Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kétrés-kísérletből tényleg...

A kétrés-kísérletből tényleg AZ következik?

Figyelt kérdés
Néha olvasgatok ilyesmit, próbálok figyelni, jó képzelőerővel, időt szánva gondolkodásra is... Miért olyan biztos, hogy a megfigyelőtől függ az eredmény? Hol a kölcsönhatás? Nem sokkal-sokkal valószínűbb, hogy a mérőeszköz van kölcsönhatásban az elektronunkkal? Egyáltalán hogy néz ki a cucc, amivel végzik a kísérletet? Ugyanaz akkor is, ha figyelem a rést, és akkor is, ha nem? Tényleg az van, hogy ha nem érdekel, melyik résen megy át, akkor interferenciás eloszlás szerint csapódik be? Egyáltalán mitől van az, hogy egyesével indított elektronok becsapódási helyét jegyezve interferenciaképet kapunk? Nem számít az időpont? Egyszerre van mind, és hatnak egymásra? (interferálnak egymással, függetlenül attól, hogy nem egyszerre lettek küldve) Hogy van ez?

2013. márc. 18. 23:52
1 2 3 4 5 6 7
 11/65 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalac:

Nincs itt semmi elgondolkodtató elem. A "which-path" méréshez nem kell ember. Teljesen automatizált módon mehet végbe. Rögzíti a becsapódó fotonok helyét aszerint, hogy mely detektorok jeleztek, és utólag össze lehet párosítani, hogy amikor a D1 vagy D2 detektor szólalt meg alul, akkor a D0 detektoron volt interferencia, amikor a D3 vagy D4 detektort szólalt meg alul, akkor a D0 detektoron nem volt interferencia. A számítógép az egészet kiértékeli, és csak a végső eredményt látod egy statisztika formájában. Ha te erre a statisztikára ránézel, szerinted az fogja összeomlasztani az interferenciaképet utólag azokban az esetekben, amikor a D3 vagy D4 detektorok szólaltak meg?

2013. márc. 19. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/65 anonim ***** válasza:
100%

" Ha te erre a statisztikára ránézel, szerinted az fogja összeomlasztani az interferenciaképet utólag azokban az esetekben, amikor a D3 vagy D4 detektorok szólaltak meg?"


Ha jól értem itt, már az eredmény rögzítve lett, azaz az információ kinyerhető. Ergo összeomlott az interferenciakép, függetlenül attól, hogy konkrétan ember megnézi vagy sem. Ha viszont úgy semmisítjük meg az adatokat, hogy ne is legyen rá mód utólag megtudni, akkor megmarad az interferencia ábra.

2013. márc. 19. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/65 Wadmalac ***** válasza:
#12: pont erről beszélek.
2013. márc. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/65 anonim ***** válasza:
100%
Így van, de én ugyanezt állítom. Vagyis az interferenciakép kialakulása nem attól függ, hogy a kísérletileg már kinyert útvonal információ tudatosul is-e egy ember agyában, hanem attól, hogy az útvonal információ elméletileg kinyerhető-e a rendszerből. De ez semmi egyebet nem jelent, mint azt, hogy megint megállapítottuk, hogy igaz a komplementaritás elve: nem lehet egyszerre ismerni az útvonalat, és látni az interferenciát.
2013. márc. 19. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/65 anonim ***** válasza:
Nem egymással interferálnak hanem önmagukkal.
2013. márc. 19. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/65 Wadmalac ***** válasza:

#14:

Itt a kehe. Nem a mérés fizikális ténye befolyásolta a kimenetet, hanem az információ-kinyerés LEHETŐSÉGE. Az egy elvont filozófiai fogalom. Ez nem befolyásolhat elvileg egy fizikai folyamatot. Itt borul a szokásos világkép.

2013. márc. 20. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/65 anonim ***** válasza:
100%
Amennyiben a szokásoson a nem kvantumosat érted, akkor igen. Egyébként pedig ez a tény nem új, mert már évtizedek óta ismerjük, és úgy hívják, hogy komplementaritás. A "lehetőség" azt jelenti, hogy mit mérsz. Ha úgy állítod be a rendszered, hogy meg tudod állapítani, hogy melyik résen át jött a részecske, akkor nincs interferencia, ha meg úgy, hogy nem, akkor van. Nem lehet több információt kinyerni a rendszerből, mint amennyi van benne. Csak itt egy agyafúrtabb ellenőrzését látjuk ennek, mint korábbi, egyszerűbb kísérleteknél.
2013. márc. 20. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/65 anonim ***** válasza:
100%

Úgy tűnik, hogy megint kezd kibontakozni egy félreértés a cikkben említett kísérlettel kapcsolatban.


Ha a D1 vagy D2 detektor szólal meg, az azt jelenti, hogy azért nem tudjuk kiszűrni az útvonal információt, mert a piros és kék fotonágakat újra egyesítettük, és ezzel lehetetlenné tesszük, hogy megállapíthassuk, hogy honnan jött a foton. (Ha ezután újra szétválasztanánk az ágakat, akkor sem tudnánk már megállapítani.) Ekkor a D0 detektoron kialakul az interferencia, függetlenül attól, hogy a D1 és D2 detektorok által érzékelt infót utólag elvetjük-e vagy sem. Itt szerintem páran abban a téveszmében vannak, hogy attól függ az interferenciakép kialakulása, hogy mi felhasználjuk-e másik ágban a detektorok jelzéseit vagy sem. De nem ettől függ. Attól függ, hogy egyesítjük-e újra a piros és kék fotonágakat alul, vagy sem. Azaz: hogy mit mérünk. Ha egyesítjük, akkor nem mérjük a foton útvonalválasztását, ha nem egyesítjük, akkor igen. Ha ez a döntés és mérés megtörtént, akkor tök mindegy, hogy a számítógép vagy akárki más tudatos vagy nem tudatos szerkezet mit csinál a detektálási eredményekkel, már az is el van döntve, hogy a D0 detektoron megjelenik-e az interferencia vagy sem. Vagyis az, hogy mire kérdezünk rá, befolyásolja azt, hogy a fotont részecskének vagy hullámnak látjuk. Ez a komplementaritás elve, és ezt a tényt már a kvantummechanika kialakulása óta ismerjük.

2013. márc. 20. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/65 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nekem még mindig baj van.

Válasszuk szét a mérési folyamatot.

A detektor detektál valamit, ez a mérésnek az a pontja, ahol úgymond fizikai hatással lehet a mérés a mérendő értékre. A detektorból információt továbbítok, valahogy feldolgozom, ezt mint információt felfogom.

Ha a detektor működik, de nem továbbítom belőle az információt, hagyom kiolvashatatlanul elveszni, nem omlik össze az interferencia-kép.

Itt rugódik fel az általam szokványosnak nevezett világkép.

2013. márc. 20. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/65 Wadmalac ***** válasza:

#18:

Tehát az általam leírt logikával, ha detektálok, az információ-továbbítás igen/nem kérdésétől függetlenül összedől az interferencia?

2013. márc. 20. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!