Ezek a kis boltok (Pl. Könyvkuckó, Marika butikja, Angol használt ruha) miből élnek, hogyhogy nem mennek csődbe 1 hónap után?
Az utcánkban van vagy 20 ilyen kis 15-30 m2-es bolt (pék, könyves, ruhás, órás, horgász, kismamaruha, gyógycipő, fodrász, kulcsmásoló, ötvös,...)
Általában olyat árulnak, amire semmi kereslet, óránként max 3 ember téved be (nem vesznek sokmindent), a tulaj, vagy alkalmazott általában a bolt előtt beszélget...
Akárhogy számolom:
-Bérleti díj 40-70 /hó
-Alkalmazott 80-100 /hó
-Tulaj (minimum) 100 /hó
-Rezsi 30 /hó
Minimum 300 kell az alap dolgokhoz, erre még jön kb. 200 adó-tb-nyugdíjelőleg-illetékek-könyvelő...
Tehát ki kell termelniük 500.000 Ft tiszta hasznot, ha 25%-os nyereséggel számolunk (ami szerintem jónak számít), havi 2 millió Ft értékű kutyafülét kell eladniuk.
Vagyis napi 100-ért, ami képtelenség! Jól számoltam? Hogyhogy nem mennek tönkre ezek a boltok?
Szinte minden tételed változhat. Pl:
"ha 25%-os nyereséggel számolunk (ami szerintem jónak számít), havi 2 millió Ft értékű kutyafülét kell eladniuk."
Nem nyereség, hanem árrés, és ha nem 25, hanem 50%, akkor máris csak 1 milliót kell árulniuk. 22 munkanappal máris csak ~45 ezer (persze akkor nagyvonalúan az áfától eltekintettünk - könyveken mondjuk csak 5% van).
Amúgy ennek ellenére a számolásnak vannak valós alapjai, és a kérdés is jogos. Én vállalkozóként sem tudom, hogy mások hogyan élnek meg.
A példában szereplő egyes dolgokon persze lehet csökkenteni, a kisboltok jelentős része némileg a feketegazdaságból is él.
Nem annyira bejelentve, nem minden tétel beütve, adó/járulékcsaláson sokat lehet fogni.
Ez a főtér mellett egy kis mellékutca, (van itt egy középiskola), diákokon kívül valamiért a kutya se téved erre.
Ablakból látom... a pék, élelmiszeres, és a dohánybolt megy (középsuli miatt).
A kismamaruhás, használt angolruhás, horgász, gyógycipős látszólag haldoklik (az alkalmazottak kint egymással beszélgetnek), ha naponta 40 ember bemegy, az már ünnepnap :)
Nem tudom mekkora lehet az árrés (találomra írtam a 25%-ot), de szerintem nem lehet több - azért kell valamilyen szintet tartani, hogy ne a nagyáruházba menjen az ember...
Az nyilvánvaló, hogy nem mindenről adnak számlát, de azért az sem akkora megtakarítás, hogy működjön a rendszer.
Szerintem naponta max 30.000 Ft lehet a bevétel, ami a csődhöz bőven elég - de akkor miért csinálják?
Ha alkalmazott dolgozik, akkor lehet, hogy több boltja is van a tulajnak, így elvegetálhatnak ezek az üzletek.
De az is lehet hogy, hogy nem is bérelt, hanem saját tulajdonban lévő helyekről beszélünk, ahol a tulaj dolgozik, így elég kevés állandó költség jelentkezik.
Ezen kívül lehetnek még pályázatok, amik miatt köteles csinálni x ideig, de lehet munkanélkülit kedvezményekkel foglalkoztat. Csinálhat mellette webshopot is (pl gyógycipő), de akár számlázhat is más cégeknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!