkal!
#8 Részben értem az álláspontot, de ugyanakkor azt is érzem, hogy a sok káros emberi tevékenységet egy kalap alá veszitek a mentési helyzetekkel.
A fecske olyan szempontból speciális, hogy az ember közelébe építi a fészkét. Kiváltképpen a füsti. Innentől kezdve az emberi tevékenység okozhat károkat az élővilágukban. Pl. a fészek közelébe az ember letesz valamit a fészerbe, amire mennek a bogarak és beköpik a fészket. Vagy átépíti az épületet úgy, hogy véletlenül pont a fészekre süt a nap és megsülnek a fiókák benne. Nem érzem, hogy ilyen esetek evolúciós kérdéskör lenne és hagyni kellene pusztulni őket.
Másfelől ha használaton kívüli fészek lenne nyüves, de az ember nem akarja leverni, akkor miért ne fertőtleníthetné ki? Mi ebben a káros?
Vagy volt egy eset, amikor egy raktárat minden hétvégére bezártak, de folyamatosan repültek be a fecskék és tucatjával pusztultak el. Nem ott fészkeltek, csak berepültek és nem tudtak kimenni. Akkor az ő fiókáikat hagyni kéne elpusztulni? (Az embernek feltűnik, hogy nem járnak vissza etetni.)
Ill. mi van azzal, hogy egy időben pont az MME hívta fel rá a figyelmet, hogy nagyon kevés a fecskeállomány és ha nem teszünk semmit, akkor kihalhat a faj. Mi értelme volt ennek a felhívásnak, ha közben mindenféle segítségadást elítélnek? Plusz az MME tudtommal kapcsolatot tart a madármentő állomásokkal is. Most meg azt mondják, hogy hagyjuk elpusztulni. Akkor minek van a madármentés, ha elutasítják? Számomra ez az ellentét nem világos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!