Lehet ilyen befektetest talalni?
Ezt csak úgy lehet megválaszolni, ha megírod:
1. Mit jelent számodra a "meg lehet élni" és a "kicsit" félrerakni fogalmak.
2. Mennyire fér bele a kockázat.
Számoljunk egy kicsit: +1.000/200.000 az HAVI 0.5 százalékos hozam, amit te kockázat nélkül/kis kockázattal szeretnél elérni, egy olyan hozamkörnyezetben, ahol a magyar jegybanki alapkamat ÉVES 1.8%. LEHETETLEN! Aki mást mond, az hazudik, át akar verni.
Mindig vedd figyelembe a hozam/kockázat arányát. Ha valaki azt mondja, hogy ő ennyit (havi fél% az kb éves 6%) csinál, azt csak magasabb kockázat mellett teheti meg. Ha azt mondja, hogy ez alacsony kockázatú, az át akar verni.
Hogyan érheted el mégis:
Ez a 200e már kb elég arra, hogy egy diverzifikáltabb portfóliót hozzál létre, hosszabb távra (3-5 évre). Ez NEM fizetés, így a pénzt nem egyenletesen kapod vissza, hanem kisebb-nagyobb ugrásokkal/kilengésekkel. De még egyszer: kockázattal.
Amúgy a tőzsdézés is jó (én azt teszem), de a kiegyensúlyozottabb havi bevételt kb 2-4 év alatt értem el. Itt se dőlj be a hazug reklámoknak.
Remélem segítettem.
Igen, lehet ilyet csinálni gond nélkül, ha vállalsz kockázatot. Egy portfóliót kell létrehozni, amely magas kockázati besorolású befektetési alapokból áll.
A következő szempontokat kell figyelembe venni:
- Hosszú távon lehet kb. évi bruttó 8% kamatos kamattal (hozammal) számolni, de el kell fogadni, hogy menet közben akár egy 50%-os, vagy annál is nagyobb esés következhet be. Ettől te nyugodtan kivehetsz évente mondjuk 12 ezret (6%), mert hosszú távon ezt nagy valószínűséggel kitermeli a befektetés. Mondanom sem kell, hogy csak nagy, megbízható szolgáltatóban érdemes gondolkodni.
- Minimalizálni kell a költségeket: megkeresni a legolcsóbb szolgáltatót, többször rákérdezni az összes felmerülhető költségre, preferálni az ETF-eket.
- Diverzifikáció: megosztani több országban levő több szolgáltató között, és természetesen a portfólióban legyen sokféle befektetési alap:
a) eszköz szerint: kötvény, részvény, árupiaci származtatott ügylet
b) régió és mögöttes deviza szerint: USA, Kína, India, Afrika, K-Európa (esetleg külön Magyarország), Oroszország, Ny-Európa, Dél-Amerika
c) szektor szerint: hosszú államkötvény, vállalati kötvény; ipari részvény, pénzügyi részvény, technológiai részvény, gyógyszeripari, luxuscikk, fenntartható fejlődés, környezettudatos stb. stb.; jó lehet néhány általános vegyes blue-chip-részvényalap, amelyben mindezek benne vannak; nyersanyagoknál olaj, ezüst, arany és többféle mezőgazdasági termény
- Minimalizálni kell az adóterheket: figyelni külföldi befektetésnél a kettős adózás elkerülésére, veszteségek szembeállítása a nyereségekkel, TBSZ-számla használata
- Ha tanácsadóhoz fordulsz, csak olyat válassz, akinek te fizetsz a szolgáltatásért. A többiek tanácsa több pénzedbe kerülhet, esetlegesen katasztrofális, veszteséges befektetési terméket sóznak rád.
Konkrét megoldást említek kettőt, ami itthoni, de én nagyon ajánlom, hogy a pénz egy része külföldi legyen. Az egyik a KBC Equitas, ahol elég olcsón tudsz TBSZ-értékpapírszámlát nyitni, és arra venni ETF-eket. A másik az Allianz egyszeri díjas Életprogramja, kiegészítő biztosítások nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!