Mennyire lenne életképes ez, mennyit áldoznátok ilyen háztáji élelmiszerre?
Az ötlet nem új, 10 perces videó itt:
http://www.youtube.com/watch?v=tAKC5KEFwh4
Tehát létrehoznék egy gazdaságot, ahol egészséges zöldséget, gyümölcsöt, húst (sertés,baromfi,juh,tojás,stb) termelnénk pár alkalmazottal, háztáji módon. A farm működési költségét a tagok (vásárló családok) adnák össze, pl. éves szinten x ezer forintot, ami az önköltséget és a mi jövedelmünket fedezné. Ezért cserébe a mindenkori termésből a befizetés arányában részesülnének. Azaz a termeléssel járó kockázatot a közösség viselné, ha kevés termett, mindenki arányosan kevesebbet részesül belőle.
A cél, hogy mindenki kicsit magáénak érezze: Az aktuális termelést, terményeket interneten élőben figyelemmel lehetne kísérni (webkamera, beszámolók), fórummal, szavazásokkal megtámogatva (pl. milyen növények legyenek jövőre, mikor legyen az első disznóvágás, kezeljük-e vegyszerrel a burgonyát, vagy hagyjuk veszni, stb).
Extra szolgáltatások lennének pl:
- áru pl. heti szintű kiszállítása (az aktuális terményekből a heti rendelést weboldalon lehetne összeállítani)
- a tagok bármikor személyesen is kimehetnek, szétnézhetnek, a munkába önkéntesen bekapcsolódhatnak, állatokat etethetnek, simogathatnak,stb. (kiváló programok kisgyerekeknek).
- közösségi, családi események: disznóvágás, birkapörkölt főzés, lekvárfőzés, tökfaragás, azaz aminek csak a fantázia szab határt.
- szedd magad akciók, melyek "külsősöknek" lennének meghirdetve, a felesleg értékesítésére.
Lenne-e fizetőképes kereslet, aki hajlandó lenne a termelés bizonytalanságából járó kockázatot vállalni és évi fix összegért cserében kb. a boltban kapható bio termékek árán vásárolni ezen gazdaság terményeiből?
Még nem érett meg rá nagyon a társadalom. Nálunk is van hasonló kezdeményezés, ez az egyik legtávolabbi lehetőség.
Az okok viszonylag egyszerűek:
- Nem szívesen vállalnak kockázatot az emberek, márpedig termelésnél ez vele jár
- Nem tudsz minden terméket előállítani helyben, így csak kiegészítőnek felelne meg
- Nem tudsz előre pontos termékkínálatot és mennyiségi kínálatot mondani év elején, amire már kéred a pénzt.
- Ha túltermelésed van valamiből, a másik meg nem termett , előfordulhat, hogy heti szinten kénytelen átvenni több tíz kiló hagymát, míg mást amit kért tőled előző évben hogy legyen, nem fog kapni. csalódás lesz.
Nekünk ami bevált és megvalósult facebook csoport termelők ajánlataival, helyi termelői piac, vásárló csoportok közvetlen a termelőtől, közösségi kert
és gyakorlatilag ez mind "konkurenciának" tekinthető, vagy inkább azt mondanám alternatívának az adott igényekre.
bővebben...
És még egy kis adalék,mint nagyon komoly veszély a swot analízisben, hogy Magyarországon milyen viszonyok uralkodnak termőterület ügyében:
lásd: Kishantosi biogazdaság esete
Csak egy pár észrevétel:
- Az ilyen módon termelt termék SOKKAL drágább lenne, mint akár egy hipermarket kínálata
- Az ilyen módon termelt termék nem lenne egész évben elérhető. Pl. disznót év elején vágnátok nyilván - az év többi részében mi van? Éljen zöldségen és tojáson a vásárló?
- Az ilyen módon termelt termék lehet, hogy egészségesebb lenne, de sok szempontból sokkal rosszabb minőségű, mint a nagyüzemi termelés. Mert kisebb, szottyadtabb, kukacosabb, íztelenebb, stb.. Lehet, hogy egészségesebb lenne, de ez manapság már 23. szempont. 100-ból 99 ember szívesebben vesz meg egy ilyen almát:
Mint egy ilyet:
Pedig a második a "bio".
