Fizika, hogy kell megoldani?


1. Mekkora térfogatú -18C hőmérsékletű jeget dobtunk 300 g tömegű, 20C hőmérsékletű gyümölcslébe, ha 16C-ra hűtötte le? (A gyümölcslé fajhője megegyezik a vízével: 4200 J/kgK, a jég olvadáshője 334 kJ/kg, a jég fajhője 2100 J/kgK, a jég sűrűsége 900 kg/m^3, a veszteségektől eltekintünk.) (12,7 cm^3)


2. 20C hőmérsékleten 11,28 cm átmérőjű acéltengelyre egy ugyanezen a hőmérsékleten 11,25 cm belső átmérőjű alumínium gyűrűt kell ráhúzni. Hány fokra kell a gyűrűt

melegíteni ehhez? Ha nem a gyűrűt melegítenénk, hány fokra kellene a tengelyt lehűteni? Van-e olyan hőmérséklet, ahol a gyűrű ráhúzható a tengelyre? Az acél lineáris hőtágulási együtthatója 12·10^-6 1/C, az alumíniumé 28,7·10^-6 1/C. (112,9C, -201,6C, 179,9C)


3. Egy vaskanna térfogata 0 C-on 10 dm^3, a lineáris hőtágulási együtthatója 1,1 × 10^-5 1/C. Mennyi petróleumot önthetünk a kannába, ha azt szeretnénk, hogy 40 C-on se ömöljön ki a petróleum a kannából. A petróleum térfogati hőtágulási együtthatója 10^-3 1/C. (9,628 dm^3)


2012. szept. 3. 16:24
 1/3 A kérdező kommentje:
A 2. feladatot sikerült megoldanom, így már csak az 1. és a 3. kellene.
2012. szept. 3. 18:17
 2/3 anonim válasza:

Leírom gyorsan és érthetően,, ha valami nem világos, kérdezz(etek)!

amit idézőjelbe rakok, azt az alsó indexbe tegyétek!


1.feladat:


Három fázis van:

- az első, mikor a -18°C-os jég 0°C-ra melegszik. képlete = c'jég'*m'jég'*Δt'1'

- a második mikor 0°C-os jégből lesz 0°C-os víz. képlete = L'0'*m'jég'

- a harmadik, mikor 0°C-os vízből lesz 16°C-os víz. képlete = c'víz'*m'jég'*Δt'2'


Tehát ezek a felvett hők, ami egyenlő a leadott hővel: Q'fel'=Q'le'

c'jég'*m'jég'*Δt'1'+L'0'*m'jég'+c'víz'*m'jég'*Δt'2'=c'gyüm'*m'gyüm'*Δt'3'


Δt'1'=18°C, mivel ennyit melegedett a jég

Δt'2'=16°C, mivel ennyit melegedett a víz

Δt'3'=4°C, mivel ennyit hűlt a gyümölcsleves


Amit tudunk:

c'gyüm'=c'víz'=4200J/kg

c'jég'=2100J/kg

L'0'=334kJ/kg=334000J/kg

ρ=900kg/m^3

m'gyüm'=0,3kg

és a három Δt.


a fenti képletből ki lehet számolni a jég tömegét:

m'jég'=(c'gyüm'*m'gyüm'*Δt'3')/(c'jég'*Δt'1'+L'0'+c'víz'*Δt'2')

Számítsátok ki! (a végeredmény 0,0115kg)


a térfogatot egyszerűen ki lehet számolni:

ρ=m'jég'/V'jég' -> V'jég'=m'jég'/ρ

Számítsátok ki! (a végeredmény 0,000012756m^3)



3.feladat:


Amit tudunk:

t'1'=0°C

t'2'=40°C

V'k'=0,01 m^3

α'k'=1,1*10^-5 1/°C

β'p'=10^-3 1/°C

Ami a kérdés: V'p'=?


Van két egyenletünk a térfogatra:

V=V'p'*(1+β'p'*t'2')

V=V'k'*(1+3α'k'*t'1')

Tehát:

V'p'*(1+β'p'*t'2')=V'k'*(1+3α'k'*t'1')


Helyettesítsetek be, számoljátok ki a V'p'-t és kész.

(a végeredmény 0,00961m^3)

2012. szept. 3. 19:49
 3/3 A kérdező kommentje:
Így tényleg megértettem, köszönöm szépen a fáradozásaidat!:)
2012. szept. 3. 21:33