Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Mit kell hivatalosan bejelente...

CsaládiCsóka kérdése:

Mit kell hivatalosan bejelentenem, hogyan kell adóznom, ha egyetemi taulmányaim mellett fényképeszként szeretnék pénzt keresni?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Néhány hónap múlva szeretnék megint Németországból hazaköltözni – külföldön nöttem fel és nem tanultam/dolgoztam eddig Magyarországon. Most viszont Pesten szeretném majd elvégezni a mesterképzésemet. Nagyon szeretek fényképezni, van is egy elég jó felszerelésem és Németországban már dolgoztam is néha az újságnak és egyébb kisebb produkcióban, és úgy gondoltam, hogy ezzel tudnék a tanulmányaim mellet keresni valamennyit otthon is. A kérdésem most az, hogy ez hogyan zajlik le pontossan, ha hivatalosan szeretném csinálni. Szóval hogy milyen módon történik meg az adózás, a betegbiztosítás és mi van pl. akkor, ha egy ideig nem dolgozom, mert nincsen munka, vagy mert simán tanulnom kell. Ezek a dolgok Németországban nagyon egyszerüen zajlottak le. Halvány gözöm sincs ezekröl az ügyekröl – online szinte nem találtma semmi hasznos infót, csak a NAV kriptikus szövegét, ami nem segítet. Nagyon megköszöném a segítségeteket, az is sokat érne, ha tudnátok internetes oldalakat vagy személyeket ajálani, akik kiismerik magukat (esetlek fényképészeket). Köszi!

2015. dec. 9. 15:38
 1/8 anonim ***** válasza:
Jelenleg Magyarországon tudtommal úgy tudsz fényképészeti tevékenydéggel pénzt keresni ha van olyan végzettséged ami lehetővé teszi, hogy felvedd a tevékenységi körödbe, de jobb ha leülsz egy könyvelővel és végogbeszéled vele, hogy mik a lehetőségeid, hogy milyen vállalkozási és adózási formát válassz , stb.. Sokkal pontosabb információkhoz jutsz mint ha itt vársz válaszokat, amik lehetnek hasznosak is de a NAV-ot nem érdekli, hogy itt vezettek félre egy már lejárt vagy megváltozott szabályozás megemlítésével, sajnos ugyanúgy büntetni fog ha szabálytalanságot talál.
2015. dec. 9. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Jesszusom, kezdödik a bürokrácia. Vegzettségi papír...érdekes, hogy Németországban ezt megszüntették a Fényképészeknél. De amúgy nem rossz tanács egy könyvelőhöz menni, ez is már egy infó. Nem tudom még megitélni, milyen otthon dolgozni, de az biztos, hogy jóvál nehezebben jutok hozzá információkhoz ;)
2015. dec. 9. 16:29
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem értem mit vagy ezen fennakadva. A magyar rendszer olyan, amilyen, ha nem vagy képes informálódni rendesen, akkor az egyéni szocprobléma, szerintem egy könyvelő tud érdemben felvilágosítást adni adózás terén.
2015. dec. 9. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nem a könyvelő a gond. Ha tudnám, hogy ennyi az egész, akkor nem lenne vele problémám, azon zavartam magam, hogy nem a szakmai képzés lényeges, hanem egy darab papír, ami máshol nem szükséges. Amúgy épp információkat szedek össze, emiatt is írtam pl. ebbe a fórumba, a sok közül csak lesz hasznos válasz is. Általában egyfajta útikalauzokat találni a neten mindenhez, de itt a sötétben tapogatok, pedig nem gondolom, hogy olyan különleges a kérdésem. Biztosan voltak már több ezren, akik ugyan így jártak, fura, hogy senki nem osztja meg a tapasztalatait.
2015. dec. 9. 20:39
 5/8 anonim ***** válasza:
Az, hogy végzettséghez kötik, szerintem jó, így is túl sok bélafotográfi van (nem mondom, hogy Te ilyen vagy, csak, hogy sok van belőle). Azt pedig hiába írom le, hogy én, hogy csináltam évekkel ezelőtt mert azóta hatszor változott, most meg már nem vagyok egyetemista, tehát totál más élethelyzetben vagyunk. Egyébként nagyon sok mindentők függ, hogy számodra mi a legkedvezőbb ezért is javasoltam a könyvelőt, mert Ő viszont tudni fogja.
2015. dec. 9. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Márminthogy több ezer embernek lett volna az a problémája, hogy egy egyébként veszélyesnek nem ítélt, hatóság által el nem bírált, felelősségi nyilatkozathoz nem kötött tevékenységet szabályosan, bejelentve, papírozva, adózva, járulékozva akarjon végezni? Te tényleg nem idehaza élsz. :)
2015. dec. 10. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Értem én :D Inkább arra gondoltam, hogy mire van szükség, ha fényképészként akar dolgozni valaki^^
2015. dec. 11. 01:52
 8/8 anonim ***** válasza:

