Ez spamnek minősül?
Valószínűleg igen lesz a válasz, de azért megkérdezem, mert nem teljesen tiszta számomra.
Van egy cégem, ennek a szolgáltatásáról, rövid bemutatásáról szeretnék e-mailt küldeni néhány más cégnek. Nem magánszemélyeknek, és az a néhány csak pár százat jelent. A levélben árlistát is mellékelnék, ami a honlapon is megnézhető (regisztráció nélkül). Nem akciót írnék bele, hogy ezt vedd meg most, meg ehhez hasonlók, egyszerűen csak a szolgáltatásokat írnám le néhány mondatban. Az e-mail címeket is úgy "gyűjteném", hogy kereséssel rámegyek az oldalakra és ha úgy ítélem meg, akkor elküldöm a bemutatkozó levelet. Ezt egy cégnél csak egyszer tenném meg.
Szóval nem akarok spamelni, a kérdésem az, hogy egy cégnek küldött bemutatkozó levél is spamnek minősül?
Ha esetleg pont egy olyan ügyvezetőnek küldöm, aki ugrik az ilyenekre, megszívathat? Mert, ha igen, akkor inkább hagyom a dolgot. Nem akarok én agresszívan hirdetni, csak úgymond jelentkezni, hogy itt vagyok :)
Valahol olvastam, hogy a mostani jogszabály engedi, hogy cégeknek lehessen ilyen levelet küldeni, ez igaz?
Én is kapok hasonló leveleket, mármint a cég, nem mint magánszemély.
Köszönöm.
Első nem tudja jól. ez igen is spam.
Spam = kéretlen reklámlevél. Én nem kérem a te ajánlatodat (mindegy hogy cég vagy magánszemély vagyok) akkor az spam, ha 1x küldöd el akkor is spam. Reklámozni meg reklámozod magatokat, mert arra vársz hogy valakinek megtetszik az ajánlat, és vásárol tőled.
Kedves második.
Azt honnan tudhatom meg, hogy neked van igazad? :)
Úgy értem, hogy nincs erre valami hivatalos jogszabály, leírás, ilyesmi? Mert valahol olvastam, hogy cégnek lehet küldeni hasonló levelet.
A másik, hogy én is kapok állandóan ilyesmi leveleket elérhetőséggel, cégadatokkal, stb. Akkor ők bevállalták azt, hogy akárki feljelentheti őket?
Kedves négyes!
Köszönöm a tanácsot, de ez nem válasz volt a kérdésre. Inkább a válaszra lennék kíváncsi.
De azért köszi...
Én titkár voltam, és tudom, hogy bevett szokás ilyen üzleti ajánlattételtevő levél.
A második gondolkodása alapján a fizetési feszlólítés vagy az egyszerű fűtészszámla is spam, akkor nem is kér belőle :-D
Először is nincs olyan jogi kategória, hogy "spam". Ilyen indoklással senkit nem lehet megbüntetni.
Meg lehet büntetni vagy fel lehet jelenteni zaklatásért (ez nem az, hiszen a "zaklatás" fogalmában benne van a rendszeresség) vagy adatok (e-mail cím) törvénytelen úton történő megszerzéséért, az így szerzett adatokkal való visszaélésért, de itt ez sem áll fenn.
Ha egy cég a weboldalán nyilvánosságra hozza az e-mail címét, akkor azt bárki használhatja, írhat rá, sőt vélelmezhető, hogy a cég a címet éppen ezért tette közzé.
Oké!
Köszönöm szépen mindenkinek a hozzászólást, segített.
Mivel annak idején rengeteg ajánlatkérő levelet kaptam cégektől és némelyik stílusa és gyakorissága igencsak bosszantott, utánajártam a kérdésnek.
Először is spam törvény létezik és a spamelés büntethető.
Ez a törvény elég sokszor változott, mostanában nem követem. Elvben még az engedélykérő levél is spamnak számít. Cégeknek azonban jogilag céges címre, lehet küldeni a cégedet reklámozó levelet, abban az esetben, ha a leiratkozásra lehetőséget adsz. -Ez amolyan Magyar sajátosság.
Azonban az már egy teljesen más kérdés, hogy mit ír egy folyton változó tőrvény aminek sokan még a létezéséről sem tudnak és nem mellesleg sűrűn változik és az is más kérdés, hogy a fogadó fél erről mit gondol.
