Hogy kell megoldani (fizika)?


1. A 20 g tömegű, 500 m/s vízszintes sebességgel haladó lövedék fába ütközik, és abban 3 cm hosszú út megtétele után áll meg. Mennyi munkát végzett a lövedék? Mennyi volt az 5 kg tömegű puska sebessége a kilövés után, ha a lövedék 500 m/s sebességgel hagyta el a puskát?

(2500 J, -2 m/s)


2. Mekkora sebességgel kell meglökni egy 30 fokos, 40 cm magas lejtő aljában, a lejtővel párhuzamosan felfelé egy testet, hogy az éppen a lejtő tetején álljon meg, ha a lejtő és a test között a csúszási súrlódási együttható 0,2? Visszacsúszva mekkora sebességgel ér a test a lejtő aljára? (3,28 m/s ,2,29 m/s)


2012. szept. 2. 13:02
 1/7 anonim ***** válasza:

1. feladat:

m=20g

v0=500m/s

s=0,03m

mp=5kg

W=?

vp=?


Munka kiszámítása:

W=F*s

F=m*a, vagyis kell az a

van egy vp=v0-a*t és egy s=v0*t-a/2*t^2 képletünk.

Az elsőt t-re rendezzük így azt kapjuk, hogy t=v0/a és ezt behelyettesítjük a második képletbe, innentől ez matek.

s=v0*v0/a-a/2*v0^2/a^2

s=v0^2/a-v0^2/2a=v0^2/2a

azaz, a = 250000/0,06

a=4.166.666 m/s^2

Visszatérünk az F=m*a képlethez F=83.333,3N

W=F*s, W=2500J


A második kérdéshez impulzust kell számolnunk.

Lövedéké:

I=m*v=10kg*m/s

Impulzusmegmaradás törvénye alapján ekkora, de ellenkező irányú lendülete lesz az puskának is, vagyis csak le kell osztani a puska tömegével:

vp=I/mp

vp=-2m/s, ahol a - az ellentéte irányt jelöli.


Leírom mindjárt a másodikat is.

2012. szept. 2. 13:49
 2/7 anonim ***** válasza:

1.

m=0,02 kg

v=500 m/s

s=0,03 m


v=a*t => t=v/a

s=(a*t^2)/2=a*v^2/2*a=v^2/2*a => a=v^2/2*s

W=F*s=m*a*s=m*(v^2/2*s)*s=m*v^2/2=0,02 kg*(500 m/s)^2/2=2500 J

2012. szept. 2. 13:53
 3/7 anonim ***** válasza:

2. feladat:

Nekem nem azok jöttek ki amiket te leírtál, de azért leírom, hogy hogy számoltam.

Energiamegmaradás törvényét használtam fel. Kezdetben a testnek lesz egy mozgási energiája ami a súrlódás legyőzésére fordítódik miközben helyzeti energiává alakul át. Képletszerűen:

1/m*v^2=m*g*h+m*g*s*(mű)/cos30°

[m*g*s*(mű)/cos30° ez a súrlódásra forduló energia mennyisége. Mivel lejtőn van a test, ezért nem a nehézségi erő lesz a nyomóerő, ha felrajzolod akkor látni fogod, hogy miről beszélek. A nyomóerőt így egy koszinusszal lehet kiszámolni.]

A képletből kiesnek a tömegek így ez lesz:

1/2v^2=g*h+(mű)*s*g/cos30°

Az s-t ki lehet számolni egy szinusszal, mivel megadták a lejtő magasságát, az 0,8 m lesz. Ha behelyettesítünk azt kapjuk, hogy v=3,42m/s.


A feladat második része se annyi lett mint amit megadtál.

Ha berajzolod a testre ható erőket akkor lesz egy új háromszöged, ahol a béta szög 60°lesz. Ebből egy koszinusszal kiszámoltam a gyorsulás irányába eső komponenst.

m*a=cos60°*m*g-m*g*(mű)/cos30° (a súrlódási erőt vontam itt ki)

Ebből kijött, hogy a=2,69m/s^2

a=v/t

A gyorsulásos képletből kijön a t=0,7712s, így

v=2,07m/s

2012. szept. 2. 14:44
 4/7 A kérdező kommentje:
Pedig elég hasonló eredményeket kaptál, megpróbálom megtalálni, hogy mi lehet a hiba, azért így is köszönöm szépen, nagyon sokat segítettél! :)
2012. szept. 2. 15:08
 5/7 anonim ***** válasza:
Szia, én most csinálom, nekem ugyanazok jönnek ki amit megírtál, csinálok egy viszonylag részletes megoldást PDF-ben, ha megvárod.
2012. szept. 2. 15:13
 6/7 anonim ***** válasza:
Itt a megoldás PDF-ben: [link]
2012. szept. 2. 15:38
 7/7 A kérdező kommentje:
Szuper, köszönöm! :)
2012. szept. 2. 16:17