Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Csak engem idegesít?

Csak engem idegesít?

Figyelt kérdés

Olyan sok kismama, vagy anyuka kér segítséget táppénzhez, tgyás-hoz, gyed-hez, jogosultsági idő, vagy összeg tekintetében. Olvasom a válaszokat és megdöbbent, mennyi baromságot írnak le a válaszolók, teljesen félrevezetve szegény kismamákat. Vajon miért érzik úgy az emberek, hogy mindenképpen válaszolniuk kell egy olyan kérdésre, amiről halvány lila gőzük sincs? Ti értitek ezt?

Bocsánat mindenkitől, de már annyira felhúztam magam, muszáj volt kiírni magamból! Köszönöm, hogy meghallgattatok!:)


2010. máj. 25. 10:29
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 1/152 anonim ***** válasza:
84%
Igazad van, én könyvelő vagyok, és én is látom ezt. Bár nem csak az ilyen kérdéeskre érkeznek nem normális válaszok.
2010. máj. 25. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/152 anonim ***** válasza:
73%
Akkor kedves könyvelő ha már itt vagy leírnád hogy akkor hogy van a gyed gyes tgyás stb:Nagyon megköszönné minden kismama!
2010. máj. 25. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/152 A kérdező kommentje:
Én is szívesen leírnám, ha kellene, jogászként sokat foglalkoztam az eb törvénnyel és változásaival, de akárhol válaszolok, mindig van valaki, aki elképesztő baromságokat állít, és közli, hogy én tévedek. Ilyenkor annyira tudom sajnálni a kérdezőt, hiszen vehemensen sulykolják bele a hülyeséget, és szegény el is hiszi, írhatok én bármit:(
2010. máj. 25. 11:09
 4/152 anonim ***** válasza:
71%
megköszönném ha leírnád!!
2010. máj. 25. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/152 anonim ***** válasza:
71%
Még régebben leírtam, hogy mit hogyan kell.
2010. máj. 25. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/152 anonim ***** válasza:
56%
az rég volt én most vagyok itt!akkor belinkelnéd?
2010. máj. 25. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/152 anonim ***** válasza:
56%
kedves kérdező tőled is szívesen hallom!!
2010. máj. 25. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/152 A kérdező kommentje:

Oké, akkor az elejétől:


TGYÁS:

Annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy ha táppénzen volt, akkor a táppénz folyósításának megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.


A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani a biztosítás megszűnését követő táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét is, illetve, ha a kismama közép- vagy felsőfokú iskola nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytat tanulmányokat, akkor a tgyás idejébe beleszámít ebből 180 nap.

A tgyás a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár, vagyis összesen 24 hétig, 168 napig. Ez körülbelül 5 és fél hónap. A szülési szabadság megkezdése legfeljebb a szülés várható időpontja előtt 28 nappal lehetséges.


A tgyás a napi átlagkereset 70%-a, az alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a megelőző évben elért bruttó jövedelem alapján kell megállapítani.


Abban az esetben, ha a jogosult nem rendelkezik 180 bérezett nappal (egészségbiztosítási járulékköteles jövedelemmel), úgy a terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének figyelembevételével kell megállapítani. Ez azt jelenti, hogy 180 bérezett nap hiányában a tgyás is rendelkezik felső korláttal, vagyis a maximális bruttó összege megegyezik a gyed bruttó összegével, 2010-ben 102900Ft. Ha a jövedelem a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

2010. máj. 25. 11:32
 9/152 A kérdező kommentje:

Mivel a tgyást ugyanúgy kell számítani, ahogy a táppénzt, így ha ki akarja valaki számítani, akkor ismernie kell az igénylést megelőző évben elért teljes bruttó jövedelmet (sokan tévesen úgy számolják, hogy a fizetésem pl. 60000Ft kézbe, akkor ennek 70%-a lesz a tgyás - ez azonban teljesen rossz számítás, hiszen a bruttó fizetésből még vonnak járulékokat is, míg a tgyásból kizárólag személyi jövedelemadó előleget, ami 17%)


A bruttó jövedelem ismeretében a számítás a következő:

bruttó bér*0,7= ez a tgyás bruttója

a kapott összeget megszorozzuk 0,17-el ekkor megkapjuk a szja előleg összegét, amit kivonunk a bruttó tgyásból, hogy megkapjuk a nettó összeget. A nettó összeget elosztjuk 365-el, így megkapjuk a tgyás naptári napi összegét, melyet a hónap napjainak függvényében 30-al, vagy 31-el szorzunk. Az így kapott összeg a tgyás, ami teljesen eltér a nettónk 70%-tól.

2010. máj. 25. 11:38
 10/152 A kérdező kommentje:

A GYED:


Jogosult a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - ha az anya igényli, akkor a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, az akinek a biztosítási jogviszonya a tgyás időtartama alatt szűnt meg. Tehát ha már tgyás-on vagy akár egyetlen napja is, passzívan (nincs mögötte biztosítotti jogviszony) járni fog a gyed. A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani

a biztosítás megszűnését követő táppénz idejét, illetve ahogy a tgyás-nál is, ha a kismama közép- vagy felsőfokú iskola nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytat tanulmányokat, akkor a tanulmányokból beleszámít 180 nap.

GYED-et igényelni legkorábban a tgyás, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól lehet. Tehát pl. ha apuka jogosult gyed-re, akkor sem igényelheti a gyed-et a szülési szabadság (168 nap) lejárta előtt.

A GYED a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. (tehát ha 400 napot voltál biztosított, akkor összesen a gyerek születésétől számított 568. napig jár a gyed, utána a kicsi 2 éves koráig gyes jár. Ahhoz, hogy a kicsi két éves koráig gyed-en lehess, szükséges 562 nap biztosításban töltött idő.

Ha korábban (két éven belül) jogosult voltál gyermekgondozási díjra, akkor a következő gyerkőcre folyósított gyed időtartama nem lehet rövidebb a korábbi gyed időtartamánál. Tehát ha a második gyerkőc a gyed alatt születik, akkor is két éves koráig kapod a gyed-et, ha korábban nem volt annyi biztosításban töltött időd, amennyi egyébként kellene.


A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka, 2010-ben 102900Ft. Számítása ugyanúgy történik, mint a tgyás, illetve a táppénz számítása (a törvény szerint mindegyiket naptári napi átlagjövedelemre kell megállapítani, és ennek a számítása mindhárom juttatásnál azonosan történik)

2010. máj. 25. 12:00
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!