Saját készítésű termékeimet szeretném eladni. Pl. Horgolt, -kötött dolgok. Hímzések. Festett, égetett fotók. Hűtőmágnesek. Milyen módon adhatom el, vállalkozást kell ehhez nyitni?
600 000 bevételig saját terméknél nem kell semmi
kereskedelmi mennyiségnél már kell valamilyen vállalkozás ekkor érdemes egy saját webáruházat is nyitni de senki nem foglalkozik azzal hogy ki milyen web-boltot nyit amíg nem lesz eléggé felkapott és feltételezhetően 100M-kat forgalmaz
keress meg privátba és esetleg segíthetek
Már hogyne kéne vállalkozás! Ezek nem megunt, használt dolgok! Itt egyértelműen bizonyítható, hogy azért készítette, hogy eladja! Ez üzletszerű, az első perctől vállalkozás, s adóköteles!
Pont az ilyen eseteket figyeli a Nav, s megvan a módszere, hogy behúzza az eladókat a csőbe!
Csalóka ez a 600.000 Ft-os értékhatár, mert csak arra vonatkozik, ha valaki nem üzletszerűen végzi az árusítást. Én úgy értelmezem a törvényt, ha üzletszerűen eladok 10.000 Ft-ért valamit, és nem adózok utána, bizony megüthetem a bokámat. Az üzletszerűségnek meg van a fogalma: "A közfelfogás szerint üzletszerű az a tevékenység, amelyet akár eseti alkalommal, akár ismétlődően vagy állandó jelleggel végez a magánszemély ellenérték fejében, haszonszerzés céljából. A rendszeresség esetében ugyanakkor mindegy, hogy a tevékenységet nyereség vagy haszonszerzés céljából végzik-e, a hangsúly az ismétlődésen van. Ez esetben sem mellőzhető az eset összes körülményeinek és a magánszemély tevékenységének a vizsgálata." Az biztos, hogy ha valaki nyereséggel ad el valamit, már könnyen megkaphatja, hogy üzletszerűen tevékenykedik. Pl. veszel a Vaterán 10.000 Ft-ért és eladod 15.000-ért, mondjuk szintén a Vaterán. Ez könnyen kiszúrható és nem tudom, mi ment meg attól, hogy azt mondják, üzletszerű vagy. Vagy pl. ha új dolgokat árulsz, akkor is könnyen gyanússá válhatsz. De lehet az használt is. Pl. olvastam, hogy valaki kiárusította a házi könyvtárát és az APEH rásütötte, hogy üzletszerűen végzi a használt könyv árusítást.
Tehát ha üzletszerűen adsz el, akkor nincsen semmilyen értékhatár, az első fillértől kezdve adóköteles az egész, és akkor még nem foglalkoztunk azzal, hogy ezt milyen formában teheted meg, magánszemélyként biztos nem.
A kérdésre válaszolva: adószámos magánszemélyként nem fog menni, mivel az inkább eseti jellegű és főleg szellemi tevékenység esetén alkalmazható, bár erről sokkal bővebbet nem tudok. Vállalkozást kell létrehozni. A 479102-es ÖVTJ kódot (Csomagküldő, internetes kereskedelem) mindenféle végzettség nélkül fel lehet venni és ezen lehet interneten keresztül árusítani szinte bármit, még azt is, amit interneten kívül csak végzettséggel árusíthatsz. Ami nem árulható interneten, azok speciális dolgok, van egy lista: pl. vegyi anyagok, stb...( [link] Ha mondjuk babaruhákat szeretnél varrni és eladni, megteheted, de nem veheted fel az ÖVTJ kódok közül azt, amelyik a babaruhagyártásra vonatkozik, ha nincs végzettséged. Tehát végzettség nélkül nem leszel babaruhagyártással foglalkozó vállalkozó, de ettől függetlenül készíthetsz babaruhákat és el is adhatod őket a neten a 479102-es kódon. A netes árusítás alatt nem csak a webáruházat kell érteni, árulhatod Vaterán, Jófogáson, bárhol a neten. Saját készítésű dolgok árusítására érdemes még felvenni a piaci kiskereskedés ide tartozó kódját (pl. 478201 textil, ruházat, lábbeli piaci kereskedelme), illetve ügynökként házalva a termékeddel (eladod személyesen valakinek) a 479904-es Üzleten kívüli kiskereskedelmet. Boltot nem tudom, lehet-e nyitni saját termékekre boltvezetői végzettség nélkül, de szerintem te is inkább kicsiben szeretnéd csinálni. A piacon és ügynökként árusítható termékek köre jóval szűkebb, mint az internetes, csomagküldő kereskedés esetén. Ha az adott termék árusítása szakképzettséghez kötött, akkor ügynökként és piacon már nem árulhatod. Pl. én úgy értelmeztem, hogy játékokat vagy műszaki cikkeket lehet árulni a neten végzettség nélkül, de piacon és ügynökként már csak szakképesítéssel. De olyan bonyolult ez az egész, hogy úgyis el kell menni okmányirodába felvilágosításért, mielőtt tevékenységet veszel fel. Viszont azzal számolj, ha nincs főállásod vagy gyesen vagy, akár van bevételed, akár nincs, minimum havi 50.000 Ft adót be kell fizetned. Ha van mellette főállásod, akkor csak akkor kell adóznod, ha volt is bevételed, de még így is van egy csomó indulási költség és legalább 60.000 Ft évente a könyvelő díja. Azoknak ne higgy, akik azzal hitegetnek, hogy magadnak is könyvelhetsz, nem fog menni, hacsak nincs előképzettséged. (Aki gyesen van, mindegy hogy van- munkaviszonya és visszavárják, a gyes alatt nem fizet járulékokat, ezért főállású vállalkozónak minősül és fizetnie kell az adókat akkor is ha nincs bevétele.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!