8 órás munkaviszony mellett szeretnék mezőgazdaságban vállalkozni. Mit érdemes választanom? Őstermelő (kistermelő) vagy valamilyen vállalkozási forma?
Dehogynem! Kiváltod az őstermelői igazolványt, a főállású munkaviszony melletti szabad idődben nyugodtan csinálhatod, akár állattenyésztés, akár növénytermesztés. Ugyanúgy vonatkozik rád is, hogy amíg van 8 órás munkahelyed, az őstermelési tevékenységben nem kell önmagad után TB járulékot fizetned.
Igen kedvező, többféle adózási módot választhatsz, attól függően hogy mit akarsz csinálni, és mekkorában, előtte célszerű átbeszélned egy könyvelővel, mert a választott módszert az őstermelőire is rávésik. Tehát akkorra már tudnod kell, később egy egész éven keresztül nem változtathatsz rajta.
Köszi a válaszokat. Azt gondoltam, hogy főállás mellett lehet csinálni, csak azt nem tudom, hogy melyik éri meg nekem. Illetve, mindenhol azt olvasom, hogy válaszd ki a neked megfelelő adózási módot, csak azt nem tudom, hogy mi lenne az. :(
Ha ebben valaki tudna segíteni, nagyon megköszönném. :)
Válaszd a "tételes költségelszámolás" adózási módot. Ez esetben, valóban csak annyi adót fogsz fizetni, amennyit feltétlenül szükséges.
Amennyiben az "átalányadózást" vagy a "10 % költséghányad" megnevezésű adózást választod, akkor mese nincs, adót kell fizetned.
Ne felejtsd el a regisztrációs számot is kiváltani, ennek megléte esetén év végén a bevallásodban további adó-kedvezményeket is igénybe tudsz venni.
Keress meg egy könyvelőt, beszélj vele, hidd el nekem, nem fog sokat kérni, mert gyakorlatilag nem lesz veled sok dolga, de egész biztos, hogy minden apró részletre oda fog figyelni, az adóbevallásnál, adófizetésnél többszörösen visszajön neked az, amit ő elkér.
Köszi a választ. Ismerek néhány könyvelőt, de sajnos nem tudom, hogy mennyire vannak tisztában ezekkel, és félek, hogy olyan "Jó ez neked..." alapon fognak választ adni.
Köszönöm még egyszer.
Őstermelőt.
Ha megszűnne a munkaviszonyod, vállalkozóként minimum 50ezret kellene fizetned havonta. Őstermelőnél kistermelőként az előző évi bevételed 20%-ának 10+4%-át kell befizetned járulékként.
Vállalkozóként minimum heti 36 órás munkaviszonyodnak kell lennie, hogy ne kelljen magad után megfizetned a minimum járulékokat - őstermelőként ha biztosított vagy (akár napi 1 órás munkaviszonyban), nem kell járulékokat fizetned magad után.
Hogy melyik adózási mód lenne jó neked, attól függ, mennyi a bevételed, az igazolt kiadásod.
Évi 600ezer Ft-ot, nem kell adót fizetned belőle (be sem kell vallanod).
Akkor sem, ha "az "átalányadózást" vagy a "10 % költséghányad" megnevezésű adózást választod"
Tételes ktg elszámolást akkor érdemes választanod, ha a bevételedhez viszonyítva sok számlát tudsz költségként érvényesíteni.
Ha viszont a saját munkád értéke sok a tevékenységedben, akkor ez a legrosszabb választás.
Ha közös őstermelőit váltasz családtagoddal, vagy családtagjaiddal, akkor annyiszor 600ezer az adó- és bevallási határ, ahányan vagytok.
Olvasd el a NAV 06-os füzetét az őstermelésről.
Köszönöm szépen a válaszod. Lassan - lassan egyre tisztábban látok. :)
Milyen költségeket lehet elszámolni?
Ha pl. növényt termesztek, amit lámpa alatt tartok, akkor el lehet számolni az áramköltséget úgy, hogy a családi házam is ugyanerről a rendszerről kapja az áramot?
Nem könyvelő vagy véletlenül; Debrecen környékén? :)
A "tételes költségelszámolás" adózási módnál ne feledjük el a "40 % őstermelői költséghányad" levonhatóságát a kiszámított tiszta jövedelemből, és akkor még hozzá jön a "100 ezer ft alatti adó-kedvezmény", amelynek érvényesítéséhez szükséges a regisztrációs szám: mindezek alapján a fizetendő adó összege leginkább = 0.
Átalányadózásnál ill. a 10 % költséghányad esetén nem lehet élni az évvi 600 ezer Ft-os értékhatár alkalmazásával. Ott már az első forint/fillér bevétel után adózni kell!
Utolsó! Legalább a NAVos információs füzetet olvasnád el, ha már az SzJA törvényt nem.
Állításaiddal ellentétben az SzJA tv. szerint:
"23. §287 A mezőgazdasági őstermelőnek (ideértve az átalányadózást alkalmazó mezőgazdasági kistermelőt is), ha az e tevékenységéből származó bevétele az évi 600 ezer forintot nem haladja meg, akkor ezen bevételéből jövedelmet nem kell figyelembe vennie, ha meghaladja, akkor ezt a bevételt is beszámítva kell a jövedelmét meghatároznia."
"39. §369 (1)370 Az összevont adóalap adóját csökkenti a tételes költségelszámolást, vagy a 10 százalék költséghányadot alkalmazó mezőgazdasági őstermelő e tevékenységből származó éves jövedelme adójának, valamint, ha tételes költségelszámolást alkalmaz, a könyvelői díjkedvezménynek az együttes összege, de legfeljebb 100 ezer forint (őstermelői adókedvezmény)."
Átalányadózásnál pedig igen kedvező a jövedelem (ami az adó alapja) számítása:
"e) a mezőgazdasági kistermelő 85 százalék, illetőleg a bevételének azon részéből, amely állattenyésztésből vagy állati termék előállításából származik, 94 százalék
költséghányad levonásával állapítja meg (átalányban megállapított jövedelem)."
Érthetőbben:
"Átalányadózás esetén a kistermelésből származó bevétel 15 százaléka számít jövedelemnek, illetőleg a bevételnek azon részéből, amely élő állat és állati termékek értékesítéséből származik, 6 százalékot kell jövedelemnek tekinteni."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!