Tehát ha érdekel a téma keresd a neten a friss jogszabályokat ezzel kapcsolatban. Viszont azért írnék pár dolgot a másik oldalról akiket majd a leveleddel megcélzol.
Hozzánk cégüket bemutató cégek levelei tucatszám érkeznek. Kapcsolat felvételi címeink nyilvánosak és azért vannak, hogy ezen keresztül lehessen felvenni velünk a kapcsolatot. Ha például egy cég venni akar és ezért mutatkozik be, azt senki nem tartja spamnek. Ám ha eladni..
A Zsebemben akkor nyillik ki a bicska, ha a céges személyes mail címemre, vagy a teljesen magán email címemre is jönnek ilyen ajánlatok. Ezzel szemben amíg az infós címre vagy valamelyik ágazati címre érkezik, némelyiknek örülünk és hasznosnak is találjuk. Azonban nagyobb eséllyel vettem fel a kapcsolatot olyan cégekkel, akik vagy előtte felkerestek telefonon, hogy engedélyt kérjenek vagy emailban, csak annyit írt amivel gyakorlatilag engedélyt kért arra, hogy felhívhasson. (A rendszeres hideg hívás ugyanis pont olyan idegesítő mint a spam.) Utána telefonon vagy személyesen megkérdezte, hogy küldhet további anyagokat árlistát, cégünkre szabott ajánlatot, stb.. A heti-kétheti rendszerességgel kéretlen hírlevelet küldőktől borsódzik a hátam. Főleg ha a levél alján nincs leiratkozási lehetőség. Még akkor is ha a hírlevélre én magam iratkoztam fel régebben, de teljesen más információkra számítva.
Sokan választják azt a módszert, hogy a céges oldalukat böngészve, egyszer csak felugrik egy valamilyen „ingyenes” szolgáltatásokkal, termékkel, további információval kecsegtető, hírlevél kérésére biztató popup ablak, mely aztán a személyes adataimat kötelező jelleggel kéri, ez is a spam törvény miatt van. Mert be kell kérniük (jogilag). Jogilag rendben van, ám más kérdés, hogy például engem idegesít és bár a cégeknek működik, jóval több embert idegesít mint, ahányat nem. A nagy számok törvénye miatt nagyobb forgalmat generál, de jóval nagyobb rész lesz az aki a céggel kapcsolatban nem lesz semleges, hanem emiatt elítéli és a későbbiekben pont emiatt nem lesz a cég partnere, ügyfele. Tehát ez most működik, ám az a rengeteg ember aki most nem iratkozik fel, később a más módszereket használó konkurencia ügyfele lesz.
Tehát Spam tőrvény van és ez lehetővé teszi számodra, hogy a cégnek valamelyik céges kapcsolat felvételi címére reklám levelet küldj. Azonban sokkal jobban jársz, ha ezt egyszeri alkalommal teszed, előtte vagy telefonon engedélyt kérsz, vagy levélben arra kérsz engedélyt, hogy a cégedet, személyesen vagy telefonon bemutathasd. Ha a cégeknek céges info címre rendszeresen olyan hírlevelet nyomnál, amit nem kértek, azt bizony akkor is spamnak tartanák, ha jogilag jelenleg nem az.
A leveleddel megcélzott személyeket valószínűleg jobban fogják érdekelni a nettes társadalom által meghatározott íratlan törvények, mint a jogi értelemben elfogadott a céges spamelést legalizáló Spam törvény. Spam az lesz mások számára amit a netes közösség annak ítél és nem az, amit jogilag elfogadnak. Ezért nagyon fontos, hogy ha tájékoztató levelet küldesz, azt valami olyan formában tedd, ami minél kevésbé bosszant másokat és ha lehet a netikett vagy a netes társadalom szerint nem minősül spamnek. A cégvezetők és a céges üzletkötők egyébként némileg rugalmasabbak ebben a témában. Hiszen sokan közülük szintén küldenek hasonló leveleket más cégeknek. A cégek illetékesít a legjobban az szokta bosszantani, ha jóval többen küldenek levelet azok akik eladni akarnak, mint akik vásárolni. Ám ha a cég számára neked előnyös ajánlatod van, amivel a megcélzott cég és annak vevőköre is jobban járna és ezt megfelelő formában teszed, valószínűleg felveszik veled a kapcsolatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!