Ha nyitok egy turkálót, akkor mindegy, hogy a ruhákat honnan szerzem be? Ezt ellenőrzik?
Mindenről számládnak kell lennie és el kell tudnod számolni velük.
Egyébként szinte onnan szerzed be ahonnan akarod.
Én eladnám ennyiért a megunt v. kihízott ruháimat, nekem megérné. Nem kell senkinek sem nagy tételben eladni, elég ha sokan akarnak szabadulni pár darabtól. Lehetőség híján úgyis a kukában végezné (vagy valamilyen szeretetszolgálatnál). Vagy esetleg egymás között adják-veszik az emberek, főleg a gyerekruhákat.
De akkor csak úgy vehetném meg tőlük, ha adok számlát? És akkor ebből a bevételből adóznom kell? Bocsi, de még nem vagyok tájékozott.
És akkor ebből a bevételből adóznom kell?
Igen, mert rád száll a NAV!
Számlával arról kell rendelkezned, amit olyantól veszel, aki számla, nyugta kiállításra kötelezett.
Ha számla, nyugta kiadásra nem kötelezett eladótól vásárolsz, egyéb számviteli bizonylat kell. (számviteli törvény)
Magyarán: ha cégtől, egyéni vállalkozótól vásárolsz: számla kell. Ha magánszemélytől vásárolsz, adásvételi szerződés kell.
Az évi 5 millió bevétel nem az üzletszerűség határa, hanem az ÁFA alanyiság határa. (ÁFA törvény)
A turkálóban történő értékesítéskor nem alkalmazhatod az ingó értékesítésre vonatkozó törvényrészt: "Ingó vagyontárgy átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel - ide nem értve, ha a bevételt a magánszemély egyéni vállalkozóként szerzi meg, valamint ha a (10) bekezdés rendelkezését kell alkalmazni -, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez." SzJA tv. 58.§ (2)
Ha turkálót nyitsz, azt csak valamilyen vállalkozási forma keretén belül teheted meg (egyéni vállalkozó. Bt, Kft, Egyéni cég)
A bolt helye szerint illetékes önkormányzatnál be kell jelentened a tevékenység megkezdését. Pár éve ez nem engedély köteles, csak bejelentés köteles tevékenység; a bejelentés napján már kezdheted is a tevékenységet.
A ruhákat bárhonnan beszerezheted (nagyker, más turkáló, magánszemély)
Ha kapsz egy ellenőrzést, jogosultak a partnereidet is ellenőrizni (nem történt-e fiktív számlázás) Valamint a boltban levő áruk eredetét igazolnod kell tudnod (számla, szállítólevél, adásvételi szerződés) Ezeket nem te állítod ki, hanem az, akitől az árut beszerzed.
A boltban kötelező pénztárgépet üzemeltetned.
Ha kilóra árulod a ruhákat, akkor hitelesített mérleget is.
"De akkor csak úgy vehetném meg tőlük, ha adok számlát? És akkor ebből a bevételből adóznom kell?"
Te számlát arról adhatsz, amit eladsz.
Ha magánszemélytől veszel ruhákat, akkor adásvételi szerződést csináltok, az teheted be a könyvelésedbe és az alapján számolhatod el költségként az érte fizetett összeget.
Ha veszel valamit, az nem bevétel, hanem kiadás és nem adózol utána, hanem csökkented vele az adóalapod.
Az, hogy hogy adózol, függ attól, hogy egyéni, vagy társas vállalkozóként végzed a tevékenységet; valamint ha egyéni vállalkozóként, akkor milyen adózási formát választasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!