Most akkor veszteséges vagy nem, mezőgazdasági
termeléssel foglalkozni? (állattenyésztés,
növénytermesztés)
Figyelt kérdés
Mindenkitől azt hallom a mezőgazdaság nem nyereséges, magasak a költségek, alacsonyak a felvásárlási árak, örülhet az a gazda aki nullára ki tud jönni év végére. Folyton panaszkodást hallok. Én mégis azt látom, hogy nem halnak éhen, hanem meg tudnak élni (fedezik egész éves megélhetési szükségleteiket). Ha olyan rossz lenne a helyzet, hogy csak veszteséget termel, gondolom ott hagynák nem?
A mezőgazdasággal foglalkozók társadalma vegyes képet mutat.
1. Vannak akik folyton a támogatásokat fogyelik és véletlenül sem hagynák ki egyik támogatási lehetőséget sem. Az ő "tevékenységük" nyereséges. Nem véletlenül tettem idézőjelbe, hisz nem termelnek annyi hasznot mint amennyit kapnak támogatások formájában.
2. Aztán vannak akik valami okból nem élvezik a támogatások lehetőségeit és sokszor áron alul termelnek valamit, például nevetségesen alacsony áron vásárolnak fel tőlük gyümölcsöt. Hát ők a közmunkások szintjén is csupán csak azért tudnak létezni mert a saját terményükből van mit enniük. Ebben az esetben a vastag nyereség a felvásárlóé. Például nyáron a városunkban szokott árulni egy "szegény elnyomott" kisebbségi zöldséges, akinek két luxusmercédesze is szokott állni a pavilonja mellett. És ami a lényeg, magyarok dolgoznak neki éhbérért, mert a nagy hasától önmaga nem is tudna.
3. Aztán vannak a gyakorlatilag önellátók, akik jelentéktelen bevételre tesznek szert eladásból, inkább nyugdíjból és a megtermelt javaikból élnek. És persze az utóbbiak azok akikre rászáll a NAV ha egy szem tojásért nem ad számlát. Az említett luxusmercis zöldségesnél meg minden rendben, még a feketén alkalmazott munkásai is.
2016. ápr. 8. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
Ha jól gazdálkodsz, nyereséges, ha rosszul, akkor veszteséges. Ha jól helyezkedsz, kapsz egy csomó támogatást, és vastagon nyereséges lehetsz, ha rosszul, akkor tönkre tesznek, elveszik az állataid elől a legelőt pl.
2016. ápr. 8. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 anonim válasza:
én még földműves embert nem hallottam panaszkodni amiatt, hogy éhezne.
2016. ápr. 8. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
Egyik rokonom egy kisalföldi tanyán mindössze önellátó, tehát gyakorlatilag nem termel eladásra és támogatásokat sem vesz fel. És persze adóterhei sincsenek. És meglepően kiegyensúlyozottan és egészségesen él. A munkájának 100 %-át maga élvezi. Ugyanez nem mondható el egy átlagos munkahelyről. Ha veszteségesnek érezné jelenlegi életmódját akkor az autószerelői szakmájával idehaza vagy külföldön dolgozhatna. De kérdés hogy a fizetéséből telne-e neki mangalica húsra, sok gyümölcsre, meg lenne-e neki évi 365 nap szabadsága és ugyanilyen kiegyensúlyozott lenne-e. Mert szerintem még külföldi munkahelyeken sem. Meg mit szólna a munkaadója ha délben álmosan bevánszorogna és azt mondaná hogy most ébredt fel. :))
2016. ápr. 8. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
Ezek szerint csak az állami támogatásoknak köszönhetően nyereségesek a termelők nagy többsége.
3. Képletesen értettem, "hogy éhen halnak". :)
4. Attól, hogy nem termel piacra, még kell, hogy legyen kiadása: TB, szerszámok, alkatrészek, ruha stb... Ezeket miből állja?
2016. ápr. 8. 19:49
6/8 A kérdező kommentje:
Van egy távoli rokonom ő juhtenyésztéssel foglalkozik, több száz juha van, földje, ő róla jutott eszembe a kérdés. Mert panaszkodott, hogy nincs kereslet a juhra, alacsony a felvásárlási ára, mégis ott a terepjáró a segge alatt, nem jelent gondot neki egy-egy komolyabb kiadás finanszírozása.
2016. ápr. 8. 19:54
7/8 anonim válasza:
Az állami támogatásokból sokan jól élnek, pontosabban ezek eu-s támogatások nagyrészt. De lehet nyereséges valaki enélkül is, ha jól gazdálkodik. Pl. Csányi szerintem nem csak bankot vezet nyereségesen, de a disznókat is haszonnal tenyészti.
2016. ápr. 8. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
A támogatások nélkül már bedőlt volna az egész európai mezőgazdaság, nem ok nélkül nyomja az EU a támogatásokat. Talán a friss zöldségtermesztés menne még, de jóval drágább árakon. A világ többi részén hála a földrajzi, időjárási viszonyoknak a nagy birtokméreteknek sokkal olcsóbban, hatékonyabban lehet előállítani az élelmiszereket mint itt.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!