Szeretnék EGYÉNI VÁLLAKOZÁSba ruhát árulni, de otthon, ha kiváltom a vállakozóit akkor van még valami teendőm?
"Szeretnék EGYÉNI VÁLLAKOZÁSba ruhát árulni, de otthon"
Ez mégis mit akar jelenteni?
Jó lenne, ha egy kicsit bővebben kifejtenéd, mert nem szeretném leírni az egyéni vállalkozás összes variációját.
Ha nincs főfoglalkozásod, akkor az egyéni vállalkozás havi adója min. 50 ezer ft - azért ez nem kevés ahhoz, hogy ezt ruhából kiáruld - amivel amúgy is telített a piac - és még hasznod is legyen belőle.
Ha interneten árulnád otthonról, akkor megint más szabályok vonatkoznak - szóval írd le pontosabban, mit szeretnél csinálni?
Igen, nyilván van teendőd.
Először is keresni kell egy könyvelőt.
Nyitni kell egy bankszámlát, ha még nincs.
Be kell szerezni a nyomtatványokat. (A könyvelő elmondja, hogy milyeneket.)
Számlatömböt is kell venni, vagy számlázóprogramba regisztrálni.
De mindenekelőtt vállalkozási ismereteket és marketinget tanulni, mert különben hogy akarod eladni azokat a ruhákat? Pláne interneten, ahol profin ismerned kell a marketinget, megtanulni reklámozni, mert százmillióan foglalkoznak már ezzel, hogy akarsz érvényesülni úgy mégis?
Honlapod van? Facebook, AdWords hirdetésekhez értesz? Keresőoptimalizáláshoz? Stb.
Tegyük fel, hogy egy a kapualjból szeretnél árulni, tehát kezdetben semmi webes himihumi...
Mielőtt kiváltod, keress meg egy könyvelőt feltétlenül. Az elmagyarázza, hogy az épp aktuális (naponta változó...) előírások szerint pontosan milyen engedélyeket/iratokat kell beszerezned, miket érdemes megtenned. Eleve milyen vállalkozási formát javasol az adott helyzetedben, illetve milyen rendszeres kötelezettségeid, fizetnivalóid vannak.
Pl. kell -e pénztárgép (nyilván kelleni fog), hogyan regisztrálj ügyfélkaput (ez is kelleni fog), hogy táv-ügyintézhess, stb.
Azután mi a helyzet a telephellyel, milyen követelmények vonatkoznak rá, kell -e ipari -áram, -gáz, -víz, mi van a szemétdíjjal, helyi adókkal, stb.
Nem árt bemenni a helyi önkormányzathoz sem és kikérdezni őket, milyen feltételekkel tehetsz ki cégtáblát, kirakatot, kerékpár tárolót, gépjármű parkolót, napernyőt, stb. Mert ezek általában nem ingyen vannak, illetve komoly megkötések vonatkoznak rá, ha adott méretnél jobban kilóg/kiemelkedik.
Ha boltot csinálsz, lenni kell egy bejegyzett telephelynek. Ilyen esetén kikérik pl. a szomszédok véleményét. Nem árt pl, ha körbeszaladsz egy hozzájárulási nyilatkozattal és aláíratod. (két tanú is írja alá)
Magyarán ebben az országban akármit csinálsz, abban egészen biztos lehetsz, hogy kitaláltak rá valamiféle hivatali útvesztőt. Szóval mindig előbb kérdezz, csak utána cselekedj és akkor is belefutsz egy sor olyan dologba, amit eszedbe se jutott volna megkérdezni... :)
Legjobb lenne egyébként a területileg illetékes munkaügyi központba is bemenni és előbb ott rákérdezni, mert az ingyenes. Ráadásul időnként indítanak vállalkozói tanfolyamot is. Egyrészt a tanfolyam alatt kapsz pénzt, ami segíthet a kezdésben. Másrészt sok mindent elmondanak, amiről fogalmad se volt előtte. Harmadrészt többféle módon, anyagilag is támogatják a munkanélküliek vállalkozóvá válását. Ezeket a lehetőségeket kár lenne eldobnod.
Azután egy évre előre papíron/excelben mindenképp készíts magadnak valami előzetes kalkulációt, hogy képben legyél, ha ennyi és ennyi lenne a napi áruforgalmad, akkor abból mik jönnek le és mi marad meg átlagosan _tisztán_ - havi szinten -. Mert élni kell valamiből. Ha ez a minimálbért nem éri el, bele se kezdj a dologba!
Azért jó az excel, mert ha átírod a bevételt, rögtön látod a következményt. Nem kell folyton mindent kiszámolgatnod. Ha kiderül, hogy mégis kimaradt valami költség, utólag szépen beleveszed a képletbe azt is.
Azért mielőtt beleugrassz, beszélgess el néhány gyakorló vállalkozóval, hogy melyiknek mi a tapasztalata... Csak azért, meg sok pénzt, időt és feleslegesen végzett munkát takaríthatsz meg vele. Ebben az országban rengeteg kényszervállalkozó van, akik épp ilyennel fürödtek be és adósodtak el egy életre. Szóval csak ésszel...
Kell egy jó adag szerencse, türelem és alap és forgó tőke.
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!