Mi a rosszabb, cukorbetegséget kockáztatni a gabonarostok kizárása, vagy mikrotápanyag- és vitaminhiányos állapotot kockáztatni azok megléte miatt (fitátok és fitinsav)?
A kérdés feltételezi, hogy akarunk keményítőt fogyasztani valamint azt, hogy a gabonarostokat is tartalmazó részeiben hiába van mikroelem és vitamin azok nem vagy csak rosszul hasznosulnak.
Lehet megoldás a gabonarostmentes keményítőforrások (pl fehér rizs, natúr kukoricapehely, fehér kenyér) kombinálása növényi rostokkal (zöldségek), zsiradékkal, fehérjével? Ezek mind a GI-t hivatottak leszorítani. Fitátok és oxalátok nélkül pedig a mikroelemek és vitaminok is bemennek.
Vagy van arany középút?
Én csak a kérdés első felével kapcsolatban válaszolnék.
Eddig nem találtam olyan (hivatalosan közreadott) tanulmányt, ami igazolná, hogy a szénhidrát fogyasztás összefüggésben van a cukorbetegséggel.
Az 1-es típusú diabetes-t a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek pusztulása okozza. Ez nincs kapcsolatban a szénhidrát fogyasztással. Az immunrendszer támadja meg és pusztítja el a sejteket (autoimmun).
A 2-es típusú diabetes-t több dolog váltja ki. Inzulin rezisztencia - a szervezet nem tudja megfelelően használni az inzulint. Egy idő után a hasnyálmirigy nem tud elegendő inzulint termelni, hogy kompenzálja a hiányt. A túlsúly növeli a kialakulás kockázatát. A genetika és környezeti tényezők is szerepet játszanak a kutatók szerint.
Nem a levegőbe beszélek, itt a hivatalos forrás:
-Joci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!