Itt a Gyakori Kérdéseken is többen, többször leírták már különböző kérdések alatt, hogy mi kell a fotós vállalkozáshoz. A számlaképességhez és legális üzleti tevékenységhez minden esetben szükséges valamilyen vállalkozási forma (ev, bt, kft, rt, stb), aminek a tevékenységi körei között akkor szerepelhet a fotózás, ha neked, vagy egy alkalmazottnak (talán kültagnak/beltagnak) van megfelelő végzettsége.

Hogy a fotózás végzettséghez kötése mennyire jó, vagy rossz, arról elég sok vitát és polémiát hallottam és folytattam már, de mindez teljesen mellékes, mert akármit gondolsz erről (vagy bármi másról a magyar bürokráciában) ettől még ez a törvény és ennek kell megfelelni. Legfeljebb hozzátehetjük, hogy sajnos, de ha ennél mélyebben bele akarsz menni a kérdésbe, azt érdemes külön csinálni, mert nagyon el fogja terelni a beszélgetést az érdemi kérdéseidtől.


Hogy melyik vállalkozási formának mik az adminisztratív követelményei, milyen anyagi terhekkel jár, mit hova és hogyan fizetsz és mi az alapítás pontos menete, azt biztosan megtalálod kb. ezer helyen, sőt garantáltan talász hozzá még különféle kalkulátorokat is. Szerintem a NAV honlapján is vannak ilyen tájékoztatók az egyes cégformákról, de az biztos, hogy az a legegyszerűbb, ha keresel egy könyvelőt, aki biztosan képben van a részletekkel és nem utolsó sorban talán képes emberibb nyelven fogalmazni is, mint a hivatalnokok tájékoztatói. Már csak azért is, mert ő nem csak a száraz tényeket tudja neked elmondani, hanem tanácsokkal is tud szolgálni, hogy milyen várható bevétel mellett melyik cégformával járhatsz jobban, illetve melyik megoldásnak mik lehetnek az előnyei és buktatói számodra.

A te esetedben az sem hátrány, ha olyan könyvelőt találsz, aki maga, vagy rokona is fotózik, vagy foglalkozik fotós cégekkel, így valószínűleg jobban képben van a te területed szakmai sajátosságaival - bár könyvelés és adózás szempontjából szerintem nem annyira különleges a fotózás, hogy ez nagyon fontos szempont legyen. Ha csak cégeknek fotózol, akkor elég a normál számlázás, de ha például kiskereskedelmi jellegű fotózásba kezdesz (igazolványképek utcáról beeső embereknek, rendezvényeken helyben készült képek értékesítése, stb), akkor már a NAV-hoz bekötött online pénztárgéppel is kell rendelkezned.


Ha Magyarországon akarsz fotózással foglalkozni, akkor azt többszörösen nehéz feladatnak fogod érezni a külföldi tapasztalataidhoz képest, mert a magyar hivatalok sokkal bürokratikusabbak, általában kevésbé segítőkészek (bár nekem eddig többnyire jó tapasztaltaim vanak velük), a magyar adók sokkal magasabbak, a magyar megrendelők anyagi kerete sokkal kisebb és a magyar fizetési morál általában sokkal rosszabb és a magyaroknak talán még unokaöccse is több van, aki majd megcsinálja fele annyiért, ha te nem engedsz az árból.


Minden esetre sok sikert és kitartást!

2015. dec. 11. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!