Lehetséges az önellátás minimális befektetéssel?
1 embernek a folyamatos ellátottsághoz kell minimum 15-20 hektárnyi földterület minimum.
Önellátók nem órabérért dolgoznak, hanem maga az élet miatt. Földművelésnél nincs olyan, hogy letelt a 8 óra munka és nem locsolom meg, vagy szedem le...
15-20 hektár föld?
Te szórakozol velem?
Nem arra gondoltam hogy legyen az embernek 4 tehene (3 hektár kell egy tehénnek), + még egy kis szántója. 1-2 ezer négyzetméter biztosan aóelég az alapvető zöldségek megtermeléséhez. Amiről te beszélsz, az már gazdaság.
A szüleim önellátó gazdaságában kb. fél hektár föld volt és virágzott a gazdaság. Azon a zöldségeken kívül a két tehén takarmányrépa szükséglete is megtermett.
A YouTube-on Géczy Gábor videó előadásait célszerű nézegetni. Ő alapította a Magfalva nevű ökofalut, ami egy közművektől mentes önellátó tanya.
Valamint van még a YouTube-on Győri Győző önellátó specialistának is néhány videója.
Sok értékes információt és ismeretet szerezhetsz akkor is ha önellátó gazdáknál dolgozol, falun ezt napszámosnak szokták nevezni. Nem több hónapra gondoltam hanem néhány napos munkákra barátoknál, ismerősöknél. Parasztgyerekként nőttem fel, ennek ellenére én is ezt tervezem de tógazdaságnál, hogy minél több ismeretet szerezzek egy saját tóhoz.
Egyik rokonom egy önellátó tanyán nőtt fel és jelenleg egyedül csinálja. És láthatóan remekül elvan. Az egyik lényeges dolog hogy nincs neki semmi csekkfizetési kötelezettsége, tehát nincs pénztermelési kényszere, csak az élelmét és a tüzifáját állítja elő. (A falusi kocsmába járásához szükséges pénztermelési kényszerétől eltekintve. :))
Fúrt és ásott kútja van. A földje kb. 1 hektárnál nem több. A bozótban mangalicái szoktak mászkálni. De amíg éltek a szülei addig jobban virágzott a gazdasága, egyrészt mert többen csinálták. Akkor birkái is voltak meg tojótyúkok, amik a téli hónapok kivételével kapirgálásból éltek.
Az ismereteken és tapasztalaton van a lényeg. Például a megtermelt krumpli és gyökérzöldség elvermelése, stb. Akinek ez az életmód megtetszik és elkezdi, az egyre jobban és jobban csinálja. Az államosítás előtt is jól élt számos önellátó gazda.
Bartos Cs. István csak azért nem gazdálkodik odahaza mert nincsenek meg az ismeretei. Úgy tudom gyári munkás volt, vagyis a szüleitől sem tanulhatta meg a háztáji gazdálkodó életmódot. De az ismereteket úgyis pótolhatja ha akarja.
De például Finnországban vagy Norvégiában (ahol nem voltak államosítások) sok olyan tanyát lehet látni ahol teljesen önellátóak a lakói. A legtöbbhöz tó is tartozik, vagyis még válogatósak is, nem a kevésbé ízletes sertést tartják hanem akkor már a finomabb kirántott halat eszik. Meg a tó az otthagyható például 1 hétre, de a sertések és tyúkok nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!