- Az ilyen módon termelt termékkel kockázatot kell vállalnia a vevőnek, ami marhára nem az ő dolga. Na most miért vállaljak én kockázatot valamiért, ami drágább, szezonális az elérhetősége, rossz az ellátottsága és a minősége sem olyan, mint egy sima szupermarketben a bármikor elérhető éjjel nappal olcsóbban.
Az ötleted amúgy nem egy halott dolog, szerintem a legfájdalmasabb pontja, hogy te semmiféle kockázatot nem szeretnél vállalni (ugye a TE BÉRED KÖLTSÉG, ha nincs termés az meg a fizető közönség kockázata....), sőt, még a FIZETŐ vevőket ki is hajtanád "önkéntes munkára", had dolgozzanak. Ez senkinek nem gyere be kategória. Külföldön sem.
Manapság egy tudatos vásárló - és persze aki anyagilag is megteheti - odafigyel arra, hogy honnan szerzi be az élelmiszereket. Lehet, hogy a hipermarketekben olcsóbban lehet megvásárolni pl. az almát, de az nem igaz, hogy az íze is jobb. Én például kifejezetten keresni szoktam azokat a helyeket ahol "kukacos" almát árulnak, mert az biztos, hogy nem volt permetezve. Baromfikat is falvakból vásárolok, általában előre le van beszélve, hogy majd ekkor kelleni fog egy tyúk, akkor egy kacsa stb...
Nagyon sokat hallottunk már a növényvédő-szerek káros hatásairól. Tisztában vagyok vele, hogy a Föld népessége egyre nő, valahogy elő kell állítani a kellő mennyiségű élelmiszert, viszont amíg megtehetem, hogy a jobb minőségű és magyar árut vásároljam, addig meg is fogom tenni.
Utolsó, te azt hiszed, hogy vidéken nem permetezik az almát? Ne haragudj, de hol élsz te?
A különbség ott van, hogy megveszed drágábban a "bio" almát a Pista bácsitól, aki ugyan úgy permetezi az almát, mint mindenki más az elmúlt 60 évében, csak azzal a különbséggel, hogy ő még mindig rézgálicot használ, ami egyrészről krvára egészségtelen rád nézve, más részről sokkal kevesebb kórság ellen hatásos. Míg az általad utált gonosz nagytermelő a legmodernebb növényvédő szereket használja - mert rá van kényszerítve, a nyakában lohol az ANTSZ, a minőségellenőrök, az anyámkínja - majd beszállítja a multinak, akinek saját minőségellenőrzési osztálya van és úgy baxa vissza neki az almát, ha BÁRMILYEN törvényi előírásnak nem felel meg, hogy csodát látsz és még ki sem fizetik.
Egyszóval megnyugtatlak, a multiban kapható génmanipullált permetezett "mérgezett" almák és gyümölcsök 90%-a kevésbé veszélyes rád nézve, mint a vidéki "piacos" kukacos alma, ami még randa is.
Butaságot beszélsz, legtöbb zöldséget vagy gyümölcsöt semmiféle extra vegyszerrel nem kezelik, csupán az általad említett külföldi (afrikai, spanyol) epret zölden szedik és 1 fokon tárolják, majd gázban érlelik. Ahogy a banánt is.
De novemberben nem az eper a no1 legjobb példa szerintem...
Ha már a Tescot hozod példának remélem tudod, hogy a szezonális zöldség és gyümölcs kínálatuk (tehát ami nem egzotikum és megterem itthon) 85%-ban magyar beszállítóktól van? És Itt terem a szép szittya magyar nap alatt?
De gondolom az a fránya magyar beszállító azt a répát, amit a Tesconak szállít be nyilván agyon vegyszerezi, a piacosat meg még simogatja is esténként, hogy szebben nőjjön.
Az a baj olyanok beszélnek és pontozgatna itt, mint te - akiknek elszívta az agyát a média és a közelébe sincsenek semmiféle valós mezőgazdasági tevékenységnek, max a kiskertjüknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!