Vállalkozás ingyen?
Olvasok már mindent arról, hogy mennyit kell fizetni, hol 50.000-t írnak, hol 80.000-t írnak, néhol meg azt, hogy ingyen van... Sajnos nekem nincs ismerősöm, aki tudna ebben segíteni, ezért Tőletek kérdezem meg, hogy jól értelmezem-e.
Tehát a kisvállalkozás havi 50.000 Ft, a nagyvállalkozás pedig havi 80.000 Ft (nagyvállalkozás havi 500.000Ft feletti kereslet után beszélünk), azonban, ha van főállású munkahelyem, akkor nem kell fizetnem a vállalkozás után semmit. Illetve magáért a papírért, hogy vállalkozásom van. A többi költséget nyilván fizetnem kell.
Mennyire értelmezem félre? Vagy jól szűrtem le a lényeget? Köszi a segítséget, és magyarázatot!!
Olyan létezik, hogy KATA vállalkozás, ahol havi 500 000 Ft forgalomig valóban 50 000 Ft adót fizetsz.
Illetve nagyobb nyugdíj miatt fizethetsz havi 75 000-et.
Ha van főállású munkahelyed, akkor havi 25000-et fizetsz, mint KATA-s vállalkozó.
Ingyenes vállalkozás nincs, van adószámos magánszemély, aki csak alkalmanként végez önálló tevékenységet és csak akkor adózik, ha volt bevétele.
Nagyvállalkozás havi 80 000-ért szintén nem létezik. Ha havi 500 000-et meghaladó forgalmad van, akkor egyéni vállalkozóként vagy céget alapítva a költségeid elszámolásával adózol és járulékokat fizetsz.
Kérdezőnek:
Ha egyéni vállalkozó szeretnél lenni, akkor 2 féle adózás van, s a tevékenységtől, bevételtől függően érdemes kiválasztani, átrágni egy könyvelővel, hogy melyiket válaszd.
- az egyik a KATA adózás, amikor is befizetsz havi 50 ezer ft-ot és csak a bevételt kell nyilván tartani, évi 6 millió ft-ig ezen felül nem kell semmit fizetned (illetve iparűzési adót, de azt egy évben 2x)
A KATA adózás nagy előnye, hogy egyszerű, s a bevétellel azt csinálsz, amit akarsz, szabadon elköltheted.
Ha van főállásod, illetve 36 órát meghaladó munkaviszonyod, akkor ráadásul mellékfoglalkozású KATA-s lehetsz, havi 25 ezer ft adó megfizetése mellett.
- aztán van a másik féle adózás, a tételes költségelszámolás: itt a kiadásaidat levonhatod a bevételből, de ehhez azért kell könyvelő is, ami plussz pénz, ráadásul magasabb az adóteher ennél a fajta adózásnál (kb. havi 70-80 ezer ft-ra jön ki minimálbér esetén.) A tételes adózásnál a megtermelt nyereség (plusz pénz) kivételénél van vállalkozói kivét, ami után még külön kell adózni.
Ja, és még lemaradt valami, most látom:
"Vállalkozás ingyen?"
Az egyéni vállalkozói KIVÁLTÁSA az valóban INGYENES, de szerintem csak azért, hogy utána jó sokat fizethess az államnak :-(
#2 Köszi a pontosítást! A havi 500 ezer arra az esetre vonatkozik, ha év közben, pl. most jelentené be magát KATA alá, akkor nem léphetné túl egyik hónapban se ezt az összeget, jól mondom?
Ha egész évben megvolt a vállalkozása, akkor természetesen évi 6 millió a határ, ha túllépi, erre az összegre 40% adót kell fizetnie.
"A havi 500 ezer arra az esetre vonatkozik, ha év közben, pl. most jelentené be magát KATA alá, akkor nem léphetné túl egyik hónapban se ezt az összeget, jól mondom? "
Nem, havi 500 ezer az eves hatar kiszamitasara jo, amig cak 50e-t kell fizetned per ho. Azaz, ha ev kozepen indulsz, 6x500 ezer forintig, azaz 3 millioig csak 6 x 50 ezret kell befizetned abban az evben. Azt a 3 milliot bevetelezheted egyetlen honapban, a tobbiben meg lehet 0 a beveteled.
5-ös, bocs, csak közben el kellett mennem :-)
És igen, úgy van, ahogy a 6-os írta. pl. ha most indít valaki egy vállalkozást (1 negyedév, 1,5 millió ft), amiben okt-ben még nincs bevétel, novemberben 200 ezer, decemberben meg 1,3 millió, akkor még pont benne maradna a KATA-ban. (2-es vagyok)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!