Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » A szőrmeviselés része a zöld...

Progizo kérdése:

A szőrmeviselés része a zöld gondolatnak, a környezetvédelemnek?

Figyelt kérdés

"A divatipar felelős a világ szén-dioxid-kibocsátásának tíz százalékáért, vagyis jelentős szerepe van a kialakulóban lévő klímakatasztrófában. (...) Rengeteg ruhamárka használ a gyártás során szintetikus anyagokat, amelyek utóélete több szempontból is aggályos. Egyrészt, mivel műanyagból vannak, akár kétszáz évbe is beletelik, mire lebomlanak. Másrészt a szintetikus anyagok mosása során a mosógépbe mikroműanyagok ezrei jutnak, amelyek aztán bekerülnek a csatornarendszerbe, végül pedig a természetes vizekbe. Az óceánokban található mikroműanyagoknak nagyjából a 35 százaléka ruhákból származik, ráadásul egy 2018-as tanulmány arra a megdöbbentő eredményre jutott, hogy az Atlanti-óceán északnyugati részén fogott halak mindegyikének gyomortartalma 73 százalékban műanyag volt.

Ha tehát szívünkön viseljük a bolygó sorsát, fenntartható anyagból készült ruhát vásárolunk, és elkerüljük azokat a matériákat, amelyek előállítása káros a környezetre." - olvasható többek között e cikkben:

[link]


Ha öltözködésünkben legalább részben visszatérnénk azokhoz az évezredes, jól bevált ruhaanyagokhoz, mint az állati bőr és szőrme, mennyiben segítenénk az iménti probléma megoldását?

Sikerülne bolygónk megmentése érdekében felülemelkedni a bizonyos "állatvédők" által gerjesztett szőrmeellenes hisztérián, és engedni, hogy ez az ősidők óta kedvelt ruhaalapanyag ismét elfoglalja méltó helyét az öltözködésben?

Már csak azért is, mert az állatvédelem nem azonos azzal, hogy nem használunk fel semmilyen állati terméket, sokkal inkább jelent felelős és etikus állattartást.



2021. aug. 23. 14:25
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
59%
Ha ezt a gondolatmenetet visszük tovább, akkor csak növényi és gomba eredetű alapanyagok jöhetnek szóba. Állati eredetű nem.
2021. aug. 23. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
89%
A szőrmét adó állatok kitenyésztése valószínűleg legalább akkora ökológiai lábnyomot hagyna maga után mint a műszálas ruhák gyártása. Szerintem ne a Nők Lapjából tájékozódj.
2021. aug. 23. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
84%
Ami azt illeti, nem csak a divatipar felelős ezekért, hanem azok is, akik megveszik az érintett brand-ek és cégek termékeit.
2021. aug. 23. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
59%

A pamut alapanyaga a gyapot. Ugyanúgy nem fenntartható.


Reduce - reuse - recycle!


A legfontosabb a legelső: Használj kevesebbet, használj egy ruhát addig, amíg tönkre nem megy (de addig is vigyázz rá). Utána ha tudod, használd másra (takarítani például). Ezután jöhet a szelektív gyűjtés.

2021. aug. 23. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
86%

Ehm, utolsó, én ezt csináltam egész életemben, gyerekkoromban anyukám ellopkodta a lyukas pólóimat, mert én aztán tényleg addig használtam (most is) a ruhákat, míg tényleg tönkre nem mentek. S igen, utána rongynak.

A 80as években voltam gyerek, szóval akkor még nem volt ilyen hangos zöld propaganda.

2021. aug. 23. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#2.: "A szőrmét adó állatok kitenyésztése valószínűleg legalább akkora ökológiai lábnyomot hagyna maga után mint a műszálas ruhák gyártása."


Nem hiszem, hogy ezek tenyésztése olyan gondot okozna, mint pl. a szarvasmarháké vagy sertéseké. Inkább a baromfiakhoz mérhető ezek ökológiai lábnyoma.

Meg aztán lehet csapdázni is őket közvetlenül a természetből.

2021. aug. 23. 16:15
 7/11 anonim ***** válasza:
56%

Le leszek pontozva, ha ezt elolvassák az állatvédők, de sebaj...

Egy szőrme gyakorlatilag az ember élete végéig kitart, a bőr úgyszintén évtizedekig (ha ápolva van). Míg a kínais kabát 1-2 szezon és dobhatod ki.

Oké, az is igaz, hogy a valódi szőrt/bőrt meg is kell tudni fizetni.

Mindenesetre azért elgondolkodtató, mikor a valódi, 15 éve hordott bőrkabátom miatt majd megdobál a sötétzöld aktivista a Vietnamból behozott műanyag kabátjában, hogy akkor most melyikünk ökológiai lábnyoma nagyobb...?

2021. aug. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
57%

Ajánlom ezeket nézegetni, szerintem hosszú távon ebbe az irányba fogunk elmenni:

[link]

[link]

Több is van, ha rákeresel a neten.

2021. aug. 27. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
79%
7-es, gyerekkoromban volt anyukám gyerekkorából örökölt irhakabátom. Nem ezekkel van alapvetően probléma, ez nem generál újabb vásárlást és bevételt senkinek, hanem azzal, hogy akik megtehetik, azok a szőrme/bőr termékeket is képesek felhalmozni olyan mennyiségben, hogy abból boltot nyithatnának, csak mert "kell". A fogyasztói társadalmi gondolkodás erre is kiterjed sajnos.
2021. aug. 27. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
37%

Az a baj, hogy sokan azt gondolják, hogy a szőrme/bőr az csak úgy jön az állatról, és ezért nem természet károsító. Ez igaz is volt a vadászó, gyűjtögető társadalmakban, de a jelenben már nem.


Közel 8 milliárd embert állatbőrrel öltöztetni hatalmas erőforrásokat igényelne. Ennyi állat kitenyésztése, eltartása, a bőr feldolgozása (bármennyire is nehéz ezt sokaknak elfogadni) több forrást igényel, mint az ugyanannyi növényi eredetű vagy műszálas ruha előállítása.


Az meg, hogy a bőr örökké tart a műszálas meg hamar tönkremegy szintén nem igaz. A bőr sem tart ki 40 évig folyamatos használat mellett, és a nem rossz minőségű műszálas ruhák is hosszú évekig kitarthatnak.


Személyes példákkal jönni szintén nem érdemes, mert nekem is van olyan 100%-ban műszálas kabátom, amit kilencedik éve hordok, és semmi baja. De nem ez a mérvadó, hanem az, hogy mire a bőr oda jut, hogy ruhaként használható hatalmas erőforrásokat öltek bele az előállításába. Sokszorosát annak, amit a műszálashoz kell.

2021. aug. 30. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!